If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 56 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

קריאה מהנה!
צוות ZOOZon
 ספרות מקצועית

ספר שמומלץ לבעלי עסקים לקרוא

מנהיגות

המנכ"ל והדלת המסתובבת/ פיטר קאש/ הוצאת כינרת זמורה-ביתן

התפרסם במגזין TheMarker , ינואר 2008, בטור "תולעת ספרי ניהול"
את הטור כותב ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ.


פיטר קאש הוא מבכירי תעשיית הון הסיכון האמריקאית. הוא גייס יותר מחצי מיליארד דולר, וסייע בהקמת למעלה מתריסר חברות מצליחות. בין יתר תפקידיו, הוא מנהל בכיר וממייסדי Paramount Capital, סגן יו"ר מועצת המנהלים של Keryx (ביופרמצבטיקה) ובחברת IDDS, ומרצה לפיננסים ב"ישיבה יוניברסיטי" בניו-יורק ובאוניברסיטת ניהון ביפן. את מסקנותיו מניהול עסקים ביותר מ-50 מדינות ברחבי העולם הוא מפרט בספרו "המנכ"ל והדלת המסתובבת", עליו נמליץ הפעם.

מדובר בספר מרתק למדי, המשלב תובנות ייחודיות שפיתח פיטר קאש, עם סיפורים החושפים טפח מעולם עסקי הון הסיכון בניו-יורק. בדומה לספרים אחרים המבוססים על ניסיונו של מנהל בכיר, הספר אינו מביא משנה סדורה ומנומקת, אלא פרשנות אישית של המחבר. חלק מהעקרונות להם מטיף פיטר על מנת לקצור הצלחות בעסקים הינם חשובים אך מוכרים למדי: התמקדו במשהו שאתם אוהבים, לימדו מכישלונות, עימדו על שלכם והתמידו בכך, טפחו קשרים עם אנשים מוסריים (ובעלי השפעה), היו מוסריים בעצמכם, וכיוצא בזה. בחלקים אחרים בספר מתוארים כללים הרבה פחות מוכרים, המסייעים למשל להצליח בעשיית עסקים ביפן.

הסיפורים של פיטר קאש סוחפים וסגנון הכתיבה שלו קולח, ודווקא בגלל זה עדיף אם תקראו את הספר באופן ביקורתי, ותשתמשו בתובנות שפזורות בין דפיו באופן סלקטיבי ומסויג. במילים אחרות – עדיף לקרוא את הספר כרומן-עיסקי (מהנה אמנם) למנהלים, ולא כתורה מסיני.

ואגב תורה, פיטר קאש הוא יהודי (אמריקאי) גאה, ששירת בצה"ל, סייע במספר הזדמנויות לתעשייה ולתעשיית הון-הסיכון בישראל, ומכהן כדירקטור במכון היהודי לענייני ביטחון בוושינגטון, ובמלכ"רים יהודיים וישראליים נוספים. אחד מהעקרונות להם פיטר קאש מטיף הוא העזרה לזולת, והרווחים ממכירת הספר מוקדשים לעמותת נט"ל (סיוע נפשי לנפגעי טרור). כך שעצם קניית הספר תאפשר לכם לעמוד באחד מהעקרונות העסקיים שפיטר ממליץ עליהם. אבל התולעת בחרה להמליץ על הספר לא כתרומה לקהילה, ולא רק בגלל שהספר פשוט מהנה, אלא בגלל המסר המרכזי של הספר – על ניצול הזדמנויות.

הזדמנויות מדהימות, כך טוען פיטר קאש, קורות לכולנו, ואפילו מספר פעמים בחיים. אבל רובנו נוטים לפספס אותם. למה? בגלל הכנה מנטלית לקויה. ההזדמנות נקראת על דלתנו, דופקת, אומרת - היי, הנה אני, יש מישהו בבית? ואנחנו פשוט לא שמים אליה לב. או ליתר דיוק – לא מאמינים שהיא שם. לכן, לפני הכל, ולפני שההזדמנויות תופענה – עלינו להאמין בקיומן. עלינו להכין את עצמנו לקראתן. עלינו לחפש אותן מעבר לפינה. עלינו לדעת שהחיים מזמנים לנו דברים טובים, שהעולם הוא מקום ידידותי (ולא מפחיד).

פיטר קאש קורא לזה "רשת החיים", ומתבל את הספר בהרבה מאוד דוגמאות מדהימות של הצלחות שהוא עצמו ואחרים חוו, פשוט בגלל שהם היו ערניים, ופתוחים מנטלית לאפשרויות שהמציאות זימנה להם. למשל – פגישה אקראית של פיטר קאש במעלית בסיאול עם איש עסקים קוריאני, שהובילה ליצירת קשרים דיפלומטיים בין ישראל לקוריאה (הסתבר שאשתו של הקוריאני היתה ביתו של נשיא דרום-קוריאה.

צירופי מקרים קורים למי שפתוח לקראתם, מדגיש פיטר. וגם – למי שפועל נכון ומוסרית מול "רשת החיים". חלק מהסיפורים בספר מתארים מקרים קלאסיים של "שלח לחמך על פני המים". דברים טובים שאתה עושה היום יחזרו אליך בעתיד בצורת הזדמנות. תעזור למישהו, תהיה אדיב, ויום אחד, כמו באגדות (ובדוגמאות שבספר), זה עוד ישתלם לך בגדול. 

במקרה של פיטר קאש זה בהחלט הצליח. והוא מאמין שזה יכול להצליח גם לכם. אז התולעת ממליצה- קיראו את הספר, ליהנות ממנו תהנו ממילא, ואולי זה גם יהיה הצעד הראשון בשרשרת של צירופי מקרים שתוביל אתכם להזדמנות ענקית. וחשוב מכך, כשהיא תגיע אתם כבר תהיו מוכנים לקראתה.


בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט העץ - ניהול השיווק

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.


האם אתה מנהל את יחסי הציבור של העסק שלך?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא יחסי ציבור הינם אחד מאמצעי השיווק היעילים והזולים ביותר שעומדים לרשות העסק שלך. אם רק תצליח לשכנע עיתונאים לשלב במקומון (או אפילו בעיתון כלל ארצי) ידיעות חיוביות על העסק שלך, תזכה לחשיפה גדולה ומיידית, ללא עלות. בנוסף, בהשוואה לפרסומות - ידיעות בעיתון נתפסות כאמינות יותר. כלומר - העסק שלך זוכה לחשיפה אמינה ומשכנעת מאוד.


גם אם אינך יכול לשכור את השירותים של משרד יחסי ציבור, אתה בהחלט יכול לנסות לנהל את יחסי הציבור של העסק שלך במו ידייך. להלן מספר כיווני פעולה אפשריים בהקשר זה:

  1. השתלב בטורים על צרכנות - קרא את מדורי הצרכנות בעיתונים היומיים ובמקומונים. חפש טורים וידיעות צרכנות שתוכל להשתלב בהם. לדוגמא - איזור עם ידיעות על מבצעים, או מכרז על מחירים של מוצר מסויים שאתה מחזיק במלאי. מצאת טור כזה - אתר את הכתובת למשלוח ידיעות - כלומר של עורך הטור (אם היא לא מופיעה בעיתון התקשר למערכת העיתון ושאל). לאחר מכן שלח ידיעה קצרה ורלוונטית, לדוגמא על מבצע שאתה מציע. לעיתים ישתלם לך למשוך לקוחות לבוא ולקנות מוצר מסויים גם ללא רווח ואפילו במחירי הפסד, ובתמורה לקבל חשיפה בעיתון ולמשוך קונים חדשים.
  2. ארגן ארועים קהילתיים - לדוגמא - "שבוע בגדים משומשים" - במסגרתו יוכלו תושבי השכונה להביא בגדים משומשים לארגזים שהכנת בחנות/במשרד שלך, ועניים יוכלו להגיע ולקבלם. שלח ידיעה על האירוע שארגנת לכל המקומונים. רבים מעורכי העיתונים ישמחו לשלב אותה בעיתון שלהם.
  3. כתוב ידיעות "בראש עיתונאי" - עיתונאים מעוניינים להביא ידיעות שיגבירו את מכירות העיתון שלהם. כלומר - ידיעות בנושאים שמעניינים את הקוראים שלהם. ומה מעניין את הקוראים? סקס, סלבריטאים, כסף, שערוריות, סכסוכים, שבירת טאבו, סודות, מידע שימושי, אקטואליה, ספורט, ועוד. אם תתן להם ידיעות מתאימות העוסקות בנושאים אלה, הם ישמחו לשלב אותן. לדוגמא - אם את קוסמטיקאית - תוכלי לכתוב על שיטות למריטת שיער (מידע שימושי), על גברים המסירים שיער מכל הגוף (סקס וטאבו), על הקוסמטיקה של האלפיון העליון (כסף וסלבריטאים), על מלחמות בין חברות קוסמטיקה שונות (סכסוכים וכסף), או על הרגלי מריטת השיער של שחיינים (טאבו, ספורט, וסלבריטאים).
  4. נהל מערכות יחסים עם עיתונאים מתאימים - שלח להם עוד ועוד ידיעות רלוונטיות עבורם, הסכם להתראיין ועמוד לרשותם כמומחה תוכן בכל פעם שהם זקוקים למידע על התחום שלך. הקפד להגיב במהירות לבקשות שלהם, ולהתפנות מיתר עיסוקיך כשהם מתקשרים. עיתונאים עובדים במקרים רבים על כתבות שתתפרסמנה עוד השבוע, ולכן זקוקים למענה מיידי. הרגל אותם לכך שאתה זמין וקשוב לצרכים שלהם, ושהם יכולים לסמוך עליך.
  5. דרוש תמורה למידע שאתה מספק לעיתונאים - הקפד לדרוש מהעיתונאי לרשום את שמך ואת שם העסק שלך בצורה נכונה וללא שגיאות כתיב בכל פעם שהם מראיינים אותך. בדוק אם ניתן יהיה לשלב גם קישור לאתר האינטרנט של העסק שלך, בהנחה שיש לך אתר כזה. בנוסף, אל תשכח לשאול מתי ואיפה הידיעה מתפרסמת. הקפד לאסוף את גזרי העיתונים בהם התפרסמו ידיעות אלה. שמור אותן בקלסר מסודר אותו תוכל להראות ללקוחות, ושלב אותן גם באתר האינטרנט שלך.     

לסיכום - אם יש לך כושר התבטאות, בכתב או בעל-פה, ואתה מוכן להשקיע מספר שעות בחודש, תוכל לנהל בעצמך את יחסי הציבור של העסק, ולחשוף אותו בצורה חיובית ואמינה. בהצלחה!


 

צהריים

מקום טוב לפגישה עסקית

בית תאילנדי

בוגרשוב 8 (פינת בן-יהודה), תל אביב | טלפון: 03-5178568  | מידע נוסף

עיצוב:

אוכל:

שרות:
   
=מעולה  =סביר  =גרוע
 
מה? אוכל תאי ביתי, מעודן וריחני, מחומרי גלם איכותיים, המבושל ע"י תאילנדית, טבחית במקצועה.
למה? בגלל החוויה התאילנדית האותנטית.
עיקריות מומלצות: גאי פאד מטמסואנג (שניצלוני חזה עוף עם אגוזי קשיו, פטריות, בצל, פלפל, כרובית ובצל ירוק), תלה פאד הואלפור (שרימפס, מולים, קלאמרי, פטריות ועלי בזיליקום ברוטב צדפות).
העסקית:
מנת פתיחה, עיקרית ושתיה. העסקית מתומחרת לפי המנה העיקרית.
מחירים:  
49-75 ש"ח לארוחה, תלוי במנה העיקרית שנבחרה. העסקית מוגשת בימים  א'-ה' בשעות 12:00-17:00.


המסעדה במדור זה הינה המלצה אישית שלנו, והקישור אליה הוא לנוחותכם בלבד.
זאת אינה פרסומת ואיננו מרוויחים מכך מאום.


מופק ע"י ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.