If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 58 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי. 
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.
 

קריאה מהנה!
צוות ZOOZon

 

נ.ב.: הנכם מוזמנים להירשם לקורס יזמות וניהול עסק שנעביר בקרוב במט"י ש"י. הקורס ייפתח ביום ב' 24/5, במרכז האוניברסיטאי באריאל, ויועבר ב-7 מפגשים שבועיים בשעות הערב. פרטים והרשמה - כאן

אחד על אחד

ראיון אישי עם בעל עסק

אלי טראב, מנהל ובעלים, שוקולטרי "אלי טראב"

 • מספר עובדים בחברה: 3.
 • אנו מספקים: שוקולד בעבודת יד.
 • היסטוריה:  אני חיפאי במקור, בגיל צעיר עבדתי בגלידרייה, והייתי מכין גלידה בבית בשביל הכיף. בגלידרייה היתה תוספת לגלידה שעשויה משוקולד שמאוד רציתי ללמוד איך עושים אותה, זו היתה ההתעסקות הראשונה שלי עם שוקולד. כעבור כמה זמן קיבלתי מתנה ליום הולדת סדנת שוקולד ואז התחלתי להתעניין ולנסות להבין מה אני עושה ואיך מכינים נכון שוקולד. תחילת הדרך לוותה בעיקר בניסוי וטעייה, עם הזמן עברתי לעבוד עם ספרות מקצועית של החברה הצרפתית "ולרונה"  שיש לה בית ספר ומפעל לייצור שוקולד בדרום צרפת. בתחילה היה לי קשה להבין ולקרוא את החומר המקצועי, אבל הזמן עשה את שלו. התחלתי למכור מהבית, בתחילה ל-2 חנויות בחיפה, אח"כ עשיתי קצת קורסים והשתלמויות אצל "ולרונה" ומכרתי יותר, ולפני 4 שנים פתחתי את החנות בתל אביב. בהתחלה היא נקראה "קרדינל", לפני שנה וחצי החלפתי את השם לשם שלי (אלי טראב) במקום שם מסחרי, כדי להדגיש את המגע האישי ועבודת היד, כפי שמקובל בצרפת.
 • הכי אוהב בתפקיד: את העובדה שאני אחראי על כל תהליך הייצור. בד"כ מוצרים שיוצאים לשוק עוברים ועדה של אנשי תקציב, מהנדסי מזון וגופים נוספים בשרשרת, שמטרתם להפחית משמעותית את עלות המוצר כדי למכור ברווח מקסימאלי - אצלי אין את זה. בגלל שאין לי הרבה ידיים בצלחת אני יכול לעבוד עם חומרי הגלם הכי איכותיים, ועם הטכניקות המסורתיות והלא מסחריות. כך למשל אני יכול להביא ליקר מיוחד שמצאתי, להכין ממנו שוקולד ולמכור אותו לאנשים בתוך מספר ימים.
 • הכי קשה בתפקיד: רוב הזמן אני חובש 2 כובעים, אחד של מוכר, והשני של זה שמכין את הסחורה עבור המוכר. לקראת החגים אני מרגיש סתירה בין 2 הכובעים האלה, כאשר מצד אחד אני לוקח הזמנות גדולות, ומצד שני אני זה שמייצר אותן.
 • מטרות שאני רוצה להשיג: למרות שאני אוהב את הארץ וקל לי לעבוד פה, הייתי רוצה להתמודד מול המתחרים בשוק הצרפתי.
 • נקודות ציון משמעותיות: הנקודה החשובה ביותר היא פתיחת החנות במרכז תל אביב. הנקודה השנייה היא שהתחלתי לעשות את כל תהליכי העיצוב לבד, מבלי להיעזר במעצבים. כל תהליכי העיצוב, אריזות חדשות שהוצאתי ועוד, עוברים היום את התכנון שלי. כנ"ל לגבי כל המתכונים והמוצרים - הכל פיתוחים שלי. לפעמים קשה לדאוג להכל לבד, אבל אני מרוצה מהתוצאה.
 • טיפ לעסקים: אני לא ממש איש עסקים, אבל בגדול אני חושב שהכי חשוב זה לעשות משהו שאתה אוהב. יש מגמה גדולה של "טרנדים" ולהביא הברקות חדשות. רוב הדברים האלה הם דברים חולפים, ויכולים להחזיק עסק רק שנה שנתיים. אני לא בעד להמציא את הגלגל מחדש, אלא להשתמש במה שכבר קיים שנים ולעשות אותו הכי טוב. אני לא ממש מאמין בפרסום, אני חושב שבמקום להשקיע בפרסום עדיף לשים את המאמצים במוצר ובשירות. שירות לקוחות טוב הוא מאוד חשוב להצלחת העסק ואנחנו מאוד מקפידים עליו אצלנו.
 • ספר מומלץ: אני יותר אדם של עשייה ופחות של ספרים ותיאוריות. יש המון עסקים בארץ, והמון דעות מסביב. אפשר לשמוע אחרים וללמוד מהם, כל עוד בנאדם ממשיך ללכת בדרך שלו ולעשות מה שהוא מאמין בו.

 • לאתר החברה: http://www.tarrab.co.il
 • לתגובות: [email protected]  03-6958612
 • מעוניינים להתראיין?: צרו קשר
 • מאמרים על ניהול עסקים קטנים: כאן

בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט הכסף - ניהול הפיננסי

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.

האם יש לך מספיק כסף בצד, לניהול ההוצאות השוטפות?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא אם אתה נאבק, בכל חודש מחדש, על מנת לשלם בזמן את ההוצאות השוטפות והקבועות (שכר-דירה, חשמל, טלפון, שכר-עובדים, חומר-גלם, וכו') - דרוש לך buffer פיננסי. במילים אחרות, עליך להתאמץ ולארגן סכום כסף בצד בחשבון העסקי, שיספיק לתשלום ההוצאות החודשיות באופן שוטף וזורם, ובלי שתצטרך "לחשוב על זה".

 

איזה סכום שמונח בצד בחשבון העסקי שלך יספיק? תלוי כמה מהר משלמים לך הלקוחות שלך. אם הם משלמים מיידית, רצוי שבחשבון העסקי יהיה בצד לכל הפחות סכום כסף השווה לפעמיים ההוצאות החודשיות הממוצעות שלך. אם הלקוחות משלמים בממוצע תוך חודש - רצוי שיהיה לך בצד, בחשבון הבנק, סכום כסף השקול לשלוש פעמים ההוצאות החודשיות הממוצעות שלך. אם הלקוחות משלמים לך בממוצע תוך חודשיים - רצוי שבחשבון הבנק העסקי שלך יהיה סכום כסף השווה לארבע פעמים ההוצאות החודשיות שלך, וכך הלאה.

 

בדרך זו, לא תצטרך להתרוצץ כדי לגבות במהירות חוב מלקוח כזה או אחר, על מנת להצליח לעמוד בתשלום לחברת החשמל או לשכר הדירה. בחשבון הבנק יהיה תמיד מספיק כסף כדי לשלם על ההוצאות השוטפות (וגם על הוצאות חד פעמיות), ולא תאלץ לחיות בלחץ ובדאגה מתמדת. את הגבייה מול הלקוחות תצטרך כמובן להמשיך לנהל, אבל גם אם לקוח כזה או אחר יאחרו בתשלומים שלהם, זה לא יעמיד אותך בבעיה קיומית.

 

ואיך משיגים סכום כסף כזה בצד? אפשר בעזרת מימון (הלוואה או אשראי), אבל רצוי ועדיף להתאמץ להרוויח יותר ולחסוך יותר לתקופה מסוימת, עד שיש סכום כזה בצד. אחרי שיהיה לך סכום כזה, העסק יוכל לעבור ממצב של "מהיד לפה" ולמצב של "שיוט אוטומטי" - ולהתנהל בנחת, ובלי לחץ ודאגות יומיומיות, ואתה תהנה מניהול העסק שלך הרבה יותר. בהצלחה!
 


מי אמר מה

ציטוט שניתן להשתמש בו


"לא קשה במיוחד להרוויח כסף סתם כך.
הקושי הוא להרוויח אותו בעבודה שראוי להקדיש לה את החיים"


(קרלוס רואיס סאפון, מתוך הספר "צילה של הרוח")
 


מופק ע"י ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.