תמונת אווירה

יצירת קשר

נשמח לעמוד לרשותכם גם בדרכים הבאות: מייל: [email protected] טלפון: 09-9585085 פקס: 09-9582665
כתובת: זוז שיווק בע"מ,
מוהליבר 1/58 הרצליה 46328

האם אתה עשיר?

התפרסם בעבר בגיליון 78 של עלון "זוּזוֹן"
מאת: ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ

לא משנה איך אתם מרגישים לגבי המצב הכלכלי שלכם, אחרי שתקראו את הטור הזה, תוכלו לדעת אם אתם כן או לא עשירים בוודאות גמורה.

אז איך תדעו האם אתם עשירים? כדי לענות על כך, דרושים לכם שני נתונים:

 1. כמה כסף אתם צריכים בחודש כדי לחיות ברמת חיים מספקת בעיניכם?
  • ראשית, חשבו כמה אתם מוציאים כיום על שכר דירה, דלק, טלפון, ביגוד, מזון, השכלה, החזר חובות, וכיוצא בזה.כדי לחשב זאת, אתם יכולים לבדוק כמה משכתם במזומן, וכמה בכרטיסי אשראי בחודשים האחרונים, ולעשות ממוצע לחודש.
  • שנית, בדקו אם דרושים לכם סכומי כסף נוספים בכל חודש, על מנת שתחיו ברמת חיים משביעת רצון מבחינתכם? אם כן, הוסיפו גם את הסכומים האלה לחישוב הכולל.
  • הסכום המתקבל הוא סך כל הכסף שאתם זקוקים לו בכל חודש על מנת לחיות ברמת חיים טובה בעיניכם.

 2. כמה הכנסה פאסיבית יש לכם בחודש?
  • הכנסה פאסיבית היא כסף שאתם מרוויחים בלי שתצטרכו לעבוד עבורו.
  • למשל - ריבית על פיקדון כספי שהפקדתם בבנק, שכר דירה שאתם מקבלים על דירה שבבעלותכם ושאינכם גרים בה, דיבידנד שאתם מקבלים מעסק שיש לכם בו מניות, וכו'.
  • חשבו כמה כסף אתם מקבלים מסך מכל ההכנסות הפאסיביות על נכסים שיש בבעלותכם.
  • אל תכניסו לחישוב הזה את המשכורת שלכם, שכן עבורה אתם צריכים לעבוד, ולכן זו לא הכנסה פאסיבית.

בעזרת שני נתונים אלה תוכלו לדעת האם אתם עשירים. החישוב הוא פשוט.

אם ההכנסה הפאסיבית שלכם גדולה יותר מהסכום הדרוש לכם לחיות ברמת חיים מספקת - אתם עשירים. למה? בגלל שגם אם לא תעבדו בכלל, עדיין יש לכם מספיק כסף כדי לחיות בנוחות. במצב זה, אתם פטורים מדאגות פרנסה. על פי הספר "אבא עשיר אבא עני" של רוברט קיוסאקי, זוהי ההגדרה הכלכלית של עושר פרטי. אם אתם רוצים להיות עשירים, למצב זה אתם אמורים לשאוף.

ומה אם ההכנסה הפאסיבית שלכם אינה מספיקה על מנת לחיות ברמת חיים סבירה מבחינתכם? זה אומר שאתם חייבים לעבוד. לכן - בהתאם לנאמר קודם - זה אומר שאינכם עשירים. אבל - האם זה הופך אתכם לעניים? ניתן לענות על זה בעזרת מענה לשאלה אחרת: כמה חודשים אתם יכולים לא לעבוד, ועדיין לחיות ברמת חיים סבירה מבחינתכם? ככל שתוכלו לשרוד כלכלית יותר חודשים בלי להתפרנס מעבודה כשכירים או כעצמאים, המצב שלכם טוב יותר.

רוב האנשים נקלעים לקשיים אחרי מספר קטן של חודשים ללא פרנסה. בארה"ב, לדוגמא, רוב השכירים שמפוטרים מעבודתם יאלצו לוותר על הבית שלהם (כי לא יוכלו לשלם את המשכנתא) ועשויים להידרדר לרחוב תוך חודשים ספורים.

אז מה מומלץ לעשות כדי להפוך לעשירים? להשקיע ולרכוש נכסים מניבים, כלומר נכסים שיתנו לכם הכנסה פסיבית, ובמקביל לצמצם בהוצאות הפרטיות ככל הניתן. אחרי מספר שנים של התנהלות כלכלית נבונה, ייתכן שהנכסים שצברתם יספיקו, ובשארית חייכם תהיו פטורים מדאגות פרנסה!

ליווי וייעוץ עסקי

מעוניינים בייעוץ, אימון או הדרכה לעסק שלכם?
צרו איתנו קשר: 09-9585085, [email protected].