If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZon ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 51 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

קריאה מהנה!
צוות ZOOZon

 

טיפ שיווקי

איך להשיג תוצאות טובות יותר

נוסחת השיווק לעסקים קטנים


בשונה מעסקים גדולים, המטריה השיווקית לעסקים קטנים נשענת על הנוסחא הבאה:
הוצאות נמוכות + התמקדות בקהל יעד מוגדר = תוצאות טובות


מטבע הדברים לעסקים קטנים יש תזרים מצומצם ותקציב פרסום נמוך. לכן, בבואנו לבחור באמצעי פרסום רצוי לבחור בערוצים זולים יחסית, ולהתמקד בקהל היעד הרלוונטי, על מנת להשיג אפקטיביות מקסימלית.

 

כך למשל, אין טעם להשקיע כספים רבים בהדפסת פליירים וחלוקתם בכל תיבות הדואר ברחבי הארץ - פרסום זה הינו המוני, יקר ולא ממוקד, ואינו מביא לתוצאות משביעות רצון. במקום הפליירים עדיף להפיץ עלון אלקטרוני (ניוזלטר) לקהל לקוחות רלוונטי (לקוחות שנרשמו לעלון שלכם ביוזמתם כדי שלא תעברו על חוק הספאם...). העלון האלקטרוני הוא ערוץ שיווקי זול, והפצתו ללקוחות רלבנטיים מאפשרת מיקוד ואפקטיביות מרבית. לחלופין, במקום פליירים תוכלו לפנות באופן עצמאי לעיתונאים, עם סיפור או מאמר שכתבתם, ולחסוך תשלומים מנופחים ליחצ"נים.

 

קיימים ערוצי שיווק רבים אחרים בעזרתם ניתן להשיג אפקטיביות מקסימלית בתקציב מינימלי. בין היתר, עסקים קטנים יכולים לצמוח בעזרת: הקמת אתר אינטרנט, השתתפות בכנסי networking, יצירת שיתופי פעולה עם עסקים אחרים, ועוד. אפשר לבחור בחלק מערוצי שיווק אלה, ומי שרוצה להגדיל ולעשות יכול לשלב את כולם. בכל מה שתבחרו - אנו מאחלים לכם הצלחה!

 


בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט העץ - תקשורת שיווקית

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.האם אתה ממתג את עצמך בכל מקום אפשרי?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא 


הניירת, טוען פרדי בלסן, יועץ שיווקי ומרצה בכיר אצלנו, לא נגמרת בכרטיס ביקור, נייר מכתבים ומעטפה. אנחנו מסכימים עם פרדי. שם החברה שלך, הלוגו, הסלוגן, כתובת אתר האינטרנט - יכולים להופיע בהמון מקומות נוספים. בין היתר, אפשר ורצוי להדפיס סימני מיתוג על גבי:

 • מוצרים - בייחוד במקומות שלקוחות נוטים להסתכל עליהם כשהם משתמשים במוצרים שלכם. לדוגמא - לחברת הפלסים קפרו היה חשוב למתג את הפלסים שלה, על מנת לבדל אותם מפלסים סיניים זולים. בין היתר, הם חרטו את שם החברה (kapro) על גבי עינית הפלס. בדרך זו, בכל פעם שהלקוח משתמש בפלס, ומסתכל על העינית, שם המותג קפרו חודר ישירות לתת-ההכרה שלו מבלי משים.
 • אריזות מוצרים - לדוגמא - כוסות של בית-קפה, קופסאות של אביזרים ומכשירים שונים ומשונים, שקיות שמחלקים בחנויות ללקוחות, על כל אלה רצוי שהמיתוג שלכם יופיע. בדרך זו, כל מי שחוזר מקניות אצלכם מפרסם אתכם בחינם לכל הסובבים אותו. בנוסף, אתם גם תתפסו כיותר רציניים בעיניו, והוא יהיה מוכן לשלם לכם יותר. משתלם, לא?
 • שילוט - אם כבר יש שלטי הכוונה אליכם, שילוט על דלת הכניסה למשרד, ושילוט על הדלתות לחדרים שונים - וודאו שהוא ממותג. בכל שלט הקפידו על הצבע המדויק של הלוגו שלכם. והכי חשוב - אל תתפשרו על איכות שלט  (רצוי ממתכת, מעץ או מפלסטיק, ובוודאי לא מסתם נייר רגיל שהודפס במדפסת במשרד). אין תחליף לרושם ראשוני - ואתם רוצים שאורחים שמגיעים אליכם יתרשמו לטובה, לא?
 • רכבי החברה - קמפיין של שלטים על אוטובוסים עולה כסף רב. למה לא לעשות קמפיין מכוניות תמידי, בכל רכבי החברה, בעלות המדבקות בלבד? אבל עשו זאת רק אם הרכבים חדשים ונראים טוב. אינכם רוצים לעשות רושם של חֶבְרָה שהיא "טָרַנְטֶה".
 • חולצות העובדים - לא רק ברשתות  מזון מהיר... תלבושת ממותגת חושפת את המיתוג שלכם בדרך לעבודה ובחזרה, ומקרינה אמינות ומקצועיות מול לקוחות עימם באים העובדים במגע.
 • מתנות ללקוחות - אם כבר מתנה, ובייחוד מתנה שימושית שנעשה בה שימוש חוזר - לפחות שהלקוחות יזכרו ממי הם קיבלו אותה. בהקשר זה - חשוב שהלוגו יודפס בצורה אסטטית, שמתאימה למתנה, ולא מכערת אותה.
 • טפסים - לא רק חשבוניות, כל טופס המשמש לקוחות. לדוגמא - לפני מספר שנים איבדתי בחו"ל המחאות נוסעים של ויזה ושל אמריקן אקספרס. בשני המקרים היה צורך למלא טפסים כדי לדווח על אובדן ההמחאות ולבקש החזר. הטפסים של ויזה היו ממותגים, צבעוניים (וקלים למילוי). הטפסים של אמריקן אקספרס היו בשחור-לבן, לא ממותגים (ודי מסובכים להבנה ולמילוי). התוצאה - עד היום אני זוכר את ויזה לטובה.
 • עטים - אם הלקוחות ממלאים טפסים, למה שלא יעשו זאת בעטים עם הלוגו שלכם. ובמקום להתייחס אליהם כגנבים, דווקא עודדו אותם לקחת עטים כאלה הביתה. תנו להם אותם במתנה. בדרך זו יותר אנשים יתקלו במותג שלכם, גם בבית של הלקוחות.
 • מחשב נייד - אפשר להדביק עליו מדבקה צבעונית גדולה, כך שבכל פעם שעובדים איתו כל מי שמסביב רואה את הלוגו. זה כמו להניף את הדגל שלך בכל מקום אליו אתה מגיע!
 • טלפונים ניידים (!) - מי אמר שרק ריבוע כתום או כוכב סגול מתאימים לטלפון של עובדי החברה? אפשר לחרוט או להדביק את הלוגו של החברה שלך על גבי כל הטלפונים של העובדים. כשהם יניחו אותם על השולחן בבית-קפה, זה יעורר עניין ושיחה, ויראה שהחברה שלך קיימת ומיוחדת.

ככל שלקוחות קיימים ופוטנציאליים יחשפו יותר פעמים למיתוג שלכם, גדל הסיכוי שהם יזכרו אתכם ויחשבו עליכם בעת הצורך. לכן - דאגו למיתוג מקיף, בכל מקום שזה מתאפשר. בהצלחה! ואם תרצו בכך עזרה, אנחנו כרגיל לרשותכם.

 

הערה לסיום: בנוסף על מיתוג ויזואלי, הפונה לחוש הראייה, תוכלו למתג את העסק שלכם תוך פנייה לחושים נוספים (שמיעה, ריח, מישוש ואפילו טעם). על כך נכתוב במדור זה בעתיד, כשנעסוק שוב באלמנט העץ - אלמנט התקשורת השיווקית.
 


נתינה

כשנגמרו הרעיונות למתנה מקורית לעובדים וללקוחות

מתנה לחגים מכל הלב

 

 • הערה: המתנה במדור זה הינה המלצה אישית שלנו 
  (זו אינה פרסומת ואיננו מרוויחים ממנה מאום).
   

מופק ע"י ZOOZon ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.