If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 61 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי. 
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.
 

קריאה מהנה!
צוות ZOOZon


אחד על אחד

ראיון אישי עם בעל עסק

מנחם כהן, מנהל ובעלים, "מנחם כהן אופניים"

 • מספר עובדים בחברה: 2.
 • אנו מספקים: מכירה ותיקון אופניים.
 • היסטוריה: כבר בתור ילד קטן היו לי אופניים והייתי מטפל בהן בעצמי.
  עוד בתיכון למדתי בבית הספר המקצועי "אורט" יפו, במגמת מסגרות ורתכות, ועם שחרורי מהצבא בשנת 1960 הקמתי את חנות האופניים השכונתית ברחוב מרמורק 21, במרכז תל אביב, הקיימת עד היום. בשנים הראשונות התקופה היתה קשה, מכיוון שבשנות ה-60, הגברים הצעירים היו מתביישים לנסוע באופניים (העדיפו לנסוע באוטו), ולכן היו פחות לקוחות. אך לאט לאט כמות הלקוחות גדלה, וביססתי את שמי גם במכירת אופנים וגם בתיקוני אופניים. מתקני האופניים הותיקים באזור דיזינגוף סנטר היו באים להלחים אצלי את האופניים בגלל הרקע שלי ברתכות בבית הספר, וזה עזר לי כלכלית. ב- 1989 התחילו להיכנס לשוק אופני הרים ואז התחלתי לעבוד עם אופני GIANT ועם חברות טובות נוספות. עד שנת 1980 עבדתי עם אופניים תוצרת הארץ שיוצרו במפעלים טובים ואמינים, אבל הגוש האסייתי התגבר עליהם מבחינת מחירים וכל המפעלים בארץ נסגרו. כיום כל האופניים שאני מוכר מיוצרות בטייוואן ובסין.
 • הכי אוהב בתפקיד: לתקן ולמכור. אני חי את העבודה שלי, ואוהב אותה מאוד. בזכות הניסיון שלי אני מזהה את התיקון ומציע פתרון עוד לפני שהקונה פותח את פיו .
 • הכי קשה בתפקיד: למכור אופני ילדים קטנים (גילאי 4-5). אין לי שפה משותפת עם ילדים בגיל הזה, וקשה לי להסביר לילד לפי מה כדאי לו לבחור אופניים. לכן אני לא שם דגש על אופניים לילדים בגילאים אלו, אלא עובד יותר עם מבוגרים. אני מציע אופניים עממיים במחירים של 400 ש"ח עד 2000 ש"ח.
 • מטרות שאני רוצה להשיג: למעשה השגתי את כל מה שרציתי מהעסק, ואני לא שואף ליותר. בעוד תקופה קצרה אעביר את החנות לבן שלי, שעובד איתי ביחד כבר 19 שנים.  לאחר שאפרוש, אני מתכנן להמשיך לעבוד בעסק בחצי משרה, ובשאר הזמן להיות עם אשתי וליהנות עם הנכדים.
 • נקודות ציון משמעותיות: לא היו ממש כאלה. העסק עבד ועובד 50 שנה ברציפות. היו תקופות טובות ופחות טובות, אך אף פעם לא חשבתי לפרוש. אני לא אדם עם שאיפות בשמיים, והשגתי את מה שרציתי.
 • טיפ לעסקים: בעל עסק צריך להיות אמין, בעל שם טוב, ובעל ניסיון בעבודה כדי להבין את העסק, את מהות העבודה ואת המתחרים. המלצה שלי - לא להשמיץ את המתחרים, אלא לשווק את עצמך דרך החוזקות שלך והיתרונות שיש לך להציע ללקוח.
 • ספר מומלץ: אין לי ספר מומלץ. אני מחובר לדת -  לומד ומלמד שיעורי גמרא בבית הכנסת הספרדי בצפון תל אביב.

 • לתגובות: [email protected]  03-6856417
 • מעוניינים להתראיין?: צרו קשר
 • מאמרים על ניהול עסקים קטנים: כאן

בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט העץ - תקשורת השיווקית

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.

האם אתה שומר על אחידות בחומרים השיווקיים?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא אנשים זוכרים לטווח ארוך דברים, כלומר מפנימים אותם, רק אם הם נתקלים בהם 8 פעמים או יותר. לדוגמא - כדי שלקוחות יזכרו את שם העסק שלך - עליהם להתקל בו 8 פעמים. כדי שלקוחות יזכרו את הלוגו שלך - עליהם לראות אותו 8 פעמים. כדי שלקוחות יזכרו את צבע הלוגו שלך - עליהם להתקל באותו צבע של הלוגו שלך - לפחות 8 פעמים.

 

מכאן - שחזרה על אותם מסרים שיווקיים שוב ושוב, משתלמת וגורמת ללקוחות לזכור את העסק שלך. לכן, רצוי לשמור על שם העסק לאורך שנים, לשמור על אותו לוגו, סלוגן וניירת לאורך שנים, לדאוג שאותו לוגו יופיע בכל מסמך שיווקי שאתה מוציא, בכל שלט ובכל פרסומת. באופן דומה - עדיף לפרסם את אותה פרסומת הרבה פעמים, מאשר לגוון ולהחליף פרסומות בקצב מהיר. לדוגמא - בשילוט חוצות נהוג לפרסם לפחות שבועיים, על מנת להבטיח שעוברי האורח יתקלו באותו שלט לפחות 8 פעמים בדרכם לעבודה או בחזרה הביתה. באפן דומה - אם הינך מפרסם בירחון, עדיף להשאיר את אותה מודעה 8 חודשים ברציפות, על מנת שתיקלט ותיזכר ע"י המנויים לירחון.

 

בנוסף, על מנת להקל על הזכרון של הלקוחות הפוטנצייאליים להפנים את המסרים שאתה מעוניין להעביר להם, חשוב להקפיד שהמסרים החוזרים יופיעו בצורה אחידה (צבע, גוון, גודל, פונט, וכו'). לדוגמא - יש להקפיד שהלוגו יהיה תמיד באותו צבע וגוון (יש לוודא זאת מול בית-הדפוס, ולספק לו את מספר הפנטון המציין את הגוון המדוייק של הלוגו שלך). באופן דומה - אם אתה מציג בעזרת מצגות שיווקיות, כדאי שהן תהיינה בתבנית אחידה - שתזוהה איתך (מסגרת, מיקום וצבע לוגו, מיקום פונט וגודל הכותרת, הפונט בטקסטים, וכו'.). ואם אתה מפרסם, גם כשאתה מחליף פרסומת, עדיף לשמור על פורמט אחיד. הקמפיין המפורסם של וודקה אבסולוט, שכלל מאות פרסומות שונות תוך שמירה על פורמט אחיד, מהווה דוגמא מצויינת לכך.

 

בידקו את כל החומרים השיווקיים שלכם: האם הם מכילים מסרים אחידים, החוזרים על עצמם שוב ושוב? האם לקוחות פוטנציאליים נחשפים אליהם שוב ושוב, לפחות 8 פעמים? אם כן, אתם בדרך הנכונה למוח (ולארנק) של הלקוחות. בהצלחה!
 


מי אמר מה

ציטוט שניתן להשתמש בו


"אהבה היא הנכס היחיד המתרבה ככל שמפזרים אותו. ככל שאתה נותן יותר, נותר לך יותר". 
(רומן גארי)
 


מופק ע"י ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.