If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 47 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.


קריאה מהנה!
צוות ZOOZon

ספרות מקצועית

ספר שמומלץ לבעלי עסקים לקרוא

מנהיגות

עקרון 80/20 / ריצ'ארד קוק / הוצאת אופוס

התפרסם במגזין TheMarkerדצמבר 2007, בטור "תולעת ספרי ניהול"
את הטור כותב ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ 


ריצ'ארד קוק הוא יועץ אסטרטגי, יזם, ומחבר של ספרי ניהול. סיפרו "עקרון 80/20", שיצא לאור בעברית בהוצאת אופוס, נבחר לאחד מ-25 ספרי העסקים החשובים ביותר במאה העשרים, ולא במקרה. הספר עוסק בעקרון הפארטו, לפיו חלק קטן מאוד מהתשומות אותן נשקיע (לדוגמא – 20% מהפעולות, הזמן והמשאבים שהשקענו) יוביל לרוב התפוקות אותן נשיג (לדוגמא – 80% מההכנסות, הרווחים, והצמיחה העסקית שהשגנו). כלומר 20% בלבד מאפשרויות הפעולה הם שביל הזהב שלנו לשגשוג.

מר קוק מסביר שעקרון זה, הנקרא גם עקרון 80/20, אינו אינטואיטיבי, ולכן הינו הסוד הכמוס ומקור ההצלחה של יזמים ושל חברות עסקיות רבות. מי שפועל לפי עקרון 80/20 יצליח להתמקד ולנצל משאבים מוגבלים בצורה יעילה מאוד, על מנת להגיע לתוצאות מאוד מרשימות. לדוגמא – IBM גילתה ב-1963 שכ-80% מזמן המחשב מוקדשים לביצוע כ-20% בלבד מקוד הפעלתו. החברה התמקדה בהפיכת 20% אלה לנגישים וידידותיים למשתמש, וכך הפכו המחשבים שלה ליעילים ולמהירים ביותר בשוק.

לעקרון הפארטו יש השלכות חשובות וידועות בתחום השיווק – 20% מהמוצרים ו-20% מהלקוחות - תורמים ל-80% מההכנסות והרווחים של העסק. לכן - התמקדות במוצרים ולקוחות אלה תוביל להתייעלות ולצמיחה עסקית. בנוסף, לעקרון הפארטו השלכות דומות, אך פחות מוכרות, גם על החיים האישיים ועל חיי החברה שלנו. לדוגמא - אנחנו לובשים 20% מהבגדים שלנו 80% מהזמן (ואולי כדאי להקדיש לבגדים אלה ארון נפרד), ובמדינה שלנו 20% מהעבריינים אחראים ל-80% מהפשעים (ולכן מירב מאמץ הלכידה צריך להתמקד בעבריינים אלה).

על מנת להבהיר את חשיבות הנושא, מתאר המחבר איך עקרון 80/20 סייע לו אישית במהלך הקריירה שלו. את לימודיו באוקספורד הוא סיים בהצטיינות למרות שלא נכח בשיעורים. הוא הסתפק בקריאת 20% מהחומר בספרי הלימוד של הקורס (בעיקר סיכום הספר, ההקדמה, ושוב הסיכום), והתמקד בלימוד 20% מהנושאים - אלה שנשאלו ב-80% מהשאלות בבחינות הקודמות.

לאחר סיום לימודיו בחר המחבר לעבוד בייעוץ - משום שזיהה שבתחום זה משלמים יותר לצעירים. בהמשך הוא עבר מחברת ייעוץ גדולה לחברת ייעוץ קטנה יותר. בחברה זו היו אנשים פחות חכמים מבקודמת, כך שהוא הרגיש נוח יותר ("העליתי את רמת האינטליגנציה הממוצעת בשתי החברות...").

בחברת הייעוץ החדשה היה לו סיכוי להתקדם מהר יותר גם בגלל שהחברה צמחה במהירות. מה היה סוד הצמיחה? ראשית – התמקדות במערכות יחסים ממושכות עם לקוחות (במקום בהבאת לקוחות חדשים). לקוחות ותיקים ונאמנים הינם ה-20% שתורמים לרוב הריווחיות. ושנית – החברה בחרה לייעץ לכל לקוח רק בנושאים מעטים - ב-20% מהנושאים שהיו החשובים ביותר - ויכלו להוביל את הלקוח לצמיחה משמעותית. בנושאים אלה, שנבחרו לאחר סינון, התעקשו היועצים שהמלצותיהם גם ייושמו, וליוו בקפידה את תהליך היישום. עקב כך רווחי הלקוחות צמחו, וכך גם נאמנותם וריווחי משרד הייעוץ.

בהמשך הקריירה שלו, פתח המחבר משרד ייעוץ עצמאי עם שני שותפים, על מנת שמרבית הרווחים יגיעו אליו. לאחר מכן מכר את חלקו במשרד הייעוץ, והשקיע את רוב הונו בשלוש חברות שבחר בקפידה, נאמן לעיקרון ש-80% מהגדלת ההון בתיקי השקעות נובעת מפחות מ-20% מההשקעות. כך עשה את עושרו. חוכמת ה-80/20, לדבריו, היא דווקא לשים את כל הביצים בסל אחד (שנבחר בזהירות), ולאחר מכן להשגיח עליו כמו נץ. 

הספר "עקרון 80/20" מציע שתי דרכים לנצל את העקרון לטובתנו. האחת - מוכרת יותר - היא ניתוח פארטו - לדוגמא - לבדוק איזה לקוחות הם הריווחיים ביותר עבורנו (תוך ניתוח דוחות אקסל) ולהתמקד בהם. הדרך השנייה, המוכרת פחות והמומלצת יותר, היא חשיבת 80/20 - יישום לא-כמותי של העיקרון, המחייב אותנו לחפש ללא הרף את ה-20% שמניבים 80% מהתוצאות. זוהי חשיבה המחפשת קיצורי דרך, שואפת למצויינות בתחומים מעטים בלבד, מעודדת האצלת סמכויות ומיקור חוץ (outsourcing), ומאפשרת לנו לעבוד פחות ולהתמקד בעיקר. חלקו השני והשלישי של הספר מפרטים יישומים של עקרון 80/20 בעסקים (ניהול, שיווק, ייצור, השקעות) ובחיים האישיים. התולעת ממליצה לכם לקרוא 20% מהספר לפחות, ולייעל 80% מהחיים ומהעסקים שלכם. שביל הזהב שלכם יתחיל בבחירת השביל הנכון.

 

בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט המים - המשאב האנושי

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.


האם אתה מודע לאופן בו הינך מתמודד עם לחץ רגיל, ועם לחץ קיצוני?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא 


לחץ, לחץ, לחץ

על פי
מודל ה- BASIC PH, שפותח על ידי מולי להד ועפרה אילון, לכל אחד מאיתנו דרך אופיינית להתמודד עם לחץ רגיל, ודרך שונה להתמודד עם עם מקרי לחץ קיצוניים, דוגמת משבר או מצוקה קשה. לעיתים דרכים אלה מועילות, ולעיתים הן מזיקות. בחנו את עצמכם - מה דפוס הפעולה שלכם כשאתם מתמודדים עם לחץ רגיל? ואיזה דרך מהבאות מאפיינת את התנהגותכם בעת לחץ קיצוני?

  1. B - Belief- תפיסות ואמונות:  חיפוש משמעות, התחברות ל"אני מאמין" (דתי, פוליטי..), תחושה של ייעוד, שליחות, הגשמה עצמית, היאחזות בתקווה, מיסטיקה.
  2. A - Affect - רגשות: החצנת רגשות, בכי, צחוק, כעס, בקשה לתמיכה רגשית, ביטויים לא מילוליים כמו ציור, קריאה, כתיבה.
  3. S - Social - חברה: תמיכה קבוצתית, לקיחת תפקיד, קבלת תפקיד, שיתוף.
  4. I - Imagination - יצירתיות ודמיון: פעילות יצירתית המסיחה דעת, חלומות בהקיץ, מחשבות נעימות, דמיון מודרך, "סרטים", חריגה מהעובדות, אלתור, הומור, ראיית תמונה עתידית.

  5. C - Cognition - חשיבה רציונאלית: איסוף מידע, פתרון בעיות, ניווט מחשבות עצמי, בניית תוכניות, למידה מניסיון, חיפוש אלטרנטיבות, תיעדוף.
  6. PH - Physiology - פעולות עשייה פיזיות ותחושות גוף: ביטויים פיזיים, תגובות ותחושות גופניות, הרפיה, ספורט, עשייה לשם עשייה, מדיטציה, אכילה, שינה, תרופות, סמי הרגעה.

אם הדפוס בו אתם נוקטים במצבי לחץ משרת אתכם היטב  - התמידו בו ונצלו אותו לטובתכם. לדוגמא -  אם בעת לחץ קיצוני אתם נוטים לצעוק על עובדים (A - רגשות) - וזה מונע אסון ומוביל אותם לפעולה מהירה - המשיכו כך. אך אם הדפוס מזיק לכם ואינו מקדם אתכם - נסו להאציל סמכויות למישהו אחר, כי עדיף שלא אתם תהיו "בחזית". לדוגמא - אם לחץ כלכלי גורם לכם לצעוק על לקוחות שאיחרו לשלם, וזה אינו מקדם את התשלומים אלא רק מעליב את הלקוחות- כנראה  עדיף להעביר את נושא הגבייה למישהו אחר (לעובד שלכם, או להנהלת החשבונות שלכם).

 

חשוב לדעת: רובנו לא מסוגלים לשנות את דפוסי ההתנהגות שלנו בעת לחץ רגיל או קיצוני. אבל אם אנחנו מודעים לדפוסים אלה, אנחנו יכולים לבחור לנהל אותם: לנצל אותם לטובתנו ולטובת העסק כשזה רלוונטי, או להפעיל מישהו אחר במקומנו כשהתגובה שלנו בעיקר מזיקה.

 

__________

 

את מודל ה-Basic PH אנחנו מלמדים במסגרת סדנת הישרדות עסקית, המועברת בחודשים אלו למאות בעלי עסקים קטנים בסניפי מט"י השונים בכל רחבי הארץ. מדובר בסדנא מעשית הכוללת שישה מפגשים שבועיים בני ארבע שעות כל אחד: שני מפגשים על ניהול רגשי, שני מפגשים על ניהול כלכלי, ושני מפגשים על ניהול שיווקי. הסדנא מסובסדת ע"י הרשות לעסקים קטנים, ולכן עלותה 200 ש"ח בלבד למשתתף. לפרטים נוספים על סדנת הישרדות עסקית פנה לסניף מט"י הקרוב אליך.צהריים

מקום טוב לארוחה עיסקית

סטפן בראון

אלנבי  99 (בגינה), תל אביב | טלפון: 03-5604725 | מידע נוסף

 
עיצוב:

אוכל:

שרות:
   
=מעולה  =סביר  =גרוע
 
מה? מסעדה בשרית השוכנת באחת מהחצרות הבודדות שנותרו מימי תל אביב הקטנה.
למה? בגלל האווירה המיוחדת והבשרים המשובחים.
עיקריות מומלצות: קבב טלה וצנוברים, סטייק ראמפ (שייטל)
העיסקית: מנה ראשונה ומנה עיקרית בתוספת לחם וחמאה, כוס יין או שתיה קלה.
              71 - 97 ש"ח תלוי במנה העיקרית שנבחרה. העיסקית מוגשת 24 שעות.

המסעדה במדור זה הינה המלצה אישית שלנו, והקישור אליה הוא לנוחותכם בלבד.
זאת אינה פרסומת ואיננו מרוויחים מכך כלום.


מופק ע"י ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.