If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 37 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי. 
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.


קריאה מהנה!
אורלי אדלר-ניזרי, מנהלת ZOOZon

 

אחד על אחד

ראיון אישי עם בעל עסק

"נתיבי מידע" – דן קספרס ויפתח נתיב – משרד חקירות פרטיות

 • מספר עובדים בחברה: שני שותפים ומזכירה. בנוסף לכך מפעיל המשרד עובדים חיצוניים, צוותי חוקרים ואנשי מקצוע בעלי התמחויות שונות כגון: עוקבים, טכנאים וכד' עפ"י צורכי העבודה המשתנים.
 • אנו מספקים: שירותי חקירות ואיסוף מידע בישראל וברחבי העולם. למשרדנו ניסיון רב שנים בביצוע חקירות ברמות מורכבות שונות ובמגוון סוגים לרבות: חקירות כלכליות, חקירות ביטוח, חקירות עבור רשויות מוניציפאליות, חקירות אישות וגירושין, איתור אנשים, חקירות המלוות בציוד טכני למעקבים, איתור האזנות ועוד...
 • היסטוריה: הכל התחיל לפני 14 שנה, כשהגעתי (דן) לתל אביב מהקיבוץ, עם רקע של 8 שנים בשירות משטרת ישראל בלשכה לתפקידים מיוחדים בירושלים, ועם רישיון חוקר פרטי מורשה מטעם משרד המשפטים. התחלתי לעבוד כשכיר במשרד חקירות קטן של שני שותפים, אשר נתן שירותים לחברות ביטוח. תוך חודשים ספורים מצאתי את עצמי כשותף שלישי במשרד. לאחר מספר שנים של עבודה משותפת, עזבו השותפים את המשרד ופנו לכיוונים חדשים ואני נותרתי לנהל את המשרד לבדי. בשנת 2001, נפצעתי בתאונת דרכים קשה אשר הפכה אותי למוגבל למשך כשנה, אז צרפתי אלי את שותפי להיום, יפתח נתיב, שבתחילה סייע בידי לקיים את המשרד ובהדרגה חברנו לכדי שותפות עסקית מלאה והקמנו את המשרד במתכונתו הנוכחית.
 • אוהב בתפקיד: את המפגש האנושי-האישי שמזדמן לי בתדירות מאוד גבוהה, אוהב את האתגר המחשבתי בפיצוח ופענוח של תיקים. אוהב לסייע לאנשים בשעת משבר וברגעים קשים, לרוב בעת משבר בחיי הנישואין, ברגישות ועם ניסיון רב שצברתי אני מלווה אותם בתהליך הקשה בו הם נתונים.
 • הכי קשה בתפקיד: גילוי של ממצאים במהלך חקירות, אשר פוגעים באנשים שלכאורה לא מגיע להם להיפגע.
 • מטרות שאני רוצה להשיג: לגדול (לא בכמות התיקים) אלא בהיקפם, בחשיבותם ובמורכבותם. תיקים גדולים, מעניינים ומאתגרים.
 • החזון שלנו: משרד חקירות מוביל המספק מגוון שירותי חקירות בישראל ובעולם כולו. משרד המפתח כל העת שיטות עבודה ודרכי פעולה ייחודיות, יצירתיות ומקצועיות המובילות לגילוי הממצאים וניתוחם, תוך מתן דגש לאמינות ודיסקרטיות מלאה ושמירה על קשר אישי מחייב.
 • ובאשר לחזון האישי שלי, בתוך המשרד וכחלק ממנו: להיות המוביל בארץ בחקירות בתחום האישות, להתייחס לפן האנושי אצל לקוחותיי, לסייע ולתמוך אישית עם הרבה אמפטיה, רגישות והבנה לזוגות הנמצאים בתקופת משבר וחוסר אמון.
 • טיפ לעסקים: לעשות את מה שאתה יודע, באופן הכי מקצועי וטוב שאפשר, ולבוא עם אמונה ואהבה לתחום ולעשייה - אלו מביאים לבסוף את פירות ההצלחה!!!.
 • ספר מומלץ: "האפיפיורית יוהנה" - רומן היסטורי מרתק שנכתב ע"י דונה וולפולק קורס, חוקרת היסטוריה אשר עקבה אחרי דמות נשית מהמאה התשיעית שחיה ופעלה בחשכת ימי הביניים. הרומן מגולל את חייה של יוהנה, צעירה מבריקה ומוכשרת, אשר לקחה לעצמה זהות בדויה של גבר (של אחיה שנהרג), ויצאה איתה לדרך אמיצה ובלתי אפשרית, של קריירה בעולם האפיפיורות הנוצרית בה אין מקום לאישה, התקדמה בשלבי הכמורה ואף הצליחה להגיע לשבת על הכס הקדוש, והגיעה לתפקיד הרם של האפיפיור, בו היא כיהנה בין השנים 853-855. זהו סיפור אנושי מדהים על רקע תקופה חשוכה עבור נשים מכל מעמד שהוא. מעבר לסיפור הבלשי המרתק אליו התחברתי התמונה המשמעותית ביותר שעלתה למול עיני היתה - כוחה של האמונה בעצמך. אם אתה מאמין מספיק ביכולות שלך, אתה יכול להגיע לאן שתרצה ושום דבר לא יוכל לעצור אותך.

 • לאתר החברה: http://www.nativmeida.com
 • לתגובות: r[email protected]
 • מעוניינים להתראיין?: צרו קשר
 • מאמרים על ניהול עסקים קטנים: כאן

בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט המים - המשאב האנושי

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.

האם הינך יודע/ת להפוך דברי ביקורת ל"ביקורת בונה"?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא "לבקר אחרים, ולתת להם את ההרגשה שאינם רצויים - זאת יכול כל אחד לעשות. אך לרומם את רוחם ולהעניק להם הרגשה טובה - לכך דרושים כשרון מיוחד והשקעת מאמץ" (רבי נחמן מברסלב).


ה"ביקורת" הינה כלי בו אנו משתמשים יום יום, כל היום, אל מול כל הממשקים האנושיים הנמצאים סביבנו. הן בסביבת העבודה והן במסגרת האישית משפחתית. אך האם נתנו דעתנו למשמעותה של הביקורת ולמקום שאליו היא לוקחת אותנו?

ביקורת יכולה לחולל נפלאות, להוביל לתוצאות רצויות ולהשגת מטרות משמעותיות. אך בו זמנית, אי שימת לב ראויה והתנהלות שאינה מושכלת למולה, עשויה לגרור צרות צרורות?
מדוע? פשוט מאוד, כי ביקורת היא עוד סוג של תקשורת בין בני אדם. משום שמשני צדדיה נמצאים אנשים אשר להם רפרטואר מרשים של מחשבות, רצונות, תחושות, אך בעיקר... רגשות.

 • כמה פעמים העבירו עליכם ביקורת, וחשתם מושפלים, נעלבים, פגועים?

 • כמה פעמים מצאתם עצמכם מעבירים ביקורת חריפה על אחרים (עובדים, שותפים, ספקים, לקוחות...), כעסתם, העלבתם, צעקתם... ואחרי כמה שעות הצטערתם על כך?

 • כמה פעמים העברתם ביקורת ושום דבר לא יצא מזה, הכל שב וחזר לקדמותו, ואתם נותרתם מתוסכלים?

וחשוב לא פחות...

 • כמה פעמים העברתם ביקורת על עצמכם, ביקורת קשה שסתם השאירה אתכם מבואסים מהחיים?

אנחש את תשובתכם.... מלא פעמים!

בכדי להפוך "ביקורת" לתהליך בעל משמעות המוביל לתוצאות בעסק ובכלל, יש לנהוג על פי כללים ברורים וסדורים אשר שימוש מושכל בהם, יוכל להעניק לכם כלי עסקי שימושי ויעיל מאין כמוהו.

ה"ביקורת הבונה" בנויה משלושה מרכיבים מרכזיים:
סיפור המקרה - התנהלות העניינים אשר "הציתה" את הצורך שלכם במתן ביקורת.
תיקון - ההבנה והידיעה הברורה שיש מקום לשיפור ולהשגת תפוקות רצויות, עם שינוי התנהלות ודרכי ביצוע.
תוצאה - קביעת תוצאה רצויה שניתן להגיע אליה, אם תובן הטעות, המסקנות יוסקו ויעשה השינוי המיוחל. ללא שלושת אלו, וותרו מראש על הביקורת - היא מיותרת! אם אלו מתקיימים וברורים לכם, המשיכו הלאה והקפידו על הכללים הבאים:

 1. הכנה מוקדמת - יש לתכנן את העברת הביקורת מראש. ביקורת המועברת בצורה ברורה, רציונאלית, מובנת ואנושית מאפשרת פתיחת ערוצי תקשורת בונה. ההיפך עשוי לגרור חודשים אם לא שנים של התנתקות וקושי.
   
 2. חיובי בראש - תמיד לפתוח בחיובי (גם אם זה קשה ומאולץ). מילים חיוביות בפתח הדברים, יאפשרו לנשוא הביקורת לחוות אתכם ממקום של הערכה ולפתוח עבורכם דלת, בעוד שמילים שליליות יסגרו אותו מיד, יצרו אנטגוניזם ויכלו באחת תהליך רצוי שמטרתו שינוי ותוצאות.

  להלן מספר כלי עזר אימוניים לחשיבה ודיבור חיוביים:

  • ערכו טבלת חיובי ושלילי של האדם אליו אתם פונים
  • - שננו את החיובי בטרם תפתחו בשיחה.
  • כתבו מכתב דמיוני למבוקר, בו תוכלו לתת פורקן לכעסכם, ורק לאחר מן פנו אליו בדעה צלולה וברוגע יחסי (כך היה עושה לינקולן).
  • הציגו את המקרה לעמית, הוציאו את הכעס והחימה בהצגת המקרה לצד שלישי. והגיעו לשלב הביקורת רגועים.
  • הציבו בראשכם תמונת חיים של האדם המבוקר (הורים, ילדים, בני זוג, חברים)- זכרו שאם "תרמסו" אותו, מן הסתם יפגעו גם קרוביו, שלהם אין כל חלק בסיפור.
  • ולסיום, כפי שלימד אותי מורי ל- Coaching , מר ראובן כץ - כשאתה מדבר עם אדם, מצא קודם כל דבר אחד שאפשר להתאהב בו (עיניים, אוזן, ציפורניים, חיוך.. משהו... ויש כזה בכל אחד), ואז התקשורת תבוא באופן אוטומטי ממקום חיובי.
    
 3. ניסוח ברור - יש להציג את הדברים באופן ניטראלי. השתמשו בתיאור של המקרה ואל תחוו דעה אישית.
   
 4. הזדהות - נסו לצייר תמונת מצב של הזדהות אשר תגרום לאדם בצד השני לראות את הדברים מנקודת המבט שלכם. תארו את הרגשתכם ואת התהליך שהביא אתכם לסיטואציה הנתונה.
   
 5. שאלת שאלות - אין לפתוח ב"הרצאה" של דברי תוכחה. שאלו את נשוא הביקורת, כיצד הוא רואה את הדברים? פעמים רבות תתגלה אמת מפתיעה - הוא עצמו כבר ערך ביקורת אישית על טעותו, ומיוזמתו מתכונן הוא לתקן ולשפר. בנוסף אם נשכיל להמשיך ולהקשיב, יתכן ואף נקבל מידע שחסר לנו, מידע אשר עשוי לשנות את התמונה כולה. ניהול שיחה פתוחה - שאלות, תשובות, הקשבה. יאפשרו לנהל מערך אנושי חיובי של תקשורות פתוחה והעברת מידע.
   
 6. מטרה ברורה - היו מוכנים וערוכים לאופן בו אתם מעוניינים לסגור את ה"פרשה", לדרך בה אתם מבקשים לעצמכם תוצאות ושיפור. הציגו את מטרתכם ואפשרו לאדם שממול למצוא את הדרך בה הוא יכול/מעוניין לפעול, על מנת להשיג את המבוקש. אפשרו לו להשתמש ביכולותיו וחוזקותיו ואל תכפו עליו את הדרך שלכם.
   
 7. משוב חיובי - בימים שלאחר הביקורת, הקפידו לשבח ולהעצים התנהגויות חדשות שבאו בעקבות הביקורת אשר מובילות לתוצאה אותה רציתם להשיג (גם אם אלו התנהגויות קטנות מאוד).

  נסו את זה... זה שווה... זה נכון... וזה משיג תוצאות. או כמו שאמר פמפר, הארנבון הקטן
  מ-"במבי": "אם אין לך משהו נחמד להגיד, עדיף שלא תגיד שום דבר" ;-)

אני כאן עבורכם כרגיל, לשאלות והכוונה במייל: [email protected]

 


מי אמר מה

ציטוט שניתן להשתמש בו

"כשהנשרים שותקים התוכים מתחילים לפטפט".
וינסטון צ'רצ'יל

 

 • מידע על מעגלי עסקים: כאן

מופק ע"י ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.