If you can't read this, an online version is available here

מגזין לזוז למנהלים

מופק על ידי ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

   | גיליון מספר 86 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של לזוז.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי בכירים במשק הישראלי,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

 

קריאה מהנה!
ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ
 

התחדשות

שיטות וכלים לניהול החדשנות

ששת כובעי החשיבה - כובע כחול

שיטת ששת כובעי החשיבה פותחה על ידי אדוארד דה-בונו, ומפורטת בספר הזה. מדובר בשיטה המאפשרת דיון תרבותי ומעמיק, ומיפוי יסודי של רעיונות מורכבים ושנויים במחלוקת. הדיון מתבצע בעזרת שישה סוגים שונים של חשיבה, כשכל סוג מיוצג על ידי כובע בצבע אחר. אנחנו נתאר כאן בכל פעם איך משתמשים באחד מהכובעים.

בטורים הקודמים תיארנו את הכובע האדום (רגש), הכובע הצהוב (חשיבה לוגית-חיובית), הכובע הלבן (מידע ועובדות), ושני הכובעים המשולבים  - הכובע השחור וכובע הירוק (חשיבה ביקורתית-שלילית, ומענה לה בעזרת חשיבה יצירתית).

 

הפעם נתאר את הכובע הכחול

 

הכובע הכחול מייצג ניהול וקבלת החלטות: איך צריך להתקדם עם הרעיון, מה יש לעשות, מי יעשה זאת, איך ומתי. במהלך הדיון בעזרת הכובע הכחול מועלות הצעות שונות לגבי יישום הרעיון, והמשתתפים מחליטים יחד האם ואיך להתקדם איתו. ההחלטות מתקבלות בהתאם למנגנוני קבלת ההחלטות המקובלים בצוות שעורך את הדיון. לדוגמא - החלטת קונצנזוס , הכרעת מנכ"ל, הצבעה דמוקרטית, או כל מנגנון קבלת החלטות מוסכם אחר.

 

את הכובע הכחול "חובשים" בשלב האחרון של דיון הכובעים. לפני שעושים זאת, חשוב לחבוש פעם נוספת את הכובע האדום , על מנת למפות את הרגשות, ולבדוק האם הרגשות השתנו בעקבות דיון הכובעים שנערך עד כה. ההחלטות, ממילא, מתקבלות בסופו של דבר מהבטן, ולכן, לפני שמחליטים, עדיף להתייחס תחילה לרגשות של המשתתפים.
 

לדוגמא:

 • נושא הדיון: להעביר את כל הייצור של החברה שלנו לסין.

 • כובע אדום: מה אתם מרגישים כעת לגבי הרעיון הזה, בעקבות הדיון שערכנו עד כה, ולאור השיפורים שהוצעו לרעיון המקורי?
  - משה: אוהב את הרעיון
  - ציפי: מחבבת ופחות חוששת
  - חיים: הרעיון כבר לא מפחיד אותי
  - שלמה: עדיין מבולבל
  - רחל: יותר מתלהבת מהרעיון
  - בועז: אני נוטה לחבב את הרעיון בעקבות הדיון
  - זיוה: אני די מתלבטת לגבי הרעיון, בהחלט לא שוללת אותו
   - מנחה הדיון: אם לסכם, חלקכם בעד הרעיון, וחלקכם עם רגשות מעורבים לגביו. בואו ננסה להחליט כעת איך להתקדם איתו, בעזרת הכובע הכחול.

 • כובע כחול: כל משתתף מתבקש לבחור אחת משלושת האפשרויות הבאות:
  1. להתקדם עם הרעיון - ולהעביר את כל הייצור של החברה שלנו תוך שנה לסין.
  2. לבחון את הרעיון לעומק, בוועדה ייעודית, שתגיש את המלצותיה בעוד חודש.
  3.  לפסול את הרעיון - ולא להעביר את הייצור לסין.
  - ציפי: אפשר להעלות עוד אפשרות?
  - מנחה הדיון: בהחלט, מה רצית להציע?
  - ציפי: להעביר רק 50% מהייצור לסין, ולבחון את התוצאה בשנתיים הקרובות.
  - מנחה הדיון: בסדר, בואו נוסיף זאת כאפשרות רביעית. אם אין הצעות נוספות, בואו נצביע. לכל משתתף מותר להצביע על אפשרות אחת בלבד. קדימה!
  - תוצאות:
   1. להעביר את הייצור לסין תוך שנה - 4 קולות
   2. לבחון זאת בוועדה ייעודית - 2 קולות
   3. לפסול את הרעיון - 0 קולות
   4. להעביר רק מחצית הייצור לסין בשלב זה - 1 קולות
  - מנחה הדיון: ברוב קולות, הוחלט להעביר את הייצור לסין תוך שנה.  משה ורחל יהיו אחראים לכך. בזאת תם הדיון. תודה לכולם על תרומתם!
   

לסיכום: הכובע הכחול נועד לקבלת החלטות (איך צריך להתקדם, מה לוח-הזמנים, ומי האחראי), בשלב הסופי של הדיונים. לפניו חשוב לבחון שוב את הרגשות של המשתתפים, בעזרת הכובע האדום.

 

הערה לסיום: מעבר לקבלת החלטות, הכובע הכחול משמש בנוסף גם לניהול של הדיונים עצמם. לדוגמא - כשמנחה הדיון אומר: "זיוה - אני שם את הכובע הכחול (ניהול) לרגע - כדי להעיר לך הערה: שימי לב שאת כעת בכובע השחור (חשיבה ביקורתית), בעוד שאנחנו בעיצומו של דיון בכובע הצהוב (יתרונות ותועלות). אנא שמרי את הכובע השחור להמשך הדיון". כפי שניתן לראות בדוגמא זו, הכובע הכחול משמש גם כחשיבת מטא - על הדיון עצמו (באיזה כובע צריך לדבר עכשיו), ולא על הנושא בו דנים (העברת הייצור לסין).

 

בפעם הבאה נסכם בטור זה את שיטת ששת כובעי החשיבה של דה-בונו,  ונבהיר גם מתי נכון לחבוש כל כובע וכובע.

 

 


תזוזה

מה חדש אצלנו ב-ZOOZ

מאגרי מאמרים

חדש באתר! הוספנו לאתר של ZOOZ החודש שלושה מאגרים ייחודיים, ובהם מאות מאמרים ומידע נוסף למנהלים ולאנשי מקצוע, בנושאים הבאים:

 1. אסטרטגיה
  מעל 50 מאמרים ומידע נוסף על אסטרטגיה עסקית, ועל סוגים שונים של אסטרטגיה שיווקית, לרבות אסטרטגיה תחרותית , אסטרטגיית ערך-מוסף , אסטרטגית אוקיינוס כחול, ועוד. בנוסף תוכלו ללמוד איך ניתן לסנכרן אסטרטגיה וניהול, ולקרוא המלצות קריאה על ספרים בנושא אסטרטגיה .
   

 2. שיווק
  מעל 200 מאמרים ומידע נוסף על טקטיקות שיווקיות , ניהול השיווק, מיתוג, בידול ומיצוב, מכירות, פרזנטציה אפקטיבית, שרות לקוחות, ניהול התקשורת השיווקית , מסחור ומדע הקניות, פרסום יצירתי, יחסי ציבור, מחקרי שוק, קמעונאות בינלאומית , שיווק טכנולוגי, ראיונות עם מנהלים בכירים, והמלצות על ספרים בנושא שיווק.
   

 3. חדשנות
  מעל 200 מאמרים ומידע נוסף על חדשנות אסטרטגית , חדשנות ויצירתיות ארגונית , כלי חשיבה לפיתוח מוצרים חדשים, חדשנות מוצרית, חדשנות שיטתית, חדשנות טכנולוגית, והמלצות קריאה על ספרים בנושא חדשנות .
   

כל התכנים המופיעים במאגרים אלה הינם מקוריים, ונכתבו על-ידי היועצים של ZOOZ , בעקבות הניסיון הרב שצברנו ב- ZOOZ בליווי והובלת תהליכי אסטרטגיה שיווק וחדשנות במאות ארגונים וחברות בארץ ובעולם.

חלק מהתכנים התפרסמו בעבר בעלון לזוז , אחרים התפרסמו בעלונים האחרים שלנו (זוזון ותזזית), ורבים מהם התפרסמו בעיתונות המקומית: במגזין TheMarker, במגזין סטטוס, במשאבי-אנוש, בגלובס, במעריב, בהארץ, באתר Shivuk, ועוד ועוד.

 

כל התכנים במאגרים אלה זמינים כעת לקריאה, בחינם, באתר של ZOOZ.
קריאה מהנה, ושתפו גם אחרים!

 

 


חשיפה

פרסומת יצירתית והלוגיקה שמאחוריה

כוח המשיכה

"שימוש במרכיבי הסביבה" היא לוגיקת פרסום שתוארה כאן בעבר. לוגיקה זו עושה שימוש מקורי במרכיבים הקיימים ממילא בסביבה הטבעית בה מתפרסמת המודעה, על מנת להדגיש את המסר הפרסומי.

 

המודעות כאן למעלה מופיעות על-גבי אוניות שונות, ועושות שימוש בכבל העגינה של האוניה על מנת להדגיש את המסר הפרסומי: Mondo Pasta - So good you can't let go.

 

הדמויות על האונייה שואבות לתוך הפה את הספגטי (כלומר את כבל העגינה) בשקיקה, בעיניים עצומות, ובכוח עצום, שמספיק על-מנת להחזיק את האוניה במקום. בדיוק כמו שהכיתוב מבטיח: "כה טעים - שאי-אפשר להרפות".

 

המודעות, פותחו ע"י משרד הפרסום Jung von Matt מהמבורג, והודבקו על אוניות בנמל של המבורג, האתר שיש בו הכי הרבה מבקרים בהמבורג.


אכן - פרסום יצירתי, בולט, ומאוד-מאוד... מושך.

.

 


מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "לזוז" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.