תמונת אווירה

יצירת קשר

נשמח לעמוד לרשותכם גם בדרכים הבאות: מייל: [email protected] טלפון: 09-9585085 פקס: 09-9582665
כתובת: זוז שיווק בע"מ,
מוהליבר 1/58 הרצליה 46328

איך לסגור עניינים?

מדריך למפוטר הטרי

התפרסם בידיעות אחרונות, מוסף ממון, 17 לנובמבר 2008
מאת: גאיה קורן, עורכת מדור קריירה, ידיעות אחרונות

במאמר ציטוטים רבים מראיון טלפוני עם ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ


פיטרו אתכם? רגע לפני שאתם אורזים הכל בקופסה, אל תשכחו לדאוג לכל הפרטים הקטנים.


גל הפיטורים ששוטף את העולם מביא איתו סחף של בלבול ומבוכה, שכן אין מקרה פיטורים אחד דומה לאחר. נכון, יש דברים שמפוטר אמור לקבל עפ"י חוק, אלא שכולנו יודעים איך זה עם חוקים: יש מי שמאמין שהם בגדר המלצה בלבד. גם כשהפיטורים נעשים באופן חוקי, אפשר ללכת יותר או פחות לטובת העובד. אפשר להשאיר אצלו את מספר הטלפון הנייד או את המכשיר עצמו ואפשר לקחת אותם ממנו, אפשר להעניק לו בונוס ואפשר גם לא, אפשר למכור לו את רכב החברה שבו נהג בשנתיים האחרונות ו... הענין ברור.

"יש דברים חוקיים שמפוטר צריך לקבל, ויש הטבות ותנאים נוספים שמשתנים בין חברה לחברה", אומר ארי מנור, מנכ"ל חברת ZOOZ לייעוץ ארגוני. "בחברות גדולות, העניינים מסודרים ומוכנים, לעומת עסקים קטנים שעלולים להיות בעייתיים יותר. במקרה האחרון יש יותר מקום למשא ומתן וכדאי לבדוק מה בדיוק מגיע לכם, כי בעל העסק תמיד ינסה לחסוך. לפעמים בעל העסק עצמו לא באמת יודע מה מגיע לעובד, כי לא עשה זאת בעבר".

1. מה מגיע לכם?

לדברי אבי קרעין וזאב הרשקוביץ, מנכ"לים משותפים ב"ניהול נטו", מי שעבד שנה אחת ומעלה ברציפות במקום עבודה אחד ופוטר, זכאי לפיצויים. "גם פיטורים שנעשים סמוך לסיומה של השנה הראשונה להעסקה הוכרו כמזכים בפיצויי פיטורים אם הם נעשו בסמוך לתום השנה כדי לא לשלם פיצויים", אומר קרעין.

עו"ד דליה אפרת-לוי, שותפה במשרד "קצנשטין אפרת-לוי", אומרת שצריך לבדוק מה אומר הסכם העבודה, ובכל מקרה, ההתייחסות היא רק לפיטורים רגילים, לא כשהעובד גנב, מעל וכיוצא בזה. "חישוב פיצויי הפיטורים נעשה לפי מכפלת שכרו האחרון של העובד, ברוטו במספר שנות הותק שלו במקום העבודה. עובד שעבד שנתיים וחצי, למשל זכאי לתשלום פיצוי פיטורים בגובה שתיים וחצי משכורות", היא אומרת. "עובד בשכר קבלני יקבל ממוצע של המשכורת שקבל ב- 12 החודשים שקדמו לפיטורים".

אם חל שינוי במעמד או בשכרך לאחרונה, זה לא אומר שאכלת אותה. אולי רק קצת. "כשחל שינוי בהיקף משרתו של העובד יחושבו הפיצויים באופן יחסי", מסבירה אפרת-לוי. "נניח שעבדת חמש שנים במשרה מלאה, ושלוש שנים בחצי משרה – היום אתה מרוויח 1,000 ₪ ואז הרווחת 2,000 ₪. החישוב הוא שתקבל 1,000 שקל על כל אחת משלוש השנים האחרונות ו- 2000 שקל על כל שנה מהחמש הקודמות. כך, אם שכרך ירד בשנה האחרונה והמעביד נותן לך פיצויי פיטורים בהתאם למשכורת האחרונה שלך – זו רמאות.

2. מה נכלל בחישוב פיצויי הפיטורים?

לא מעט מעסיקים נותנים שכר בסיס נמוך שעולה מלאכותית באמצעות שעות נוספות. כשמגיעה שעת השין חלקם נוטים שלא לכלול את השעות הנוספות בפיצויים. עו"ד אפרת-לוי מציעה לשים לב כי לעיתים מעבידים מכנים רכיבי שכר שונים בשם "תוספות", אולם אין המדובר בתוספת אמיתית (כגון שעות נוספות המבוצעות בפועל) אלא רכיב פיקטיבי שמהווה למעשה חלק משכר היסוד של העובד. במילים פשוטות: הבלוף הוא על חשבון המעביד, שחייב להכניס את התוספת הזו לחישוב הפיצויים. כך גם לגבי סעיפים כמו הוצאות רכב המשולמות בקביעות. ארי מנור מזכיר כי גם עמלות, כאשר מדובר באיש מכירות שפוטר, נכנסות לפיצויים.

"יש מעסיקים שלא מחשבים עמלות, בטענה שזו הכנסה נוספת של העבודה, אבל הפסיקה אומרת שלעובד בשכר בסיס ועמלות, יש להוסיף לשכר האחרון גם את ממוצע העמלות של 12 החודשים שקדמו לפיטורים", אומר מנור. ימי חופשה הם גם בסיס לחישוב. "ימי חופשה הם בתחום האפור, יכולים לתת את זה כחלק מההודעה מראש ועובד שמתפטר יכול לקחת את זה כדי לא להגיע לעבודה. בשני הצדדים זה טפשי להכריח מישהו לעבוד אחרי שפוטר. אין טעם".

3. מה עם קרנות וקופות גמל?

ערן מרדכי, סמנכ"ל חטיבת משאבי אנוש בקבוצת דנאל, אומר כי יש שתי קופות עיקריות אליהן מופרשים כספי העובד והמעסיק: ביטוח מנהלים וקרן השתלמות. "קופות אלה הן בבעלות המעסיק, ובמעמד סיום עבודתו של העובד בחברה המעסיק חייב למסור לו את הבעלות עליהן", אומר מרדכי. "ללא קבלת בעלות על הקופות, לא יוכל העובד לבצע כל פעולה כגון משיכת הכספים והמשך ההפקדות. הבעלות על קרן השתלמות, לעומת זאת, עוברת אוטומטית על שם העובד בתום שש שנים מיום פתיחתה". אם אתם לא בטוחים מה מפריש העובד ולאן, אפשר לשאול את מנהל החשבונות בחברה, להתקשר לקרן ולברר את מצבכם.

עו"ד אפרת-לוי מזכירה שמעסיקים לא תמיד מעדכנים את הקרנות בשכר הנוכחי שלכם, בעיקר אם הוא עלה. "אם הרווחת 5,000 שקל והופרשו מזה 5% לקרן", היא מסבירה, השכר שלך עלה אבל הארגון המשיך להפריש 5% מהשכר הקודם – הפיצויים קטנים. ככלל, עובד המפוטר מעבודתו צריך לקבל מהמעביד מכתב שחרור לכל הכספים שהופקדו עבורו בקופת גמל, קרן פנסיה, קרן השתלמות וכיוצא באלה".

איך יודעים אם יש מספיק כסף בקופה והמעביד לא שלח לשם יד? "כל חודש מופרשים לקרן שמונה ושליש אחוזים מהמשכורת עבור פיצויי פיטורים", מסבירה אפרת-לוי. "נגיד שעובד הרוויח שנתיים 5,000 שקל, בשנתו השלישית פי שניים. אם הכסף הופרש כראוי, הוא צריך למצוא בקופה 20,000 שקל. למעשה, מגיע לעובד 30,000 שקל כי החישבו אומר שמשכורת האחרונה מוכפלת בשלוש. המעביד צריך להוסיף לו את הכסף הזה".

4. מה עם האוטו?

כל ציוד ששייך לחברה- שייך לחברה. נכון? לא תמיד. "במקרה של רכב, מקובל להשאיר אותו עד תום יחסי העבודה או עד מועד סיום תקופת ההסתגלות, אם יש כזאת", אומר אבי קרעין מניהול נטו.

ערן מרדכי אומר שיש להחזיר הכל: "עובדי יצור ותעשייה יחזירו כלי עבודה, ארגזי כלים, ביגוד והנעלה. עובדים בדרגי ביניים יחזירו את מכשירי הסלולר, המחשב וכל ציוד היקפי נוסף. עובדי משרד יחזירו למעסיק את מפתחות המשרד ויזדכו על הקופה הקטנה – במידה והם אחראים עליה". עובדים אשר קבלו רכב – ישיבו גם אותו. "נהוג שעובדים בדרג ניהולי זוטר ישאירו את הרכב ברשותם בתקופת ההודעה המוקדמת", אומר מרדכי. "עובדים בדרג בכיר יקבלו בדר"כ תקופת הסתגלות של שלושה חודשים עד שנה, שבמהלכה יישאר הרכב ברשותכם".

5. האם לחתום על ויתור תביעות?

"שאלה טובה", אפרת-לוי אומרת. "לא למהר". מנור חושב אחרת. "אם קיבלת כל מה שמגיע לך, תחתום", הוא אומר. "אם קבלת כל מה שמגיע לך, תחתום", הוא אומר. "אם אתה לא סגור על מה שמגיע לך, תבדוק ורק אחרי שתקבל הכל, תחתום. חשוב לסיים את הקשר עם המעסיק ברוח טובה".

אפרת-לוי מספרת שיש מעסיקים שמאיימים על העובד שלא יקבל כלום ללא חתימה. "זה לא חוקי", היא מסבירה. "אם המעביד חייב דברים על פי חוק, לחתימה אין כלל תוקף, אבל היא עלולה להיות בעייתית כי אתה עלול להישאל למה מיהרת לחתום. לעיתים מעביד נותן מענק בסיום ההעסקה בתמורה לכתב ויתור, ואז כדאי לחתום. כאן יכול להיות תוקף לכתב הויתור, כי ידעת וחתמת".

אימון לחיים

מעוניינים באימון לחיים, ולהצלחה בקריירה?
צרו איתנו קשר: 09-9585085, [email protected].

מידע משלים