If you can't read this, an online version is available here

מגזין לזוז למנהלים

מופק על ידי ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

   | גיליון מספר 36 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של לזוז.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי בכירים במשק הישראלי,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות .

קריאה מהנה!
ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ


התמקדות

על פיתוח אסטרטגי הלכה למעשה

שיווק ל-"לא-לקוחות"

לא תמיד חייבים להיאבק "ראש-בראש" עם המתחרים ולנסות "לגנוב" מהם נתחי שוק. כפי שציינו במדור זה בעבר, לעיתים עדיף להימנע מתחרות חזיתית, ולפעול להגדלת השוק כולו. על מנת להגדיל את השוק כולו ניתן לנסות להגביר את הצריכה של הלקוחות הנוכחיים. אך לחלופין, ניתן לנסות לשכנע את ה"לא-לקוחות", אלה שעד כה כלל לא קנו את המוצרים הקיימים בשוק זה, להתחיל לקנות.

 

הפיכת ה"לא-לקוחות" ללקוחות חדשים עשויה להתגלות לעיתים קרובות כצעד משתלם במיוחד, ובכך נתמקד הפעם. תהליך זה, של התמקדות ב"לא-לקוחות", מתואר בהרחבה בספר "אסטרטגיית האוקיינוס הכחול". כיצד עושים זאת בפועל? כיצד הופכים "סרבני-קנייה" ללקוחות חדשים, ורצוי אפילו ללקוחות נלהבים ונאמנים?

 

ראשית, חייבים להבין מדוע הם לא קנו עד היום:

 • מיהם ה"לא-לקוחות"? האם יש להם מאפיינים משותפים?
 • מה מפריע להם במוצרים הנוכחיים? מה מונע מהם לקנות?
 • מה הם קונים במקום? באיזה תחליפים הם משתמשים?

שנית, יש לפתח עבורם  מוצרים שונים, המותאמים לטעמם הייחודי:

 • מה צריך לעשות כדי שהם כן יתחילו לקנות?
 • איך צריך לשנות את המוצר? את השרות הנלווה? את המחיר?
 • איך צריך להתאים עבורם את נקודות ההפצה? את הפרסום?

להלן דוגמא לפיתוח פתרונות ייחודיים עבור הלא-לקוחות בשוק המכוניות הפרטיות. נתמקד בלקוחות שמעולם לא רכשו רכב:

 • צעירים מכדי לקבל רישיון: אולי צריך לשווק דגם ספציפי דווקא לבני 15, שאף יצרן רכב לא טורח לפנות אליהם? יש סיכוי שכשהם יקבלו רישיון נהיגה, הם יזכרו איזה יצרן התייחס אליהם ברצינות, כמו אל "גדולים". זה יכול להוביל להעדפה לרכב ראשון דווקא לדגם המסוים הזה. רצוי שהרכב המדובר יהיה לא יקר, חסכוני בדלק, עם עיצוב צעיר, גודל קומפקטי, רמקולים חזקים, ורמת בטיחות גבוהה (לרצות את ההורים). mini minor מאובזרת המיוצרת בסין?
 • מעדיפי-הקטנועים: אולי צריך להציע trade-in לקטנוע כשקונים אוטו? אולי כדאי להעניק למי שקונה רכב מנוי שנתי מסובסד להשכרת קטנועים בתוך העיר - במקום בו יש חנייה חינם ובשפע? או לספק לקוני הרכב 50 נסיעות של "מונית-קטנוע" בחינם? או אפילו לפתח ולהציע רכב עם תא מטען ייחודי בו ניתן לאחסן קטנוע בקלות?
 • הנוסעים בתחבורה ציבורית: מדובר לרוב בחסרי-אמצעים. מכונית נתפסת בעיניהם כפתרון יקר מדי. אולי ניתן להציע להם כלי רכב בסיסי ועמיד על בסיס time sharing? או לעשות להם קמפיין ממוקד דווקא בשילוט שנמצא בתוך האוטובוסים והרכבות? אולי אפשר להציע להם הלוואה ארוכת-טווח לרכישת מכונית (וליהנות גם מרווחים על הריבית)? אולי אפשר להציע להם סבסוד על דלק וביטוח לאורך כל חיי המכונית (בשיתוף עם רשת תחנות דלק ארצית ועם חברת ביטוח שישמחו לקבל לקוחות חדשים ונאמנים לשנים ארוכות)?
 • הנוסעים במוניות: לא אוהבים לטרוח לחפש חנייה, ולעיתים מעדיפים לקבל החזרי-מס על מוניות. מדובר לרוב בבעלי ממון, שאם היו קונים רכב, היו קונים רכב יקר. אולי ניתן להציע כהטבה לקונים כאלה הנחה או סבסוד מלא לשנה על חנייה בחניון ליד מקום עבודתם? זה יכול לעלות ליצרן הרכב כמה אלפי שקלים, והרי ממילא הוא רגיל לתת הנחות כאלה. הקונים יעריכו זאת כהטבה גדולה בהרבה.
 • מבוגרים שאין להם רישיון: ייתכן  שהם ניסו לעבור טסט מספר פעמים ונכשלו שוב ושוב, עד שהתייאשו. אולי ניתן להציע להם מורי-נהיגה שיעבירו אותם את הטסט בחינם? רבים מהם היו מוכנים להתחייב לרכוש רכב אם אכן יעבירו אותם טסט. ניתן לגייס מורים סבלניים במיוחד ולהעסיק אותם כשכירים, לפתח קורס ייחודי למאותגרי-נהיגה, להחזיק צי קטן של מכוניות ללימוד נהיגה, ולספק ערך נתפס גבוה מאוד בעיני "לא-לקוחות" אלה, ולמכור המון מכוניות חדשות...

בשווקים רבים מאוד, אם לא בכולם, כמות הלא-לקוחות גדולה מכמות הלקוחות, ובוודאי גדולה בהרבה מכמות הלקוחות שניתן "לגנוב" מהמתחרים. יש יותר מבוגרים ללא רכב מאשר כאלה שיש בבעלותם רכב. יש המון אנשים שלא לוקחים ויטמינים. שלא נוהגים לבקר במסעדות. שלא מנויים לערוצי סרטים בטלוויזיה. שלא לומדים באוניברסיטה. שלא צורכים יוגורט. שלא לובשים חליפות. שלא מבקרים במוזיאון. שלא מצלמים דיגיטאלית. שלא מנויים על עיתון. שלא לוקחים אף פעם ייעוץ. אולי הגיע הזמן להתמקד דווקא בהם!


 • לסדנאות אסטרטגיה ושיווק : לחץ כאן (חוברת PDF)
 • למאמר על אוקיינוסים כחולים בישראל: ראה כאן.
 • למאמרים נוספים על אסטרטגיה: לחץ כאן
 • למידע על ייעוץ וליווי אסטרטגי: ראה כאן

עתידנות

רעיונות לחידושים שטרם קרו

רעיונות לחידושים בלוח-מחיק

החידושים להלן פותחו בעזרת כלי חשיבה שונים, וטרם קיימים (למיטב ידיעתנו):

1. לוח שניתן למחוק ממנו גם טושים על בסיס אלכוהול (permanent markers)

2. לוח שקוף (ניתן לצייר עליו למשל וילון ובמה, ולהציג תיאטרון בובות מאחוריו)

3. לוח מחיק המותאם גם להקרנה (עם ציפוי המשפר את איכות התמונה המוקרנת עליו)

4. לוח ללא רגליים, עם צמדנים מאחור (שניתן להצמיד בוואקום למשל לחלון זכוכית)

5. לוח מחיק שקוף עם מקרן אחורי משולב מלמטה (מאפשר להציג מצגת, ולכתוב עליה)

6. לוח מחיק שחור - עליו כותבים בצבעים זוהרים בהירים (עיצוב דרמטי יותר, מפתיע)

7. לוח מחיק עם חורים בחלק התחתון (העוברים דרכו) לנעיצת טושים ומחק

8. לוח מחיק שקוף למחצה, עם תאורה פנימית המאפשרת שינוי של גוון הלוח

9. לוח מחיק מתקפל ונייד (כמו מסך) - ניתן למתוח ע"ג מסגרת, או לקפל כמו שטיח מגולגל

10. לוח מחיק עם ציפוי anti-reflex (מונע השתקפות של מנורות בו ולא מסנוור את הצופים)  

 


התייעלות

טיפ לניהול אפקטיבי

שיתוף בתערוכות

האתר www.wayn.com לא מיועד לעסקים, אלא למטיילים. שם האתר הוא ראשי תיבות של המילים "איפה אתה כעת?" (where are you now), והוא מאפשר למטיילים להירשם בחינם ולתעד בעזרת האתר את הטיול שלהם, להציג תמונות מהטיול, לכתוב יומן מסע, לראות מי עוד מטייל לאותו מקום, לשלוח ולקבל מיילים באופן מרוכז, לכתוב טיפים והמלצות, ולצפות בהמלצות של מטיילים אחרים.

 

אנשי עסקים יכולים להשתמש באתר זה לתיעוד ושיתוף כשהם נוסעים לכנסים לתערוכות ונסיעות עסקיות ברחבי העולם. ניתן לצלם מוצרים ואנשים ודוכנים מעניינים, לכתוב רשמים והצעות, ולשתף בכך את שאר אנשי הארגון שלך. כשאתם בתערוכה, גם עמיתים לקוחות וספקים שלכם יוכלו לדעת שאתם שם. ואם תתעדו היטב את התערוכה, זה מאוד יעזור להכנות לאותה תערוכה בשנה הבאה. וכמובן - אתם קובעים מי יצפה בתמונות וביומן שלכם, כך שהפרטיות של התכנים שלכם נשמרת. תוכלו גם לשתף את המשפחה והחברים בתכנים מסוימים, ואת העמיתים לעבודה בתכנים אחרים.

 

בנוסף, אם אתם בעיר זרה, במסגרת העבודה או בטיול, ורוצים לראות מי עוד מבקר בה (למשל - איש עסקים אחר מהמדינה שלכם)  - תוכלו לחפש באתר, ליצור קשר, ואף להיפגש. מעין רשת חברתית כלל עולמית, שמפגישה אתכם עם עוד מטיילים כמותכם. בהצלחה במסע!

 

 • האתר המומלץ: www.wayn.com
 • מידע על סדנת מודיעין עסקי: כאן (עמ' 21 בחוברת PDF)

מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "לזוז" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.