תמונת אווירה

יצירת קשר

נשמח לעמוד לרשותכם גם בדרכים הבאות: מייל: [email protected] טלפון: 09-9585085 פקס: 09-9582665
כתובת: זוז שיווק בע"מ,
מוהליבר 1/58 הרצליה 46328

קבלת החלטות בקונצנזוס

איך לקבל החלטות ביחד

התפרסם בעבר בגיליון 48 של עלון "לזוז", באפריל 2009
מאת: ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ

כמנהלים, אתם נדרשים מעת לעת לקבל החלטות חשובות וגורליות. לדוגמא - החלטה על אסטרטגיה חדשה או על מהלך עסקי נועז. אם תקבלו החלטה כזאת לבד, האחריות לתוצאות תיפול עליכם בלבד. גם אם תקבלו החלטה כזאת בהצבעה בצוות, כשהרוב קובע מה עושים, לא כולם יסכימו עם החלטת הרוב. המיעוט המתנגד עשוי לנסות להכשיל את יישום ההחלטה, על מנת להוכיח את צדקתו. איך אפשר בכל זאת לשלב בקבלת ההחלטה גם את המתנגדים לה? על מנת לגרום גם למתנגדים לקבל על ההחלטה אחריות מלאה, ולרתום את הצוות כולו ליישומה, מומלץ להשתמש במנגנון של קבלת החלטות בקונצנזוס.

איך מחליטים החלטת קונצנזוס? בעקבות דיון באפשרויות השונות, כל משתתף מצביע על האפשרות המועדפת עליו. לאחר מכן, מציגים את האפשרות המובילה, שזכתה לרוב הקולות, ושואלים: האם מישהו רוצה להטיל וטו על כיוון זה?". בשלב זה חשוב להדגיש, מצד אחד - את הזכות הלגיטימית של כל משתתף להטיל וטו על החלטה, ומצד שני - את האחריות של המשתתפים להטיל וטו בזהירות ורק במקרים בהם הם באמת מאמינים שזה הכרחי, ושהתקדמות עם דעת הרוב תוביל לאסון.

בהמשך, כל משתתף יכול להטיל וטו ולמנוע את קבלת ההחלטה. ברור לכולם, שאם הם ינצלו יותר מידי את זכות הוטו, לא ניתן יהיה להתקדם. דווקא בגלל שניתנה למתנגדים זכות וטו, דווקא בגלל שניתנו להם כוח ושליטה, הם יימנעו על-פי-רוב ממשחקי כוחות, ויעדיפו ברוב המקרים לקבל את דעת הרוב ולהתקדם עם הצוות. אחרי שהתקבלה החלטה בדרך זו, קל יותר להוביל את יישומה, ורבים הסיכויים שכל המשתתפים ישתדלו לקדם אותה.

פיתוח מנהלים

מעוניינים בסדנאות פיתוח מנהלים או בייעוץ ארגוני?
צרו איתנו קשר: 09-9585085, [email protected].

מידע משלים