If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 31 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי. 
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

קריאה מהנה!
אורלי אדלר-ניזרי, מנהלת ZOOZon

 

אחד על אחד

ראיון אישי עם בעל עסק

אילן פוגל, מנכ"ל ובעלים משותף של DF, דויד פוגל ובניו בע"מ

 • מספר עובדים בחברה : 14.
 • אנו מספקים: מוצרי טקסטיל לרכב.
 • היסטוריה: כמו בכל עסק משפחתי שעובר מדור לדור, גם אצלנו הסיפור מתחיל הרבה אחורה והמסע ארוך ופתלתל. בשנת 1967 אבא שלי, דויד פוגל, נסע לבלגיה ללמוד את תחום הטקסטיל לרכב, שעדיין לא היה קיים בארץ. הוא למד והתמחה אצל הדוד שלו, שהיה הראשון באירופה שעסק בתחום. בשובו לארץ הוא פתח מתפרה קטנה בנתניה, ליד השוק, והתחבר למשווק אביזרי רכב שהפיץ את הסחורה. בשנות ה- 80  אחי הגדול (יעקב) הצטרף לעסק ואחרי 4 שנים הצטרף גם אחי השני, אבי (שנשאר שותף שלי עד היום). בתקופה זו העסק עבר להפצה עצמית, התרחב, גדל והועבר לאיזור תעשייה נתניה, שם הוקם המפעל הראשון שלנו. לפני הצבא, נסעתי לביקור בבלגיה אצל דודי, והוא הציע לי לנסוע עם אחת המשאיות שלו לפריז, התלהבתי מהרעיון ומהמסע הצפוי, עוד לפני שידעתי שהוא יהפוך להיות פריצת הדרך הראשונה והמשמעותית שלנו. במפעל בפריז מצאתי עודפים של סחורה שהייתה מיועדת להשמדה. סחורה שלא הייתה כמוה אז בארץ – כיסויים ואביזרים שהיו מעוצבים במיוחד עבור דגמים של רכבים ספציפיים. הבדים היו יוקרתיים ומרהיבים, איכות המוצר הייתה גבוהה וכן האריזות. שכנעתי את בעלי המקום לשנע את העודפים לישראל במקום להשמידם ויצאו משם 3 קונטיינרים למפעל שלנו. משלוח זה, המכירות שבעקבותיו והסטנדרט שקבענו בשוק, שינו את כל התמונה.
  לאחר הצבא, הצטרפתי בעצמי לעסק, התחלנו בייצור הזמנות מיוחדות, שיפרנו משמעותית את רמת המוצר, הרחבנו את ליין המוצרים שלנו ובשנת 92 התחלנו לייצא למדינות רבות ברחבי העולם (רוסיה, אירלנד, מלטה, ארגנטינה, צ'כיה ומצריים), בתקופה זו העסק שגשג ופרח, ועברנו למפעל חדש בעמק חפר (שם אנו מצויים עד היום הזה). משנת 98 העסק עבר טלטלה קשה ומשבר, עקב משבר כלכלי ברוסיה וכניסת הסינים לייצור בינלאומי בתחום זה. השוק העולמי אבד לנו, ולכן בשנת 2002, עברנו לייבא את מרבית המוצרים והמתפרה נותרה לעבוד רק על הזמנות מיוחדות (תחום בו אנו מהמובילים בארץ). על מנת לחזור ולהתייצב, הרחבנו את מגוון המוצרים שלנו, ערכנו שינויים פנים ארגוניים, מיפינו מחדש את השוק המקומי והעלנו מחדש את העסק למסלול של צמיחה.
 • אוהב בתפקיד: את תחום פיתוח המוצרים, את החדשנות והיצירתיות. תחום זה מלהיב אותי מאוד, ואני משתדל להיות מעודכן כל העת בהתפתחויות ובשינויים המתרחשים בו ברחבי העולם. כאשר אני מפתח מוצר חדש והוא כובש את השוק, אני מתמלא אושר.
 • הכי קשה בתפקיד: נושא השיווק והגבייה.
 • מטרות שאני רוצה להשיג: להגדיל את מגוון המוצרים, להיות המוביל בחידושים בתחום, להיכנס לתחומים נוספים בענף הרכב, להגדיל את נתח השוק המקומי, לחזור לייצוא.
 • החזון שלי: להיות עסק משמעותי בינלאומי בתחום הטקסטיל לרכב.
 • נקודת ציון שהביאה לפריצת דרך:
  • משלוח העודפים שהבאתי לארץ בגיל 18 מפריז.
  • כניסתנו לייצוא.
 • טיפ לעסקים: כל הזמן לחפש את המוצר הבא. לא לשבת בשקט ולקפוא על השמרים. לתת יחס הוגן, אדיב ומפרגן ללקוחות - יחס זהה לקטן ולגדול. ולשמר את הקיים בכל מחיר.
 • ספר מומלץ: "הנזיר שמכר את הפרארי" - כי בסופו של דבר כולם מחפשים את האושר. האושר נמצא כאן, לא צריך לחפש אותו במקומות אחרים. מתוך אושר אישי, אפשר לצמוח ולגדול גם בעסק.

 • אתר החברה: http://www.fogel.co.il
 • לתגובות: [email protected]
 • מעוניינים להתראיין?: צרו קשר
 • מאמרים על ניהול עסקים קטנים: כאן

בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט האדמה - חזון

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.

האם אי פעם בדקת התאמה בין החזון העסקי לחזון האישי שלך?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא שניים ביחד וכל אחד לחוד?
 

מה קורה כשאדם מסוגל לחלום רחוק מאוד על החיים האישיים שלו, בעוד חזונו העסקי מאוד הססני וחסר תעוזה? ומה קורה כאשר המצב הפוך – אדם היכול לחשוב רחוק מאוד בכל הנוגע לעסק שלו, אך בחייו האישיים, אינו מסוגל לראות צעד אחד קדימה? ומה כאשר בשניהם הוא "עף" אך מנותק לגמרי מהמציאות, או כאשר בשניהם הוא "תקוע" ומתוסכל?


האם החזון העסקי בהכרח תלוי בחזון האישי? האם אין אפשרות להפריד בין השניים?
תשובה מוחלטת ומקובלת לכך אין לי, אך אשמח להביא בפניכם את דעתי האישית...

ניטשה אמר: "מי שיש לו איזה למה שלמענו יחיה - יוכל לשאת כמעט כל איך". על-פי משפט זה, רק מי שיש בחייו משמעות ומטרה יצליח להתמודד עם הקשיים. אדם חסר מטרה, שחייו נעדרים משמעות, שאינו רואה את "אחריותו" על הנעשה במציאות הכוללת, יכול בנקל להגיע למצבי ייאוש ולמציאת חוסר טעם בחיים. ואם בעולם העסקים אנו עוסקים, הרי שעסק ללא חזון, שקיומו נעדר משמעות מיוחדת עבור בעליו, לא יצליח להתמודד עם הקשיים שצצים בדרך. ומכיוון שהחזון העסקי הוא למעשה חלק מחזון אישי של הבעלים, הרי שהוא חייב להיות קשור גם ליתר השאיפות והחלומות האישיים של הבעלים. במילים אחרות, אם לא יהיה קשר בין החזון העסקי לחזון האישי, ספק אם יוכל האדם להוליכם קדימה - ביחד או בנפרד...

 

על מנת להמחיש זאת, הנה כמה דוגמאות:

חזונות מתואמים
חזון עסקי
אישה צעירה אשר פתחה רשת חנויות אופנה, עם מותג פרטי משלה. חזונה העסקי: "רשת בינלאומית מובילה לאופנה רוחנית אלגנטית המשדרת קו נקי ויוקרתי, עם אלמנטים של רוח, תנועה וקלילות, לנשים מודעות, שהבגד עבורן הוא חלק בלתי נפרד מהנפש."

חזון אישי
 "להביא לעולם חיוך - שלווה, רוגע, רכות וקלילות"
 

ברור כי החזון האישי של האישה הצעירה יעזור לה לקדם את חזונה המקצועי ולהיפך, מאחר ושניהם משלימים זה את זה. האמת הפנימית שלה תאפשר לה להמשיך ולהוביל את העסק בכיוון ברור ומוגדר, ואילו העסק יוכל לאפשר לה לקיים את חזונה האישי - כי הבגדים שלה יביאו חיוך שלווה רוגע וקלילות ללקוחותיה.


חזונות מנוגדים
חזון עסקי
בחור צעיר, יוצא צבא, הקים עסק בינלאומי להכשרת לוחמים. בין השאר הוא מציע קו מוצרים מגוון של כלי נשק. חזונו העסקי הוא "החברה הרב לאומית הגדולה ביותר המכשירה ארגוני לחימה מקצועיים מא' ועד ת', תוך עשיית רווח משמעותי לבעליה".

חזון אישי
חיים של שלווה וביטחון, חברים, אישה וילדים, והשכנת שלום בין הבריות.

 

יתכן כי בחור זה יוכל להצליח עסקית, אך כיצד יחיה עם עצמו בשלום, ובאופן נאמן לאמת הפנימית שלו? האם לאורך זמן יוכל להמשיך להקים יחידות גרילה לוחמניות בכל רחבי העולם, כאשר באופן אישי הוא שואף הוא לחיות חיים שלווים ובטוחים, ולהביא שלום לעולם? ספק. ככל הנראה, אם ימשיך בפועלו, וחזונו העסקי יתממש, חזונו האישי יתמוסס כלא היה.

האם ניתן להצליח ולממש חזונות עסקיים ואישיים מנוגדים?  לדעתי - לא!  חייבת להיות התאמה בין החזון האישי לעסקי, על מנת להצליח להוביל עסק קדימה, לחיות איתו בשלום לאורך שנים, ולא לוותר על החלום האישי, אשר יש לו מקום לא פחות חשוב בחיינו.

אז איך בודקים התאמה בין העסקי לאישי?

 1. כותבים את החזון העסקי
 2. פורטים אותו לפרטים
 3. מניחים בצד
 4. אחרי כמה ימים כותבים את החזון האישי
 5. פורטים אותו לפרטים
 6. מצרפים את החזון העסקי לזה האישי
 7. הולכים לחבר טוב (שבאמת אוהב אותנו)
 8. מקריאים לו ומבקשים את דעתו לגבי ההתאמה
  

אפשרות נוספת, כמובן, היא לשלוח אלי את שניהם ואשמח לענות לכם, להתייחס להתאמה בין החזון העסקי והאישי שלכם, לבדוק האם יש מקום לערוך התאמה מחודשת, ולהמליץ על דרך טובה לשילוב בין השניים. איך תוכלו לשלוח אלי את החזונות שלכם? כרגיל - במייל: crm@zooz.co.il.

מאחלת לכולכם התאמה מלאה, שתיקח אתכם רחוק, רחוק....


מי אמר מה

ציטוט שניתן להשתמש בו

"ברגע שהאדם מתחייב ללכת אחר ייעודו, כל העולם כולו מתגייס לעזור לו".
פאולו קואלו

 

 • מידע על מעגלי עסקים: כאן

מופק ע"י ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.