If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 79 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשירות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי. 
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.
 

קריאה מהנה!
צוות ZOOZon


אחד על אחד

ראיון אישי עם בעל עסק

תמי פורת, מנהלת ובעלים של "סטודיו תמי פורת"

 • כמה עובדים יש בעסק: אני מעסיקה צלמי סטילס, צלמי וידאו, 3 גרפיקאיות, עורך וידאו,מעצבת אלבומים, ביצועיסטית, מעבד תמונות ואיש טכני.
 • אנחנו מספקים: צילום אירועים, כריכות ספרים, עבודות-יד, אלבומים מעוצבים בעבודת יד, עבודות גרפיקה שונות: עיצוב ספרים, הזמנות, אלבומים דיגיטליים וכמובן: מנהל אתרים ומקדם אתרים.
 • היסטוריה: התחלתי לצלם לפני כ-30 שנה. עבדתי כצלמת סטילס בסרטים רבים בארץ ובחו”ל. כשרציתי להיות עצמאית יצרתי חברה לצילום סטילס, מאוחר יותר למדתי לכרוך והתחלתי לייצר אלבומי תמונות באיכות מעולה, בעקבות זה התחילו להגיע עבודות של עריכת ספרים בנוסף לגרפיקה והיום אני מפיקה את כל הספר: מחומר גלם ועד המוצר המוגמר כולל כריכה בעבודת-יד מחומרים שונים כמו עורות או בדים.
 • הכי אוהבת בתפקיד: הכול, המגוון שאני עושה הוא רחב וכל דבר שאני עושה גורם לי אושר.
 • הכי קשה בתפקיד: לגבות תשלום ולנהל חשבונות, למרות שגם את זה אני עושה לא רע.
 • מטרות שאני רוצה להשיג: חלק שהן קשורות לעסק, השגתי. חלק שקשורות לאמנות ולא לעסקים, אני עדיין חולמת להשיג.
 • החזון שלי והדרכים להגשמתו: פרסום, פרסום, פרסום, יחסי ציבור שוב ושוב ושוב. זאת הדרך להגיע לחזון שלי, שבפשטות אגיד שהוא: עוד עבודות שבאמצעותן נוכל להציג יכולות ללא גבולות של ירידה לפרטים, ומצוינות בכל מה שאנחנו מספקים.
 • מקורות לחדשנות: פיתחתי שיטה לעיצוב אלבום בהדבקה, באופן שאף פעם לא ראיתי - עם ניירות שבעצמי ייבאתי ללא חומצה, ושהדפסתי עליהם צילומים שצילמתי, כרקעים שונים לתמונות, עם התאמת צבעים באופן יוצא דופן ואישי מאוד. כמו כמו אני מציעה חיבור בין אלגנטי לקיטש שהינו ייחודי לטעם שלי, ושרבים מלקוחותיי מסכימים שהוא נראה טוב.
 • טיפ לעסקים: העזו להאמין בעצמכם, העזו לבקש עזרה מכל מקור אפשרי, העזו להיות חוצפנים. זיכרו "רק המעז מצליח".
 • ספר מומלץ: אם אלבומי תמונות מעניינים אתכם, אמליץ לכן לקרוא ספר שכתבתי בנושא זה -
  Hand Made Photo Albums.

 

 


בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט האדמה - חזון

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.

האם החזון שלכם מחובר ללקוחות שלכם, ומבהיר את התפקיד שלכם מולם?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא אם אתם רוצים חזון שיניע אתכם (ואת העובדים שלכם) וימנף אתכם שנים רבות קדימה, עדיף שהוא יתייחס לתפקיד שלכם מול הלקוחות שלכם, ולא יסתפק רק בהצבת יעדים עסקיים או אישיים.

 

להלן מספר דוגמאות:

 • דוגמא מארגון גדול: החזון של וולט דיסני הוא "לספק אושר להמונים", יעד מדרבן ומניע לכל הדעות, ושתמיד ניתן להשתפר בו. לספק אושר זה משהו שמחובר לעשייה היומיומית, הינו מוסרי וערכי בבסיסו, ויכול לדרבן ולאחד את כל אלפי העובדים של וולט דיסני (וגם לסייע בבחירת עובדים מתאימים, ופעילויות מתאימות). שימו לב שהחזון של וולט דיסני אינו "להוביל את תעשיית הבידור". להוביל תעשייה זה יעד פנימי, שאולי היה עושה טוב לבעלי המניות של וולט דיסני, וכנראה גם מדרבן עובדים ומנהלים תחרותיים במיוחד, אבל זה אינו יעד שמחבר את הארגון ואת העובדים ללקוחות. דווקא עובדים שמאוד מחוברים ללקוחות עשויים לסלוד ממנו. 
 • דוגמא אישית: החזון שלנו ב-ZOOZ (חברת הייעוץ וההדרכה לעסקים שמפיקה את עלון זוזון), הוא לעזור ללקוחות שלנו לצמוח. החזון הזה עוזר לנו לכל המנחים והיועצים שלנו להתחבר לצרכים העסקיים של הלקוחות שלנו. החזון שלנו היה יכול להיות "החברה עם הייעוץ וההדרכות הכי מגוונות בישראל" (יש לנו למעלה מ-20 סוגי יועצים, עשרות סוגים של תהליכי ייעוץ, ולמעלה מ-200 סוגי הדרכות), או "חברת הייעוץ הכי מקצועית בישראל" (מקצועיות היא אחד מערכי הליבה שלנו). אבל גיוון ומקצועיות הם רק אמצעים כדי להביא תועלת ללקוחות. בחזון שלנו העדפנו להדגיש את התועלת עצמה, את התפקיד שלנו מול הלקוחות - לעזור להם לצמוח.
 • דוגמא אחרונה, של עסק קטן: בראיון כאן למעלה, תמי פורת מציינת שהחזון של הסטודיו שלה הוא "להציג יכולות ללא גבולות של ירידה לפרטים, ומצוינות בכל מה שאנחנו מספקים". היא גם מדגישה שהדרך ליישם את החזון היא פרסום, יחסי ציבור, והגדלת המוניטין של הסטודיו שלה בעזרת עוד ועוד עבודות מעולות שנעשו עבור הלקוחות. שימו לב שכל העשייה הזאת נועדה לתועלת של הסטודיו עצמו, ושל תמי פורת כבעלים שלו. מה לגבי הלקוחות? האם החזון הזה מתחבר גם אליהם? יכול להועיל גם להם? כן, אבל רק אם נשנה אותו קצת. אם נהפוך את החזון למשהו בסגנון "להפתיע ולרגש את הלקוחות בכל פעם מחדש - בעזרת ירידה לפרטים ואיכות בלתי-מתפשרת", או, כשמדובר באלבומי התמונות האומנותיים שמייצר הסטודיו - החזון יכול להיות "להפוך זיכרונות ליצירת אמנות". בדרך זו, כל הצוות בסטודיו יהיה מחובר ללקוחות, ויתמקד בהם ובעשייה האיכותית למענם.

 

לסיכום: אם החזון שלכם קיים - אבל אינו חד מספיק, קחו אותו צעד אחד הלאה. נסחו אותו מחדש, כך שהתועלת ללקוחות שלכם והתפקיד שלכם מולם יופיעו בו בבירור. זה ידרבן אתכם ואת העובדים שלכם, יחבר אתכם ללקוחות, ויגדיל את הסיכויים של העסק שלכם לצמוח. וזה הרי מה שאנחנו מנסים לעשות כאן, לעזור לכם לצמוח, זוכרים?

 

 


מי אמר מה

ציטוט שניתן להשתמש בו


"לעולם אל תפחד ללכת אחרי הזרם ולעולם אל תפחד לקחת את הזרם אחריך."
וינסטון צ'רצ'יל

 


מופק ע"י ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.