If you can't read this, an online version is available here

מגזין לזוז למנהלים

מופק על ידי ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

   | גיליון מספר 32 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של לזוז.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי בכירים במשק הישראלי,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות .

קריאה מהנה!
ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ


פרטים

ראיון עם מנהל בכיר

סיגל

סיגל פרוז'נסקי, מנכ"ל, סטודיו C

 • מס' עובדים בחברה: 450
 • מס' עובדים תחת אחריותי הישירה: 10
 • אנחנו מספקים: חיטוב עיצוב כושר והרזייה לנשים.
 • אני בתפקיד: שנתיים וחצי. לפני כן הייתי סמנכ"ל שיווק ומכירות בסטודיו C. בעבר הייתי ארבע וחצי שנים מנהלת השיווק של מי-עדן בר, ולפני זה שש שנים בקוקה-קולה  (מתאמת שיווק, פלנרית ולבסוף מנהלת מרקום). למדתי מנהל עסקים - תואר ראשון במכללה למנהל, ותואר שני בשלוחה האקדמית של אונ' מנצ'סטר בישראל.
 • אוהבת בתפקיד: את האתגר - להפוך את סטודיו C לחברה צומחת ומתפתחת. אני מקבלת יד חופשית ועצמאות בתפקיד, וזה מאפשר לי ליזום מהלכים אסטרטגיים ושיווקיים חדשניים. אני נהנית מהאתגר הניהולי - ניהול של אנשים, פיתוח מוצרים ושירותים חדשים, ופתיחת סניפים נוספים ברחבי הארץ. כיף להביא יוזמות ורעיונות, ולשחרר את זה לשטח לביצוע.
 • הכי קשה בתפקיד: שתהליכים נמשכים זמן רב - מהעלאת הרעיון ועד שלקוחות נהנים ממנו. משא-ומתן על נכס בו אנו רוצים לפתוח סניף יכול להתנהל שנה ואז להתפוצץ... יישום של חוג חדש, למשל התעמלות בונה-עצם לגיל השלישי, יכול לקחת חודשים ארוכים, לרבות פיתוח תוכנית ההדרכה, הכשרת המדריכות, שיווק, וכו'...
 • מטרות שאני רוצה להשיג: בתפקיד - להכפיל את המחזור, תוך העלאת הרווחיות והגדלת מספר הסניפים ברשת. אני רוצה תוך שנתיים מהיום להגיע ליותר מ-50 סניפים (כיום יש 34). בחיים האישיים - אני חולמת על יותר זמן לילדים שלי ולעצמי.
 • החזון שלנו: שסטודיו C תהיה הבחירה האולטימטיבית לכל אישה הבוחרת באורח-חיים בריא. אנחנו שואפים לכך שסטודיו C תהיה בית לנשים בכל גיל ובכל שלבי החיים. הגענו לחזון זה בתהליך פנימי, לאחר דיונים עם הצוות.
 • מוצרים מקוריים בתחום: בשנתיים האחרונות הרחבנו מאוד את מגוון המוצרים הייחודיים שלנו, על מנת לתמוך באסטרטגיה ולתת מענה מתאים לקהלי יעד שונים. בין היתר: חוג התעמלות רכה ייעודי לילדות בנות 9-11; אימון ממוקד לנערות בגילאי 13-18 (המקנה שיפור יציבה, גמישות, כושר גופני, סיבולת לב-ריאה, ומשלב צעדי-ריקוד); התעמלות לנשים בהריון (חוג פופולארי במיוחד המכין את הגוף ללידה); חוג חזרה לגיזרה - המשקם את הגוף בעקבות ההיריון והלידה (בחוג זה אנו מספקים שרות בייביסיטר לאמהות הטריות); וכאמור - גם חוג התעמלות בונה-עצם לגיל השלישי. כמו כן, הוספנו למוצר הבסיס שלנו - חוג חיטוב ועיצוב ללא הזעה - חוג חיטוב ועיצוב בו מתעמלים גם אירובית, ושורפים יותר קלוריות, וכמובן... מזיעים.
 • מקורות לחדשנות: אנחנו נחשפים לצרכים ולבעיות קיימות בארץ ובעולם, ומפתחים מענה מתאים. לדוגמא - בעקבות מגיפת ההשמנה העולמית בקרב ילדים ובני-נוער, פיתחנו סדנאות להקניית הרגלי תזונה נכונים לגילאים אלו. רעיונות נוספים עולים בפורום פנימי שלנו הנקרא "קפה-מנכ"ל", בו אני נפגשת בכל פעם עם שש מנהלות סניפים אחרות, וגם עם דיאטניות ומדריכות. במסגרת זו מדברים על בעיות וצרכים שעולים מהשטח, וכך לדוגמא פיתחנו סדנא בת ששה מפגשים המלמדת איך לנהל נכון ובריא יותר את הרגלי התזונה של המשפחה. חוגי ריקודי בטן, יוגה נשית, קיקבוקסינג, ועוד - נולדו גם הם במפגשי "קפה-מנכ"ל".
 • ספרים מקצועיים מומלצים גלגל-התנופה, של ג'ים קולינס. חשוב מאוד, כמו שנאמר בספר, "להעלות את האנשים הנכונים לאוטובוס" - כי מה שקובע את הצלחת הארגון זה קודם כל איכות האנשים שלו, בוודאי בארגון נותן שרות כמו סטודיו C.

 

 • לתגובות: [email protected]
 • מעוניינים להתראיין?: צרו קשר
 • מידע על סדנת מצוינות בשרות לקוחות מופיע כאן (עמ' 25 בחוברת PDF)

השכלה

ספר מנהלים שחובה לקרוא

תיק אישי

צורכים עולם / The Worldwatch Institute / הוצאת בבל

התפרסם במגזין TheMarker , אפריל 2007, בטור "תולעת ספרי ניהול"
את הטור כותב ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ 

 

התולעת נהנית לגלות ספרי ניהול גם במקומות לא שיגרתים. הפעם היא מצאה במפתיע ספר מאוד שימושי דווקא בסניף של Tower Records. הספר "צורכים עולם" הינו דו"ח שנתי שמפרסם מכון Worldwatch, המכון המוביל בעולם לניתוחים סביבתיים. הספר מספק תמונת מצב שנתית על בריאותו של כדור הארץ, וכל פרקים מכילים דיוני עומק על בעיות סביבתיות עכשוויות וגלובאליות.

 

הפרק הפותח הוא מרתק במיוחד, ועוסק בסיבות לגידול התלול בצריכה הכלל עולמית, ובחוסר האיזון ההולך וגדל שהוא יוצר בכדור-הארץ. חוסר איזון זה יוצר פערים הולכים וגדלים בין "אוכלוסיית הצרכנים", שלהם הכנסה של 20$ או יותר ביום, ואשר מונה כרבע מאוכלוסיית העולם, לבין אוכלוסיית העניים - המהווים כ-40% מאוכלוסיית העולם - והמרוויחים פחות מ-2$ ליום (המינימום הנדרש לפי האו"ם למילוי צרכים בסיסיים). הספר נכתב ע"י כלכלנים, ומתמקד במגמות מקרו כלכליות, אך עיקר כוחו דווקא במיקרו, בדוגמאות המוחשיות שהוא מספק. לדוגמא, מסתבר שאם הצרכנים באירופה היו מוותרים על גלידה, ניתן היה לספק מי-שתייה נקיים לכל וגם לחסן את כל ילדי העולם, ושאם אוכלוסיית הצרכנים הייתה מוותרת גם על מזון לחיות מחמד, ניתן היה לחסל את הרעב ותת-תזונה בכל העולם.

 

כביכול, מדובר בספר המיועד ל-"יפי-נפש", מקליפורניה או מדנמרק, המעוניינים לקבל תמונה מקיפה על הצעדים הנדרשים להאטת הצריכה, על מנת להבטיח עולם בר-קיימא (שיתמוך בחיים בו בדורות הבאים). אך, גם אנשי עסקים ציניים יכולים למצוא בו עניין רב. ראשית, עסקים המעוניינים להתפרנס מתעשיות "ירוקות" וממוצרים אקולוגיים יכולים למצוא בספר רעיונות למיזמים אשר צפוי להם ביקוש רב. שנית, אם מיזמים "ירוקים" מותירים אתכם ציניים, ואתם מעוניינים לקצור רווחים מיידיים מתחומים אחרים, תוכלו להתמקד רק בתיאורים המפורטים על מגמות צרכנות כלל עולמיות. נכון, הספר לא נכתב לצורך זה, אבל בהחלט ניתן להבין ממנו באיזה ארצות צפויה צמיחה בשנים הבאות, ולאיזה סוגי מוצרים לא-אקולוגיים בעליל הביקוש יעלה מאוד.

 

פרקים אחרים בספר מתמקדים בין היתר בצריכת אנרגיה, מים, ומזון. בסוף כל פרק מובאת סקירה מוחשית של הרגלי הצריכה וההשפעות של מוצרים ספציפיים – שקיות פלסטיק, מחשבים, בקבוקי-מים ועוד. כך למשל, מסתבר שבארה"ב נמכרו בשנת 2002 כ-14 מיליארד בקבוקי מים, ולמרות שרובם יוצרו מ-PET הניתן למחזור, 90% הושלכו לאשפה. הפרקים בהמשך הספר מציעים דרכים להאטת הצריכה והשפעותיה המזיקות, ודוגמאות למקומות בהם זה הצליח. ואם אתם סקפטיים לגבי זה, החלק השני בספר רק יבהיר את הרקע שלכם. חלק זה ממפה את מצב הצריכה בישראל, ורלוונטי מאוד למי שלקוחותיו הם בעיקר ישראלים. התולעת גילתה בספר עולם שלם של ידע ותובנות, וממליצה גם לכם לחפש ספרי ניהול בחנויות תקליטים.

 


המצאה

חידוש עולמי שהפתיע את השוק ואת המתחרים

מכסה לכל סיר

Orbit Professional

חדשנות מפתיעה יכולה להתרחש גם במוצרים פשוטים, שימושיים וזולים יחסית. בדוגמא שלפנינו, מדובר במכסה אוניברסאלי, המתאים לכל המחבתות והסירים בקוטר של 20 עד 30 ס"מ. מוצר זה נמכר ב-40 ש"ח בלבד ברשת ACE, ומיוצר ע"י היצרן האיטלקי Betha Italia.

 

מדובר במכסה שיכול לחסוך הרבה מקום בארון המטבח, ולהחליף עד 7 מכסים בטווח גדלים זה, מכיוון שהוא מחולק לטבעות הולכות ומתרחבות, המתאימות כל אחת במדויק לסיר או מחבת בגודל אחר. המכסה עשוי ממתכת אל-חלד, ומשלב גם חלון הצצה מזכוכית, כך שניתן לראות דרכו את התקדמות הבישול. בנוסף - מכיל המכסה חרירי אוורור ואידוי, וידית אחיזה ארגונומית ונוחה. המכסה מתאים גם לצלייה בתנור ולשטיפה במדיח הכלים.

 

מעניין לציין שהחידושים המצויים בו מכסים טווח רחב של כלי חשיבה המצאתית שתוארו בעלון זה בעבר: הכפלה וחלוקה (חלוקה ל-7 טבעות בגדלים שונים); התאמה לסביבה (לאדים, ליד ולעין, לתנור ולמדיח); החסרה חלקית (חלון זכוכית וחרירי אדים); הוספת ממד (ביטול קשר בין גודל מכסה לגודל סיר/מחבת).

 

היקף המכירות של המכסה הזה ככל הנראה לא יהיה גדול מאוד, מכיוון שמדובר במוצר בודד (ולא בקו מוצרים), ומכיוון שזהו מוצר שאינו נתמך במותג מוכר, בתקציבי פרסום משמעותיים, או בערוצי הפצה מגוונים. גם חדשנות שימושית מאוד לא תמיד יוצרת שוק גדול. אבל, במקרה זה, היא לפחות יכולה ליצור לכם מקום בארון...

 


מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "לזוז" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.