If you can't read this, an online version is available here

מופק ע"י ZOOZ הדרכה אפקטיבית | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 72 |


שלום!

אנו שמחים לשלוח לכם גיליון חדש של תְּזָזִית.

עלון תְּזָזִית נשלח מידי חודש כשרות חינם לכששת אלפים מנהלי משאבי אנוש והדרכה.
העלון מכיל מדורים מתחלפים עם המלצות, טיפים וראיונות, ואינו מכיל פירסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.

אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

קריאה מהנה!
צוות ZOOZ


הפעלה קבוצתית

שיטה להפעיל אחרים

Countdown  

  • הרעיון: הקצאת זמן מוגבל לביצוע משימות בסדנא, בעזרת מד עצר (סטופר) וספירה יורדת
  • המטרה: הוספת אנדרנלין לסדנא, תוך הנעת המשתתפים לעבוד מהר וביעילות
  • פירוט: הגדירו זמן מוקצב לביצוע המשימה. על כמות הזמן להיות מינימאלית עד כמה שאפשר (אם הזמן לא מספיק, תמיד תוכלו לתת הארכה). במהלך הזמן שהוקצב, הקרינו על המסך שעון עצר (סטופר) בספירה יורדת, כך שהמשתתפים יוכלו לראות כמה זמן עוד נותר להם (אם אתם מחוברים לאינטרנט במהלך הסדנא, תוכלו להשתמש בשעון העצר הזה). בסוף הזמן, השעון מצלצל וכך המשתתפים ערים לכך שהזמן תם.
  • הערה: פעילות כזאת טובה בייחוד כשמפעילים מספר קבוצות במקביל. צמצום הזמנים וקצב מואץ ימנעו מצב בו המשתתפים בקבוצות שסיימו קודם יאבדו עניין, יפטפטו ויפריעו לשאר הקבוצות. בנוסף, הפעילות מגבירה את ריכוז המשתתפים, ואת הנאתם מהפעילות. נסו ותיהנו!

 

מסדרונות החוק

הערות והארות על דיני עבודה

על תיקון מס' 15 לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה


הפלייה בין דורשי עבודה או בין עובדים בשל מידע אישי המתייחס לנושאים המנויים בחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה - מין, נטייה מינית, מעמד אישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית, הורות, גיל, גזע, דת, לאומיות, ארץ מוצא, השקפה, מפלגה, שירות במילואים, או פרופיל צבאי – אסורה. החריג יחיד לבקשת מידע אישי כאמור הוא כאשר אופי או מהות התפקיד המוצע מחייב גילוי.

עד כה היה על מועמדים לעבודה (כלומר, עובדים פוטנציאליים) או עובדים, שמגישים תביעה בשל הפרה של החוק, להוכיח כי בין השיקולים ששקל המעסיק בפועל היה גם שיקול אסור ומפלה.

תיקון מס' 15 לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, שהתקבל בכנסת ביום 28.6.2010, הופך את נטל ההוכחה שבסעיף 9 לחוק.

סעיף 9 המתוקן קובע, כי אם המועמד לעבודה (התובע) יוכיח שנדרש למסור במהלך ראיון עבודה מידע אישי באחד מהנושאים האסורים על-פי חוק, או אם עובד במקום העבודה יוכיח שנדרש למסור מידע אישי כאמור, יעבור נטל ההוכחה למעסיק להוכיח כי לא הפר את הוראות החוק.

כלומר, אין צורך להוכיח שנעשה שימוש במידע האישי שמסרו למראיין/למעסיק, אלא מספיקה הוכחה כי נשאלו שאלות אישיות בנושאים האסורים על-פי חוק, על מנת להעביר את נטל ההוכחה למעסיק להראות כי לא הפר את החוק.

בעקבות תיקון זה, על מעסיקים להיות רגישים יותר להתנהלות ראיון העבודה, ולהקפיד יותר על הוראות חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה. כך לדוגמא, במקום לשאול עובדת (ולו במסווה של התעניינות וניהול מעין small talk) כמה ילדים יש לה ובאיזה גילאים, ראוי שהמראיין יפרט בפני המועמדת לעבודה את מהות התפקיד, הדרישות מהמועסק בתפקיד ואת היקף העבודה. כך תוכל העובדת הפוטנציאלית להעריך בעצמה את המסוגלות שלה לקבל על עצמה את ההתחייבות הכרוכה בתפקיד.

ועוד הערה: מעסיקים רבים מחפשים מידע על מועמדים לעבודה באינטרנט, ובין היתר בודקים את פעילותם ברשתות חברתיות. בהנחה שחיפוש זה אינו פוגע בפרטיות המועמד לעבודה (נושא לדיון נפרד), הרי שאם העניין יגיע לתביעה משפטית בגין אפליה, מספיקה הוכחה כי היה בפני המעסיק מידע אישי על המועמד באחד מהנושאים האסורים על-פי חוק שעה שקיבל החלטה האם להעסיקו או לא (או בהקשר של עובד - החלטה ניהולית), ואז יעבור נטל ההוכחה למעסיק להראות כי לא הפר את החוק.

לפיכך, יש להיות זהירים בחיפוש מידע על מועמדים לעבודה באינטרנט וברשתות חברתיות. על מנת למנוע חשיפה של החברה לתביעות אפליה בהקשר זה, ניתן להפקיד את ביצוע החיפוש האמור בידי עובד שאינו נמנה על מקבלי ההחלטות בדבר גיוס לעבודה או על החלטות בזמן יחסי העבודה, ולהורות לו להשמיט מדו"ח תוצאות החיפוש כל מידע אישי שבנושאים האסורים על-פי חוק. כך, לאחר הסינון האמור, יימסר למקבלי ההחלטות בחברה מידע חשוב ורלבנטי על המועמד לעבודה או העובד הנוגעים בדבר, מבלי להפר את הוראות החוק. 

  • המדור נכתב על-ידי מירה-בל גזית, עורכת-דין ומגשרת, דיני עבודה ופנסיות - www.gazit-law.com
  • לתגובות או לשאלות - לחצו כאן

כן לציטוט

משפט שניתן להשתמש בו

 

"מהי הדרך הקלה ביותר להתעשר? להיוולד עשיר.
דרך אחרת, אם כי כרוכה באי-נעימות מסויימת, היא לעבוד."
דני סנדרסון

מזון למחשבה

מקום טוב לאוכל ולפגישות עסקיות

pronto

כתובת: רח' נחמני 26 ת"א. טלפון: 03-5660915 | למידע נוסף
עיצוב:
אוכל:
שרות:
= מעולה = סביר = גרוע
מה? מסעדה איטלקית טובה המספקת גם שירותי קייטרינג לחברות.
ראשונות: אנטיפסטי, ברוסקטות, סלט אנדיב, ארנצ'יני, קרפצ'יו, ויטלי טונאטו ועוד.
עיקריות: פסטות, ריזוטו, בשרים, דגים, פירות ים ועוד.
עסקיות: מוגשות בימים א'-ה' בין השעות 12:30-16:00 וכוללות מנה ראשונה, עיקרית ואחרונה.
המחיר נע בין 80-118 ש"ח לסועד, תלוי במנה העיקרית.

מופק ע"י ZOOZ הדרכה אפקטיבית | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "תזזית" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.