תמונת אווירה

יצירת קשר

נשמח לעמוד לרשותכם גם בדרכים הבאות: מייל: [email protected] טלפון: 09-9585085 פקס: 09-9582665
כתובת: זוז שיווק בע"מ,
מוהליבר 1/58 הרצליה 46328

לגמור את זה יפה

טיפים לסגירת עסק

התפרסם בעיתון "The Marker" , מאי 2009
מאת: טלי חרותי-סובר

סגירת עסק אינה עניין נעים, אך עקב המשבר הכלכלי יזמים רבים נאלצים לעשות זאת. כך תפרקו את העסק שלכם – ותמשיכו הלאה.

איך יודעים שהגיע הרגע?

בימים כתיקונם, הסיבות לסגירת עסק יכולות להיות מגוונות: אין רווח תפעולי, למוצר אין ביקוש, משבר בשותפות או סתם ניהול כושל. ואולם, בזמן משבר יש לשים לב שבעתיים לאותות אזהרה כמו ירידה מתמשכת בפדיון או איבוד הרווח התפעולי, שבעקבותיהם בעלי עסקים מתקשים לפרוע את החובות שנטלו, וכך צוברים עוד ועוד חובות.

חשוב לזכור כי עסקים נופלים לא בגלל הפסדים אלא בשל אי-עמידה בתזרים מזומנים. מי שמשלם באופן דחוי ומקבל מזומן יכול להחזיק מעמד זמן רב; מי שעובד להפך – נופל. לעסק בינוני או גדול רצוי שיהיה רווח תפעולי בשיעור של 5%- 10%. אם אכן יש רווח תפעולי, כדאי לעשות כל מאמץ לשמר את העסק ולהפעילו. אם ליזם אין כוחות פיננסיים או נפשיים, כדאי למכור אותו כעסק חי או לצרף שותף. אם אין רווח תפעולי, כדאי להתייעץ עם מומחה ולבדוק אם ניתן לייצר רווח כזה. ואולם, עסק שלא מצליח להתאים את עצמו או את המוצר למציאות צריך לוותר ולשקול סגירה בתנאים הנוחים לו – לפני שהשוק יכתיב לו זאת. הדבר דורש התגברות על מחסום פסיכולוגי, אך כדאי לחשוב על העתיד. יש הבדל גדול בין סגירת עסק מתוך בחירה לבין סגירה שמתוך לחץ של נושים. ככל שהמהלך יתבצע בשיקול דעת, כך יימנעו הפסדים מיותרים.

שלבי הסגירה.

ראשית, יש לבדוק היטב את מצבת הנכסים וההתחייבויות. מצבת הנכסים כוללת יתרות מזומן, חייבים שלא שילמו, ציוד בר-מימוש, מלאי והחזרי מס. מצבת ההתחייבויות כוללת ספקים, הלוואות, יתרות עו"ש בחובה, התחייבויות בגין שכר עובדים וחובות למס הכנסה ולביטוח הלאומי.

דרכים לסגירת חברה:

  1. מחיקת חברה בהליך פירוק מרצון: בעלי המניות נוטלים התחייבות אישית לכסות את כל חובות החברה וממנים רואה חשבון או עו"ד – או שהם עצמם מתמנים למפרק החברה. המפרק סוגר את כל העסקים ומשלם את כל החובות. אם יש יתרה שלילית, הוא מקבל כסף מהבעלים לכיסוי ההתחייבויות לרשויות המס ולנושים – ובמקביל גובה כספים המגיעים לחברה. כעבור כשנה וחצי הוא מוחק את החברה מספרי רשם החברות.

  2. פירוק בפיקוח בית משפט: בעלי המניות אינם נוטלים על עצמם את תפקיד המפרק, והמפרק עובד לפי כללי הפירוק שקבע בית המשפט.

  3. הקפאת פעילות: יש לשלם את כל חובות החברה ולהמשיך לנהל אותה. החברה הופכת ללא פעילה, משלמת אגרה שנתית לרשם החברות ומגישה דו"ח שנתי למס הכנסה. חשוב לשלם לעובדים את כל זכויותיהם בזמן כדי לא להיות מופתעים מתביעות בעתיד.

עם אילו גופים צריך לעבוד?

יש לפעול להסדרת החוב עם כל נושה ונושה. במקביל, יש לגבות חובות מלקוחות. יש חשיבות רבה לגביית חובות, ולעתים צריך להיעזר בעורכי דין. מכיוון שאי-הגשת דו"חות במועד היא עבירה מתמשכת שאינה מתיישנת, חשוב לבצע את כל הפעולות בצורה מסודרת ולהבטיח שלא תופתעו בעוד שנים מנופחת ממס הכנסה.

מע"מ וביטוח לאומי.

יש לסגור את התיק במשרדי מע"מ. חשוב לסגור את התיק רק לאחר שהוגש הדו"ח האחרון של הפעילות, שיכלול את מכירת הציוד ששימש אתכם בעסק. לאחר סגירת התיק, יש לפנות למוסד לביטוח לאומי וגם שם למלא טופס דיווח על סגירת התיק.

מס הכנסה.

סגירת התיק במס הכנסה מסורבלת יותר מבמע"מ ובביטוח הלאומי, אך לא מסובכת, שכן השיטה במס הכנסה היא שנתית, בעוד שבביטוח לאומי ובמע"מ מדובר בתקופות דיווח בנות חודש או חודשיים. סגירת התיק עלולה להתמשך. ניתן להמשיך לדווח עד סוף השנה דו"חות אפס (להגיש דיווחים מבלי לשלם, מפני שאם אין דיווח יתקבל קנס). במקביל, יש להגיש את כל הדו"חות שעדיין לא הוגשו – דו"ח שנתי והצהרת הון. בשלב הבא יש לבצע ביטול דרישת מקדמות ואז להגיש את הדו"ח השנתי בגין שנת המס הקודמת, שכוללת את התקופה בה הייתם עצמאים. כעת יש לפנות לפקיד השומה בנפרד ולהגיש בקשה לסגירת התיק שלכם במס הכנסה. עליכם לברר אם נדרשת מכם הגשת דו"ח נוסף בגין השנה הנוכחית, ואם לא, ודאו שהסגירה בוצעה. בדרך כלל נדרשת הגשת דו"ח נוסף כדי לוודא שהכנסתם בשנה שלאחר סגירת העסק מקורה בשכר בלבד. קחו בחשבון שפקיד השומה עשוי לקרוא לכם לדיון על הדו"חות שהוגשו. רצוי לשלוח לדיון זה איש מקצוע – יועץ מס או רואה חשבון.

החזרי מס.

כדאי לבחון ביסודיות אם מגיעים לכם החזרי מס, שיכולים לעזור לכם בתקופה של קשיי נזילות. מומלץ להזדרז ולהגיש את הדו"ח כדי לקבל את ההחזרים המגיעים.

כמה עולה לסגור חברה?

העלויות העיקריות הן התשלום לעורכי הדין או רואי החשבון המטפלים בסגירה. אין מדדים לעלויות שכר הטרחה, פרט לשעות העבודה שהושקעו בסגירה. אם הפירוק נעשה מרצון, יסכמו הבעלים עם המפרק את שכר טרחתו בכפוף לתקבולים שיביא לחברה, טיפול בהוכחות החוב וכמותן ושעות העבודה. אם הפירוק נעשה במסגרת בית משפט, בית המשפט יקבע את שכר הטרחה.


השתתפו בהכנת הכתבה: עו"ד דורון סטריקובסקי ממשרד סטריקובסקי, גל, ברוך, פורת ושות', מומחה במשפט אזרחי מסחרי, דיני חברות, פירוקים וכינוסים, ועורכי הדין אילן מוריאנו ודוד שטרנפלד, מומחים בטיפול והבראת עסקים בקשיים.

ליווי וייעוץ עסקי

מעוניינים בייעוץ, אימון או הדרכה לעסק שלכם?
צרו איתנו קשר: 09-9585085, [email protected].