If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 16 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי. 
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

קריאה מהנה!
אורלי אדלר-ניזרי, מנהלת ZOOZon


אחד על אחד

ראיון אישי עם בעל עסק

איתן מרטון, מרטון יוזמות חינוכיות

 • מספר עובדים בחברה : 3 שכירים, ובנוסף 15 עובדים שהינם פרילנסרים
 • אנו מספקים: מערך של ארועי-ענק במסגרת ימי כיף בבתי הספר ברחבי הארץ. כל האירועים, ההפעלות והסדנאות באים להעביר לתלמידים, להורים ולילדים, מסר ברור של עולם ערכים הולך ונעלם. זאת באמצעות חוויה מיוחדת, הנחייה מקצועית ומלהיבה, משחקים והנאה.
 • מה מיחד אותנו בשוק: מגוון התכנים - אהבת הארץ, כבוד האדם, איכות הסביבה, ערבות הדדית, שותפות ומנהיגות. כל אלו מוגשים בעושר ויזואלי ובמימדי ענק, ומועברים באמצעים של חוויה ומשחק.
 • איך הכל התחיל: הכל התחיל לפני כעשור, בתנועת הנוער "הצופים" שם פגשתי את אשתי לעתיד, שכתבה את תוכנית ההדרכה של תנועת "הצופים" ואת הפעילות החווייתית של "צופי צבר" בארה"ב. התגובות לתוכניות שכתבה היו כל כך טובות שהחלטנו להפוך את המיזם לעסק ולהתחיל להנחיל אותו גם בארץ.
 • אוהב בתפקיד: מעבר ליצירתיות שיש בזה - אני אוהב לעבוד עם ילדים. בנוסף, השילוב של עסק עם שליחות חברתית מאוד חשוב לי.
 • הכי קשה בתפקיד: הלוגיסטיקה. הכל צריך להיות ממונע, נייד, מודולרי, ועמיד בפני ילדים. אבל מה שאני באמת לא אוהב זה את העובדה שבתי ספר צריכים לממן בעצמם, בעזרת ההורים, את התוכניות. ההוצאה הכספית נופלת כולה על ההורים במקום שמשרד החינוך ייתן גב לפעילות כל כך חשובה. במצב הנוכחי רק בתי ספר שיש להם יכולת לוקחים את התוכניות, ואילו מקומות שבאמת חשוב שיקבלו תוכניות העשרה ערכיות אין להם את האפשרות.
 • מטרות שאני רוצה להשיג: הייתי רוצה למצוא קהלי יעד חדשים מעבר לבתי הספר, ולאחר מכן אף לפרוס את העסק גם מעבר לים, בחו"ל.
 • איך תשיג את המטרות: שלב אחר שלב, עם תוכנית פריסה והתפתחות הדרגתית, עליה אני עובד בימים אלו ממש.
 • החזון שלי: החזון העסקי - לפתח תוכנית מקיפה שתעבוד תחת משרד החינוך ותקיף את כל מוסדות החינוך בארץ. החזון האישי - להדליק משואה בהר הרצל.
 • נקודת ציון שהביאה לפריצת דרך: בשנת 97, לאחר שהבנו את הפוטנציאל הגלום בתוכניות שכתבה אישתי, יצאנו בתוכנית ישראלית ייחודית אשר החדרנו לשוק במהלך חגיגות שנות היובל לישראל. כ- 60 בתי ספר פתחו את דלתם בפנינו בשנה זו. היתה השנה הראשונה לעסק, ואז גם הבנו את גודל הפוטנציאל.
 • טיפ לעסקים: שיווק, שיווק ועוד שיווק. גם אחרי 10 שנים השיווק הכי חשוב. וכמובן מקצועיות.
 • ספר מומלץ: "שישה כובעי חשיבה" מאת אדוארד דה בונו. ספר נפלא שנותן כלים נפלאים לפיתוח חשיבה יצירתית. פירוט על הספר מופיע כאן.

 


בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט האדמה - חזון

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.

האם כסף יכול לשמש כחזון של העסק?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא 


האם "כסף" יכול להיות החזון?

 

התשובה האינסטינקטיבית היא כן, שהרי עסק קיים מטעמים ... עיסקיים. הגדרת החזון היא "מצב של שיא ההצלחה אליו אנו שואפים להגיע", ומה היא "הצלחה" בדורנו אם לא - כסף!

 

בהקשר זה, הנה ציטוט אשר גרם לי לחייך: "המעמד הבינוני המציא את הרעיון שאהבה היא הדבר החשוב ביותר בעולם... העניים והעשירים יודעים את האמת - זה הכסף" (ברנרד ביהן )

 

למרות זאת, כפי שיפורט בהמשך, כסף אינו יכול להיות חזון. לדוגמא - משפט חזוני אינו יכול להיות "להרוויח 5 מליון דולר בשנה" - גם אם זה נשמע, על פניו, כחזון מרשים ומבטיח.

 

עיון בעשרות חזונות, שנכתבו על ידי מיטב המנהלים, העומדים בראש החברות והארגונים המצליחים ביותר בעולם (ראה זוזון 11) - מבהיר את הנקודה. אף לא אחד מארגונים אלה חרט על דיגלו הצלחה כלכלית, ובודאי שלא נקב בסכום כסף אשר היה מביא אותו לשבת "תחת גפנו ותחת תאנתו". לעומת זאת בולטות בחזונות של ארגונים אלה מילות מפתח כגון: המוביל בתחום.....היחיד מסוגו ש....הטוב ביותר ב...המעניק אושר...אהבה..שמחה..בריאות וכד'.

 

האם אין אלו אלא תחפושות של המילה "כסף"? האם המושג, הכל כך שגור בפינו, הפך להיות מילה "גסה" שאסור להשתמש בה כאשר קובעים חזון? והרי כולנו רוצים כסף?

 

אם נתעמק בשלבי הגדרת החזון נוכל למצוא את התשובה לכך, ולהבין למה יעד כספי אינו מתאים כחזון. תחילה, הנה מספר נקודות חשובות שיש להפנים לקראת בניית החזון:

 • הכסף לכולנו בסופו של דבר, הוא אמצעי. אמצעי להשגת דברים בחיים - כבוד, כוח, הנאה, יופי ועוד. הוא אינו עומד בפני עצמו, ולכן אינו מהווה מטרה מעצם הגדרתו.
 • המושג "כסף בא, כסף הולך" מצוי בבסיס תפיסתנו את הכסף. כסף הינו דבר חמקמק. ניתן ליהנות ממנו כשהוא נמצא, אך לא ניתן לסמוך על הימצאותו בכיסנו לנצח. על כן, נתפס הוא בעיני רבים כדבר לא יציב.
 • קשה לעובד להזדהות עם כסף שהארגון צובר. שהרי זה לא נוגע לכיסו, אלא לכיס הבעלים. כסף כזה לא יגרום לו לקום בבוקר בשימחה ולעבוד במרץ רב יותר. ואת הלקוחות והספקים כסף שהארגון צובר ("על חשבונם") אף עלול להרגיז.
 • אנשים, כך מסתבר, מתחברים בעיקר למילים ומושגים הגוררים תגובות רגשיות, אמוציונאליות. נגיעה במקומות אלו מאפשרת עשייה, הובלה, אמונה, מנהיגות.
 • בני האדם, רובם על כל פנים, מזדהים עם ערכים העומדים בבסיס היותנו חברה אנושית. הערכים הינם אבני היסוד המשותפות לכולנו. שמירה עליהם, כיבודם והערכתם, מאפשרים לעולם להמשיך ולהתקיים. "כסף" אינו נכלל במערכת הערכים האוניברסלית, ועל כן לעולם לא יוכל להיות מוערך מספיק.

נחזור לרגע אחורנית, וניזכר במטרתנו בבואנו לבנות חזון: משימת העסק היא החזון שלו. כלומר, המטרה שלשמה קם העסק ואשר לשמה הוא ממשיך להתקיים. כדי שיהיה ביכולתו של חזון להפוך למטרה נעלה, אשר לכיוונה ניתן לשאוף תמיד ואשר אחריה ניתן ללכת, עליו להיות מספיק כללי, עטוי קונצנזוס, נרחב ובעל כוח הובלה. לכן - חזון חייב להיות מושתת על מושגים הגוררים אמפטיה, רצון להיות שותפים, ובעיקר לסחוף אותנו כולנו בכמיהה להגשים אותו!

 

החזון אמור לשמש ככלי ניהולי בידי המנהלים, כלי מניע בידי העובדים, כלי מחבר ומקשר עם הספקים, וכלי של הבטחה אל מול הלקוחות. כסף לא יתאים לכל הצרכים האלה.

 

לא בכדי בחר וולט דיסני את החזון המופלא שלו: "אושר להמונים". שהרי מי מאיתנו אינו רוצה להיות מאושר בכל רגע ורגע מחייו? מי מאיתנו לא רוצה ליטול חלק ב"מסיבת האושר" הגדולה שהוא מבטיח, איזה אדם אינו מעוניין לעבוד במקום "שמח" ואיזה ספק יסרב לבוא במגע עם לקוחות "מאושרים"?

 

כך עובד חזון וזהו כוחו. וכסף אינו עושה את כל אלה - ועל כן אינו יכול להוות חזון. אך... חזון נכון, כדוגמת החזון של וולט דיסני, יאפשר גם להרוויח היטב. ולכן, דווקא כשנגדיר חזון אנושי יותר, ערכי יותר, רגשי יותר - גדלים סיכויינו להצליח גם כלכלית.

 

אנחנו כאן לעזרתם בהכוונה ויעוץ בבחירת חזון לעסק,
באימייל crm@zooz.co.il, וגם בטלפון - 09-9585085.מי אמר מה

ציטוט שניתן להשתמש בו

 

"התהילה הגדולה שלנו אינה שאיננו נופלים לעולם, 
 אלא שאנחנו מצליחים להתרומם בכל פעם שאנחנו נופלים"
קונפוציוס

 

 • מידע על סדנאות פיתוח מנהלים: ראה כאן

מופק ע"י ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.