If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 23 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

קריאה מהנה!
אורלי אדלר-ניזרי, מנהלת ZOOZon

ספרות מקצועית

ספר שמומלץ לבעלי עסקים לקרוא

QBQ! - השאלה שמאחורי השאלה / ג'ון ג' מילר / הוצאת אופוס

מנהיגות


התפרסם במגזין TheMarker, יולי 2006, בטור "תולעת ספרי ניהול"
את הטור כותב ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ

 

ג'ון ג' מילר הוא נואם מחונן, מצחיק בטירוף, ומרצה לתאגידים בכל העולם על נושא אחד בלבד: לקיחת אחריות אישית. השיטה שהוא פיתח כוללת מעבר משאלות "שליליות" - המטילות את האחריות על אחרים, לשאלות "חיוביות" - המובילות לעשייה במקום לקיטורים. הספר שלו, QBQ! (השאלה שמאחורי השאלה), יצא כעת לאור בעברית, ולמרות שהכריכה שלו אינה נראית מפתה, הוא מומלץ מאוד לקריאה.

 

ג'ון גילה, שקיימות שאלות שליליות, שרוב האנשים נוטים להציף ברגע שהם נקלעים למצבים בעייתים בעבודה או בחיים הפרטיים, ולהאשים בעזרתם אחרים. מדובר בשאלות המתחילות במילים "למה" (למה אני צריך לטפל גם בזה? למה משלמים לי כל כך מעט?), "מי" (מי השאיר כאן לכלוך? מי אשם בזה שהמשלוח איחר?) ו-"מתי" (מתי יספרו לי את האמת? מתי הלקוח יחזיר כבר צלצול?). שאלות אלה מאפיינות חשיבה של קורבן, ומתמקדות בבעיות ולא בפתרונות. הן יוצרות מעגל של אשמה. העובד מאשים את המנהל שלו, שמאשים את ההנהלה, שמאשימה את הממשלה, שמאשימה את האזרחים, שמאשימים את מערכת החינוך, שמאשימה את ההורים, שמאשימים את בני-הנוער, שמאשימים את... העולם. כמה אנשים נדרשים על מנת לקטוע את מעגל האשמה הזה? התשובה של ג'ון: מספיק אחד!

 

על מנת לעבור מהאשמות ללקיחת אחריות אישית, ממליץ ג'ון להשתמש בשאלות המתחילות במילים "מה" ו-"איך", ונמשכות עם המילה "אני" ועם פועל כלשהו (איך אני יכול לתרום לשיפור התקשורת? מה אני אעשה כדי לשפר את המכירות?). אלה שאלות שלרוב לא מגיעים אליהם, כי נוח יותר להטיל את האחריות על האחרים, בעזרת שאלות שליליות. ג'ון מסביר שעל מנת לשנות את המעשים שלנו, ולקחת אחריות אישית, אנחנו צריכים תחילה לשלוט במחשבות שלנו, לבלום את השאלות השליליות ולהעלות את השאלות החיוביות. התגמול על כך רב, מציין ג'ון, שכן אנשים שמצליחים לעשות זאת, ולתרום במקום לקטר, הופכים למנהיגים טבעיים, אהודים יותר על חבריהם, ומצליחים ונהנים יותר גם בעבודה וגם בחיי המשפחה.

 

הספר עצמו הוא מסוג הספרים הקולחים והמשעשעים שניתן לקרוא בנשימה אחת. למעשה, במהלך הקריאה סביר שתרגיש כאילו אתה משתתף בסדנא מרתקת. ואכן, הספר הינו העתק, כמעט מדוייק, של ההרצאה של ג'ון, אותה ניתן לשמוע באנגלית, במלואה, באתר www.qbq.com, ואף לראות קטעים נרחבים ממנה בוידאו. ההומור שם עובד אפילו טוב יותר, אז אם אתם מסתדרים עם אנגלית - אל תחמיצו את האתר.

 

כעת, אתם בוודאי חושבים: "נהדר! זה ספר שמאוד מתאים שאקנה לעובד שלי (או לבן שלי, או לחבר שלי, או...). זה באמת יכול לשפר אותו!" אבל התולעת ממליצה שתקראו את הספר בעצמכם, ושתקחו אחריות אישית על מה שכתוב בו. זאת יכולה להיות התחלה של ידידות נפלאה עם עצמכם ועם העולם.בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט העץ - ניהול תקשורת שיווקית

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.


האם בדקת אפשרות להקים אתר אינטרנט לעסק שלך?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא 


"אם אתה לא שם, אתה לא קיים"

אני בטוחה ששמעתם לא פעם את המשפט הזה, בעודכם שוקלים האם להקים אתר אינטרנט לעסק, או לא?
הייתי שמחה לומר לכם: "עזבו, אפשר גם בלי". אך מה לעשות, המציאות חזקה מכל, ולכן בניית אתר לעסק, כחלק מערוצי השיווק בהם השתמשתם עד כה, היא כמעט הכרחית.


כאשר מדובר בעסקים קטנים ובינוניים, חשיבותו של האתר גדולה פי כמה וכמה. מדוע?

  • אתר הבנוי נכון ונבון מאפשר לעסק להיראות גדול, מקצועי ומוביל. באופן זה תדמיתו של העסק בעיניי הצרכנים/הלקוחות/הספקים/מתחרים ואף העובדים, מקבלת שדרוג באופן מיידי.

  • באמצעות האתר ניתן ליצור הובלה בשוק נתון, בעיקר בשווקים של עסקים קטנים בהם נוכחותם של אתרי אינטרנט עדין קטנה יחסית.
  • האתר משמש ערוץ שיווקי חזק מאוד וזול, ולעסקים קטנים עלויות שיווק הינן קריטיות.

  • וכן, בגלל ש"אם אתה לא שם, אתה לא קיים!"

 

אז אם החלטתם שאכן ברצונכם להקים אחד משלכם, הנה השלבים שעליכם לעבור בדרך:

1. בחירת דומיין (כתובת האתר)- רצוי שתהייה זהה לשם החברה, או צרוף מילים קליט המזוהה עם אופי פעילות העסק.

2. בחירת החברה שתקים את האתר עבורכם- ישנן חברות רבות מאוד בשוק בנית האתרים, הקפידו לבחור את החברה המתאימה לכם בהתאם לתקציב, לדרישת רמת העצמאות שאתם רוצים בתפעול האתר, סוג מערכת ההפעלה שאותה החברה מספקת, הפונקציות הניתנות על ידה, אפשרות שידרוג בעתיד וכמובן בקשו המלצות ודרשו הדגמה.

3. בחירת קונספט עיצובי- האתר הוא למעשה העסק שלכם בעולם הוירטואלי, על כן הקפידו על אוירה עיצובית המזוהה עם הצבעים של העסק ועם עולם הדימויים והחומרים אשר בסביבתם הוא פועל. למעשה זה המקום בו הינכם יכולים ללכת עם הפנטזיה עד הסוף- אתם יכולים להראות גדולים, מקצועיים, מצליחנים, ממש כפי שחלמתם להיות תמיד.

4. גיבוש קונספט עסקי- האתר הינו פלטפורמה עסקית לכל דבר. חשבו היטב בעודכם מתכננים אותו, מה היקף הפעילות שהיתם מעונינים שתעבור דרכו? אילו פונקציות הוא אמור למלא עבורכם? האם הוא נחוץ רק לשם השלמת העסק הקיים ואמור להוות כרטיס ביקור בלבד? האם הוא עומד בפני עצמו כאמצעי להאצת ריווחי העסק? האם הוא משמש להפצת ידע ומידע נרחב? האם הוא מיועד להיות אינטראקטיבי? תשובות לשאלות אלו ועוד יסייעו בידכם לתכנן את פעילותכם באופן אפקטיבי.

5. הקמת האתר- לאחר שתוכננו כל השלבים המפורטים מעלה, עליכם להקפיד על השלב האחרון והחשוב- פיקוח צמוד אחר כל אנשי המקצוע העומדים לשירותכם, עד לקבלת המוצר המוגמר- אתר אינטרנט המתפקד באופן משביע רצון וללא תקלות. ברוב המקרים זהו השלב הקריטי ביותר בתהליך, המחייב אתכם להיות עם היד על הדופק... אל תעשו הנחות, דרשו את המוצר הטוב ביותר עליו חלמתם.. וזכרו- האתר הוא חלק מהותי מעתידו של העסק.

 

וזהו?
ממש לא!
אם חשבתם שבעת השלמת הקמת האתר סיימתם את חלקכם, כדאי שתדעו שכאן למעשה רק מתחילה העבודה האמיתית... עבודת שיווק האתר!!!  אתר הינו כמעט חסר ערך אם קהלי היעד של העסק לא ישמעו עליו, לא ימצאו אותו בקלות ולא יבוא איתו במגע באופן קבוע.

 

בעלון הבא נלמד להכיר את עולם השיווק של העשור האחרון.. השיווק באינטרנט. נראה איזה פעולות ניתן לבצע כדי להביא את גולשי האינטרנט בכלל, ואת קהל הלקוחות המועדף של העסק שלכם בפרט, להכנס דווקא לאתר שלכם מבין עשרות ואלפי אתרים מתחרים, ולחוות אותו באינטראקציה מתמדת - בקיצור, יש למה לחכות...
 


צהרים

מקום טוב לארוחה עסקית

קלואליס 

אבא הלל 16, רמת-גן | 03-5759060 | מידע נוסף

עיצוב:

אוכל:

שרות:
=מעולה =סביר =גרוע
מה? מסעדת גורמה לארוחות צהריים חגיגיות במיוחד או במקום קפיצה קטנה לחו"ל.
למה? מסעדת שף מוקפדת, מנות גדולות ומענגות בכל ביס וביס, עיצוב נפלא, ואפילו חניה בחינם!
העסקית: לחמניות+מלפפונים חמוצים+זיתים+חמאה, מנה ראשונה, מנה עיקרית.
ראשונות: פאסטייה סרטנים, טריו נא- שלושה סוגי דג נא.
עיקריות: סטייק אנטריקוט מדהים עם פירה ואפונה, לובסטר על מצע פסטה עם רוטב דגים ושמנת.

המחיר: 95/115 לארוחה עסקית, כל יום בין 12:00 ל- 17:00 (בשבת המחיר יקר ב- 10 ).


מופק ע"י ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.