If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 40 |

שלום!

לאחר חופשת החגים וההפסקה שלקחנו, אנו חוזרים אליכם בכוחות מחודשים...

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי. 
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.


קריאה מהנה!
אורלי אדלר-ניזרי, מנהלת ZOOZon

 

נ.ב. - בעקבות המיתון, שותפים רבים נתקלים בבעיית קבלת החלטות וכיוונים לעסק. בהמשך לדרישות חוזרות ונשנות של לקוחותינו פתחנו ערוץ אימון עכשווי למתן מענה לסוגייה זו, מדובר ב"אימון שותפים", פרטים עליו תוכלו לקרוא כאן.

 

 

אחד על אחד

ראיון אישי עם בעל עסק

אורית שמרלינג (בת 28), מנכ"לית מרכז כושר ובריאות לילדים YeladGym

 • מספר עובדים בחברה: 4
 • אנו מספקים: מרכז כושר ובריאות לילדים (הראשון מסוגו שהוקם בארץ), במסגרת המרכז מועברים - חוגי כושר לילדים, צהרון אקטיבי, ימי הולדת ברוח ספורט וכושר, קייטנות קיץ ואימונים אישיים לילדים.
 • היסטוריה: מרכז הכושר "ילדג'ים", הוא בגדר הגשמת חלום עבורי. שנים רבות של עבודה עם ילדים, במסגרת בתי ספר, חוגים במרכזי ספורט וחוגים פרטיים הביאו אותי להחלטה לפתוח מקום כזה, אשר ייתן מענה לילדי הדור הזה הסובלים מבעיות שונות כתוצאה מישיבה ממושכת מול המסכים, ומעצם יציאתם המועטת מחוץ לבית. בעיות אלה מאופיינות בחולשה בחגורת הכתפיים, ליקויי יציבה, עודף משקל וכדומה. המקום עליו חלמתי בחזוני היה מרכז לפעילות גופנית לילדים מתוך חוויה ייחודית של בריאות, ספורט והנאה המשולבים בפעילות דינאמית של שמחה וכיף אמיתי, תוך חינוך לשמירה על אורח חיים בריא מגיל צעיר... הרעיון התבשל על אש קטנה הרבה זמן עד שקצת בגרתי, קבלתי אומץ, ובתמיכת משפחתי, חבריי ועמיתיי לעבודה החלטתי לצאת לדרך...
 • אוהבת בתפקיד: את הגיוון בעבודה, הדינאמיות, את העבודה עם הילדים ואת החדשנות.
 • הכי קשה בתפקיד: עבודה מול ההורים.
 • מטרות שאני רוצה להשיג: להפוך את "ילדג'ים" לרשת בישראל ובחו"ל.
 • החזון שלנו: "ילדים שמחים בריאים ומאושרים".
 • טיפ לעסקים: לא לפחד, ליהנות ממה שאתה עושה גם בימים פחות טובים, להאמין בדרך, בעצמך ובחזון מעל לכל.
 • ספר מומלץ: באושר ובאושר/ד"ר טל בן-שחר. כי אפשר להיות מאושר בכל מצב, זה תלוי רק בנו ואם נדע לעשות זאת, גם ילדינו יהיו מאושרים יותר... ואני בעד ילדים צוחקים ומאושרים!.

 • לאתר החברה: http://www.yeladgym.co.il
 • לתגובות: r[email protected]
 • מעוניינים להתראיין?: צרו קשר
 • מאמרים על ניהול עסקים קטנים: כאן

בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט המתכת - ניהול הפיננסי

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.

האם חשבת על תוכנית מימון להתפתחות עסקית בזמן מיתון?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא מיתון הינו חלק בלתי נפרד מ"מעגל החיים" העסקי. כשם שיש תקופות של שקט, רוגע והנאה צרופה, כך יש תקופות של סערות קשות - בדיוק כמו בטבע, בדיוק כמו סירה בלב ים. ומה עושים בעת הסערה? האם מניחים לסירה להיטלטל ומתפללים שהסערה תחלוף? אולי משקיעים את כל המשאבים הקיימים (כולל אלה שאפילו לא ידענו על קיומם) ונלחמים על ניווט הסירה בין הגלים האדירים, המערבולות, הגשם, הקור ובעיקר הפחד! עד שיעלה אור ראשון והים ישוב ויהיה שקט ורגוע, כאילו לא היה כאן כלום?! האמת, אין לי מושג מה ממש עושים שם בלב ים :-), אבל לבטח השקט של אחרי, הוא היפה ממראות הטבע... ושם הייתי!


אם ניקח את המטפורה הזו ונבחן אותה לעומק, נבין כי לתקופת ה"מיתון" תפקיד חשוב, משמעותי ומרכזי, ביכולתו של העסק לייצב את עצמו - לבדוק לעומק את משאביו ויכולותיו, להתנהל באומץ ובנחישות מתוך ידיעה שהכל זמני, והעיקר להישאר שם, כי את ה"בוקר שאחרי" אסור לפספס!!!

 
אלו מכם שבחרו בדרך זו ולא מרימים ידיים, יכולים למצוא טיפים מרכזיים להתנהלות בעת המשבר בעלון זוזון 35.

לאלו שהחליטו ללכת עד הסוף, לבדוק כיוונים חדשים, להגדיל את העסק דווקא בתקופה זו ואולי לנצל הזדמנויות ולהשתלט על תחומים נוספים, אך אינם יודעים כיצד להשיג מימון לכך, להלן מדריך מקוצר לאפשרויות העומדות בפניכם.

את האופציות העומדות בפנינו לקבלת מימון לעסק ניתן לחלק לשתי קבוצות מרכזיות, השונות זו מזו, ואשר להן השפעה שונה על זכויותיו של בעל העסק ועל התנהלותו של העסק עצמו:

     א. מימון של חוב (אשראי, הלוואה, משכנתא...)

         ב. מימון על ידי משקיע (השקעה בהון עצמי)


א. חוב כנגד הון עצמי
פנייה לבנק או לגוף מקביל לצורך הלוואה מאפשרת לנו להישאר הבעלים המלאים של העסק ללא חלוקתו עם אחרים, והיננו מחויבים להשיב את הכסף לגורם המלווה, בתוספת ריבית, תוך תקופה מסוימת הנקבעת מראש. נהוג לחלק את תקופות ההלוואה ל- 3 טווחים:
1. מימון לטווח קצר - ניתן בדרך כלל לתקופה של עד שנה אחת ויש לחדשו בתום התקופה. ניתן באמצעות פתיחת קו אשראי או הלוואה לטווח קצר.
2. מימון לטווח בינוני - ניתן לרוב לתקופה שבין שנה לחמש שנים ונפרע בתשלומים חודשיים קבועים או תשלומי קרן קבועים, בתוספת ריבית.
3. מימון לטווח ארוך - ניתן לחמש שנים ומעלה. כאשר הפירעון מבוצע על פי לוח סילוקין במשך תקופה ארוכה של שנים.

בבואנו לקבל את ההלוואה, יתייחסו הבנקים/המלווים למספר תחומים עיקריים עליהם יש לתת את הדעת טרום הבקשה:
אופי, יכולת, הון וניסיון - האופי מצביע על "מסורת" התשלומים שלנו לאור ניסיון עבר. יכולת והון עסקי ואישי משקפים את האופציות העומדות בפנינו לפירעון ההלוואה וניסיון ניהולי ועסקי מצביעים על הסיכויים לקבלת החלטות נבונות.

מצב המשק והשוק, ערבויות וביטחונות. מצב המשק הכללי האם הוא בפריחה ושגשוג או במיתון (כמו היום) ואטרקטיביות השוק הספציפי בו העסק שלנו פועל או אליו הוא חותר להיכנס. ערבויות וביטחונות אפשריים הכוללים שעבודים על רכוש, דרישה לפתיחת חשבון חיסכון או דרישה לחתימת ערב בעל נכסים רבים יותר.

ככל שכל אלו ישקפו תמונה "מרגיעה" יותר, כך יגדל הסיכוי לקבל את ההלוואה בתנאים הטובים יותר לנו.

ב. גיוס הון באמצעות משקיע פרטי
אם פרוצדורת ה"חוב" אינה מתאימה לנו, נוכל ללכת בדרך של גיוס הון באמצעות משקיע פרטי או גוף מוסדי.

משקיע פרטי - אדם או מספר אנשים אשר יתחלקו איתנו בסיכון ויתרמו מיכולתם הפיננסית ו/או מהידע המקצועי שלהם, תוך העברת חלק מהבעלות על העסק ומהרווחים לידיהם. בטרם נחתמת החלטה זו, עלינו לבדוק היטב האם אנו מקבלים תמורה הולמת אל מול הקרבת חלקינו בעסקה! לעיתים אנו נוטים בעת לחץ להתחלק מהר מדי עם אחרים וללא מחשבה ארוכת טווח... (רבות הפעמים בהם ליוויתי לקוחות אשר עמדו על סף חתימה על העברת חלק מהעסק שלהם לידי משקיע, בקשתי לבדוק אופציות נוספות, החתימה לא בוצעה והם עלו על דרך המלך ללא חלוקת העסק לגורמים נוספים... שימו לב!!!). אם החלטנו לצרף שותף מומלץ מאד לערוך הסכם שותפות מסודר אצל עורך דין המתמחה בתחום זה ולקבל "אימון שותפים" כבר בתחילת הדרך.

משקיע מוסדי - חברות השקעה וקרנות "הון סיכון" המרכזות בידיהן סכומי כסף גדולים ונמצאות בחיפוש מתמיד אחר הזדמנויות להשקעה ביזמים ובחברות מתחילות עם פוטנציאל גידול. מרבית חברות ההשקעה הפועלות בתחום הון הסיכון מגבילות את השקעותיהן לחברות או פרויקטים שההשקעה הנדרשת בהן נעה בין חצי מליון ועד ארבעה מיליון דולר. פרויקטים שאינם בטווח הנ"ל אינם אטרקטיביים עבורם.

בניגוד לבנקים המביטים על ביצועינו בעבר, ההווה והעתיד המיידי. קרנות הון הסיכון יגלו עניין מיוחד דווקא בייחודיותו של המוצר שלנו, האסטרטגיה והשוק הפוטנציאלי שלו (ישאפו להחזר הגדול פי שלוש עד חמש מן ההשקעה המקורית תוך חמש עד שבע שנים) וכן יבדקו את הכישורים והיכולות של היזמים ומנהלי הפרויקט.

בהנחה שבחרנו את דרך המימון המתאימה לנו ביותר מתוך שיקולים נבונים ומתוך בחינה מעמיקה של הצרכים ויכולת ההחזרים שלנו. כעת, על מנת להצליח ולשכנע את הגוף העומד מולנו להעניק לנו את המימון, עלינו להתכונן היטב ולהכין תוכנית עסקית-כלכלית ושיווקית ראויה (ברמה הנדרשת ע"י כל אחת מהאופציות שנבחרו) על מנת למקסם את פוטנציאל ההצלחה שלנו במשימה
.

על בניית תוכנית עסקית בעלון זוזון הבא שיעסוק בפיננסים.

ולאלו שזקוקים לעזרה בבניית תוכנית כזו "כאן ועכשיו", צוות ZOOZon ואנוכי עומדים לרשותכם במייל:  [email protected]

 


מי אמר מה

ציטוט שניתן להשתמש בו

והפעם שני ציטוטים שהשאירו אותי (וזה לא קורא הרבה) חסרת מילים:

"רק כשהגאות חולפת באפשרותך ללמוד מי שוחה בעירום".
- וורן באפט

"לקנות כאשר אחרים מוכרים בעגמומיות ולמכור כאשר אחרים קונים בחמדנות דורש את האומץ הרב ביותר ומתגמל בצורה הגדולה ביותר".
- ג'ון טמפלטון

ועל זה נאמר: I rest my case
 

 • מידע על מעגלי עסקים: כאן

מופק ע"י ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.