If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 50 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.


קריאה מהנה!
צוות ZOOZon


ספרות מקצועית

ספר שמומלץ לבעלי עסקים לקרוא

מנהיגותמנהיגות

הצילו! הקרחון שלנו מפשיר/ ג'ון קוטר / הוצאת אופוס

התפרסם במגזין TheMarkerמאי 2007, בטור "תולעת ספרי ניהול"
את הטור כותב ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ 


ג'ון קוטר הוא פרופסור למנהיגות בבית-הספר למנהל עסקים בהרווארד, מרצה מבוקש, ונחשב למומחה מספר אחד בעולם בנושא של שינויים ארגוניים. סיפרו משנת 2003, להוביל לשינוי, פורש את משנתו הסדורה. לדברי קוטר, למרות שארגונים רבים מנסים להשתנות, ומתווים לעצמם כיוונים חדשים ונכונים בעיקרון, רק מעטים מהם מצליחים להשתנות באמת. כך לדוגמא, אימוץ של שיטות ניהול מתקדמות, של חזון חדש ומבטיח, או של אסטרטגיה עסקית עדכנית, ייכשלו ברוב המקרים וברוב הארגונים. הסיבה לכך היא פשוטה להפליא: הגורם האנושי, וליתר דיוק – הפחד להשתנות וההתנגדות העזה שהשינוי מעורר בקרב מנהלים ועובדים כאחד.

כל מנכ"ל מנוסה יודע שניתן לנסות להטמיע בו-זמנית רק תהליך משמעותי אחד (או שניים) בארגון שלו, שכן היכולת של הארגון לעבור שינוי מהותי היא מוגבלת למדי. אבל גם המנכ"לים שמנסים להטמיע שינוי מהותי אחד בלבד בארגון שלהם, נכשלים ברוב המקרים. ג'ון קוטר בא לעזרתם, ומתאר שמונה שלבים הכרחיים בהובלת תהליך שינוי, שכל ארגון חייב לעבור על מנת להשיג את מטרותיו. שלבים אלה מתוארים בפירוט רב בספר להוביל לשינוי, ומתמקדים בגורם האנושי, בהתגברות על ההתנגדויות הצפויות, ובכלים מנהיגותיים הדרושים לשם כך. הספר מתאים למנהלים בכירים, אבל בתנאי שיתגברו בעצמם על האתגר שבקריאתו. מדובר בספר אקדמי ותיאורטי בבסיסו, שלמרות הדוגמאות הרבות שמצויות בו אינו בהכרח קל לעיכול. הנושא קריטי, והספר חשוב ומלמד, אבל די קשה לקריאה. מה עושים?.

למרבה המזל, ספרו החדש של ג'ון קוטר, שיצא השנה (2007) בתרגום לעברית, מתאר בצורה קלילה יותר את תהליך שמונה השלבים החיוני להובלת שינוי. ספר זה, "הצילו! הקרחון שלנו מפשיר!", הינו משל על פינגווינים שגילו שסכנה חמורה מאיימת על קיומם, כי הקרחון שלהם צפוי כנראה להתפוצץ בקרוב. הספר מלא בהומור אנושי, קצר, קריא מאוד, וממחיש בדרך מאוד חיננית את השלבים שיש לעבור בדרך להשגת השינוי המיוחל. מומלץ לתת אותו כמתנה למנהלים החביבים עליכם (או לעצמכם), כנקודת פתיחה להבנת הנושא. אלה שירצו להעמיק יוכלו לקרוא בהמשך גם את הספר הקודם, המפורט יותר.

בתור מתאבן, תולעת ספרי הניהול מביאה לכם כאן "תקציר מנהלים" של שני הספרים, ושל שמונת השלבים להובלת תהליך שינוי:

 1. הכרזה על משבר, ויצירת תחושה של דחיפות - על מנת שכולם יבינו שאי-אפשר להמשיך כתמול שלשום, ושחייבים להשתנות. (לואיס המנהיג - מודיע לפינגווינים: הקרחון שלנו עומד להתפוצץ בקרוב!).

 2. הקמת קואליציה מנצחת - צוות רב-תחומי ומגוון להובלת תהליך השינוי. לצורך זה יש לגייס אנשים שיש להם השפעה על אחרים בארגון, ושיש להם אינטרס אישי לקדם את השינוי. (באדי, הפינגווין החביב, מגויס לצוות, פשוט בגלל שהוא אהוד על פינגווינים אחרים).

 3. גיבוש של חזון - שיבהיר איך יראה הארגון אחרי שהשינוי יבוצע. אנשים צריכים לראות גם אור בקצה המנהרה, לא רק את החושך כיום, על מנת להירתם לפעולה (מתגבש פתרון - להפוך לקהילה של נוודים).

 4. הפצת החזון בקרב כל העובדים - חשוב לחזור על החזון שוב ושוב, בכל הזדמנות, ובכל האמצעים האפשריים (כנס עובדים, עיתון חברה, אינטראנט, וכו') – על מנת לתקשר אותו, לרתום את כולם אליו, ולהמחיש שההנהלה מאוד מחויבת אליו (כרזות קרח עם סיסמאות בשבחי הנוודות מופצות בכל רחבי הקרחון).
 5. האצלת סמכויות לכל עובדים לקדם את השינוי - כך שכל עובד יוכל לתרום לחזון בדרכו שלו. מנהיגות אמורה להראות את הכיוון, אך לא את הדרך להגיע אליו. (הפינגווינים בגן ארגנו יריד התרמה לסיירים שיחפשו קרחון חדש).

 6. צבירת הישגים מיידיים - תוך התמקדות בדברים שקל לשנות בטווח הקצר, על מנת לחזק את ידי התומכים בשינוי, ולרפות את ידי המתנגדים לו. (כל הסיירים שבו בחיים מהסיור הראשון, ודווחו על מספר קרחונים מבטיחים).

 7. ביצוע שינויים נוספים, מורכבים יותר - רק בשלב זה, כשיותר ויותר עובדים נרתמו לתהליך השינוי. כעת חשוב גם לא לקפוא על השמרים, ולהסתפק בהישגים שכבר הושגו בשלב הוקדם! (המעבר לקרחון חדש ראשון, ועונה אחר-כך לקרחון שני טוב יותר – הושלם בהצלחה).


 8. פיתוח תרבות ארגונית המשמרת את השינוי - גם כשהשינוי קצר הישגים רבים, עדיין יש לו מתנגדים, ואם התרבות הארגונית והערכים בארגון לא ישתנו, המצב יכול להתהפך ולחזור לקדמותו. לעיגון השינוי לאורך זמן, ניתן, למשל, להחליף אנשי מפתח שעדיין מתנגדים לשינוי, ולהוריש את משרת המנכ"ל למישהו שתומך בשינוי. (אליס, שהייתה חברה בצוות השינוי, החליפה את לואיס כראש מועצת הפינגווינים).

בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט המים - המשאב האנושי

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.


האם אתה מתמודד עם הלחץ בעבודה בהצלחה?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא 


שיטות הירגעות

החיים המודרניים שלנו משוכללים יותר, מהירים יותר, ורוויים בהרבה יותר לחצים. פעמים רבות לחץ ועומס גורמים להפרה של האיזון האישי שלנו. ככל שהלחץ נמשך זמן רב יותר ובעוצמה רבה יותר, הוא גורר אצלנו תגובות חריפות יותר: החל מביצוע טעויות ותפקוד לקוי וכלה בחוסר תפקוד ובבעיות בריאות ונפש.

ישנן מספר פעולות בסיסיות שחשוב שנבצע בדרך קבע, על מנת לשמור על איזון נפשי מול הלחצים, ועל בריאותנו:

 1. לשמור על אורח חיים בריא - אכילה נכונה ושינה מספיקה
 2. לעבוד במאמץ מתון ובהתאם לקצב האישי שלנו
 3. לקחת מספר הפסקות קצרות לרענון במהלך יום העבודה
 4. לדבר על מועקות (לא לשמור בבטן)
 5. ולא לשכוח... לנשום

דרכים נוספות להרפיה ולשמירה על איזון: שמיעת מוזיקה, ריקוד, ספורט, עיסוק באומנות, טיפולים אלטרנטיביים (מסאז', שיאצו, רפלקסולוגיה, דמיון מודרך), מדיטציה, יוגה, ועוד. חשוב שתדעו לשלב במהלך שבוע העבודה את הדרכים שעובדות עבורכם.

 

מינון אופטימאלי של לחץ
ללחץ יש צדדים חיוביים וצדדים שליליים. לחץ במינון מתאים מדרבן ומסייע לנו ולעובדים שלנו לבצע משימות מוגדרות. לחץ כזה משמש כדלק, שומר על חדות וערנות, ומוציא אותנו ממסך האדישות. אולם, לחץ מוגזם מוביל לרוב לתחושות נפשיות ופיזיות מזיקות, ופוגע בתפקוד שלנו ושל העובדים שלנו. לכן חשוב לוודא שמופעל לחץ במינון מתאים: מינון שימריץ מצד אחד, ולא יהיה מוגזם ומזיק מצד שני.

חשוב לזכור שלחץ מבוסס על תפיסה סובייקטיבית שלנו: מה שמהווה לחץ מזיק ומשתק לאדם אחד, יכול דווקא להועיל, לאתגר ולהניע אדם שני. עם זאת, לכל אדם, עמיד פחות או עמיד יותר ללחצים, יש סף לחץ מסוים שמעבר אליו הלחץ כבר מזיק. היו רגישים וערניים להבדל ביניכם לבין אחרים, והקפידו (בכל מקרה לגופו) שהלחץ שאתם מפעילים על עצמכם ועל אחרים לא יעבור את הסף ויהפוך למזיק.


כיצד תוכלו לצמצם את נזקי הלחץ?
הבינו מהו המינון האופטימאלי של לחץ עבורכם, ואל תעברו אותו. בחרו סגנון עבודה שמתאים לרמת הלחץ שבה אתם יכולים לעמוד, והקפידו להעשיר את חייכם בפעולות שמאזנות אתכם.
 

__________

על ניהול לחצים ועל שיטות הירגעות אנחנו מלמדים במסגרת סדנת הישרדות עסקית, המועברת בחודשים אלו למאות בעלי עסקים קטנים בסניפי מט"י השונים בכל רחבי הארץ. מדובר בסדנא מעשית הכוללת שישה מפגשים שבועיים בני ארבע שעות כל אחד: שני מפגשים על ניהול רגשי, שני מפגשים על ניהול כלכלי, ושני מפגשים על ניהול שיווקי. הסדנא מסובסדת ע"י הרשות לעסקים קטנים, ולכן עלותה הכוללת היא 200 ש"ח בלבד למשתתף. לפרטים נוספים על סדנת הישרדות עסקית פנה לסניף מט"י הקרוב אליך.צהריים

מקום טוב לארוחה עיסקית

שגב אקספרס

הברזל 38, רמת החי"ל, תל אביב | טלפון: 077-4142025 | מידע נוסף

עיצוב:

אוכל:

שרות:
   
=מעולה  =סביר  =גרוע
 
מה? מסעדת שף עממית - עם אוכל מוקפד ומרכיבים איכותיים. בריא, טעים, מהיר ו... לא יקר יחסית.
למה? בגלל העיצוב המדהים, האוכל הטעים, והשילובים המעניינים.
עיקריות מומלצות: פסטה מלנזנה ועגבניות, שרימפס וארטישוק.
העסקית: מנה ראשונה ומנה עיקרית מהמבחר בתפריט העסקית. שתייה בתשלום נוסף.
79-59 ש"ח תלוי במנה העיקרית שנבחרה. העסקית מוגשת בימים א'-ה' בשעות 12:00-17:00.

המסעדה במדור זה הינה המלצה אישית שלנו, והקישור אליה הוא לנוחותכם בלבד.
זאת אינה פרסומת ואיננו מרוויחים מכך כלום.


מופק ע"י ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.