If you can't read this, an online version is available here

מופק ע"י ZOOZ הדרכה אפקטיבית | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 66 |


שלום!

אנו שמחים לשלוח לכם גיליון חדש של תְּזָזִית.

עלון תְּזָזִית נשלח מידי חודש כשרות חינם לכששת אלפים מנהלי משאבי אנוש והדרכה.
העלון מכיל מדורים מתחלפים עם המלצות, טיפים וראיונות, ואינו מכיל פירסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.

אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

קריאה מהנה!
צוות ZOOZ


הפעלה קבוצתית

שיטה לדיון אפקטיבי

מעגל סגור  

את ההפעלה הבאה תוכלו לשלב בכל ישיבת צוות, סדנא או פעילות צוותית.
בקשו מכולם לעמוד במעגל ולהחזיק ידיים כך שייצרו מעגל סגור. על אחד מהמשתתפים לעמוד מחוץ למעגל ולעשות הכל כדי לנסות להיכנס פנימה. כמובן, שהאחרים אמורים למנוע ממנו להצליח במשימה זו. בעקבות ההפעלה ניתן לקיים דיונים בכמה מישורים:

 • מי מוכן לעשות הכל כדי להצליח (כולל לקפוץ מעל שולחן לתוך המעגל)? מה המחיר שמשלמים על זה? האם זה משתלם? (בסדנת מכירות זו יכולה להיות דוגמא לנחישות ויצירתיות).
 • מי ניסה להיכנס בכוח, או ע"י דגדוגים? בסדנת תקשורת ניתן לקיים דיון על כך שלפעמים, הנטייה שלנו היא להשיג את מטרתנו מבלי לבדוק את צרכיו של זה העומד מולנו. האם זו הדרך הנכונה? מי מרוויח מכך?
 • מי ניסה לבקש בנימוס? (בסדנת שירות זה יכול להעיד על שירות טוב, אדיב ולא אגרסיבי. בסדנת תקשורת זה יכול להדגים מצב של חתירה ל- WIN-WIN ושיתוף פעולה).
 • מי ניסה להיכנס בדרך ערמומית ("רגע. שנייה בואו נעצור. פיתחו כאן לרגע..."), האם זה הצליח? בסדנת חדשנות ניתן לקשר זאת לחשיבה מחוץ לקופסא וכו'.

  למעשה, כל מסר שתרצו להעביר לעובדים שלכם תוכלו להדגים בעזרת ההפעלה ולהתאים אותה בווריאציות שונות לדיון אותו אתם מעוניינים לעורר ובהתאם לתרבות הארגונית שלכם.
   
  בהצלחה!
   
 • רוצים להציע רעיונות אחרים להפעלות? שילחו אלינו

מסדרונות החוק

הערות והארות על דיני עבודה

התארגנות עובדים במקום העבודה – עדכוני פסיקה


בחודש האחרון פורסמו בעיתונות כתבות רבות יחסית על ניסיונות התארגנות של עובדים במקומות עבודה שונים (עובדי השיווק, המכירות והסדרניות בחברת קרליין; טכנאי חברת YES; עובדי מפעל מעדני מיקי; עובדי HOT; עובדי מפעל אקרשטיין ועוד).

בתי הדין לעבודה נדרשו אף הם לשלוש הכרעות מעניינות בתחום יחסי העבודה הקיבוציים.

בפסק דין הראשון מנע בית הדין לעבודה את פיטוריו של עובד חברת HOT.

השופט טננבוים קיבל את טענת המעסיק, כי הסיבות לפיטורי העובד התגבשו בטרם החלה ההתארגנות, וכי נערך לו הליך שימוע כדין. אולם פסק, כי סבירות פיטורי עובד וחוקיותם ייבחנו בצורה שונה מהרגיל כאשר מדובר בפיטורים שנעשו בעיצומו של הליך ניסיון התארגנות מצד עובדי החברה. ובמיוחד כאשר המדובר בפיטורים של עובד שהוכח כי היה פעיל מרכזי בהתארגנות זו. בית הדין קבע כי HOT לא הצליחה להוכיח כי סמיכות הזמנים בין התחלת ההתארגנות לבין הפיטורים היא מקרית. השופט טננבוים הוסיף, כי אין לפרש את פסק דינו כמקנה חסינות מלאה בפני פיטורים לעובדים הפעילים בהתארגנות עובדים. המעסיק רשאי להמשיך ולבחון את טיב עבודתו והתנהלותו של העובד, ואם גם בעתיד לא יעלו בקנה אחד עם דרישות העבודה, יהיה רשאי לנקוט נגדו בהליכי פיטורים, בכפוף לדין.

בפסק הדין השני נקבעה מסגרת לקיומן של אסיפות הסברה במסגרת ניסיון התארגנות במקום העבודה.

בית הדין לעבודה התיר לנציגי ההסתדרות הלאומית לקיים אסיפות עובדים באתרי העבודה השונים של HOT על מנת לקדם את זכות ההתארגנות, וזאת בהתחשב בצורכי העבודה ובצנעת הפרט. לצורך קיום האסיפות רשאים נציגי ההסתדרות הלאומית להיכנס לאתרי העבודה בתיאום עם הנהלת חברת HOT. בית הדין לעבודה הגדיר במפורש את מועדי האסיפות, משך הפגישות, מקום כינוסן, ודרך פרסום מודעה על דבר האסיפות. בית הדין לעבודה אסר על נציגי ארגון העובדים להסתובב באתרי העבודה ולהזמין עובדים לאסיפות ההסברה. עוד נאסר על עובדים מדרג מסוים בהיררכיה הניהולית להשתתף באסיפות.

פסק הדין השלישי הכיר במפעל אקרשטיין בירוחם כ"יחידת מיקוח" מפעלית, נפרדת משני המפעלים האחרים של חברת אקרשטיין תעשיות בע"מ, לצורכי התארגנות, ניהול משא ומתן וחתימה על הסכם קיבוצי.

החלטה זו מנוגדת לכלל המסורתי בתחום יחסי העבודה לפיו למעסיק אחד יחידת מיקוח אחת. השיקול העיקרי לסטייה מהכלל היה השיקול הגיאוגרפי (מיקומו של המפעל בדרום הארץ, במנותק מההנהלה ומהמפעלים האחרים). בנוסף, המפעל אינו חלק שרשרת הייצור אלא עומד בפני עצמו ותנאי העבודה אינה זהים בכל המפעלים. עוד נפסק, כי יש לפעול בגמישות יתרה בהפעלת הכללים בדבר קביעת יחידת המיקוח כאשר כמו במקרה זה, מדובר בהתארגנות ראשונית. כפועל יוצא של החלטה זו הכיר בית הדין לעבודה בהתארגנות הראשונית "כוח לעובדים" כארגון יציג של עובדי המפעל בירוחם. 

[החלטה במסגרת סק 591/09 הסתדרות העובדים הלאומית החדשה ואח' – הוט טלקום בע"מ (ניתנה 27.1.10); החלטה במסגרת סק 591/09 (ניתנה 8.2.10); סק 1043/09 כוח לעובדים, ארגון עובדים דמוקרטי ואח' – אקרשטיין תעשיות בע"מ (ניתן 25.1.10)]

 • המדור נכתב על-ידי מירה-בל גזית, עורכת-דין ומגשרת, דיני עבודה ופנסיות - www.gazit-law.com
 • לתגובות או לשאלות - לחצו כאן

כן לציטוט

משפט שניתן להשתמש בו

 

"נטשתי את חיפושיי אחר האמת, וכעת אני מחפש פנטזיה טובה"
אשלי בריליאנט

מזון למחשבה

מקום טוב לאוכל ולפגישות עסקיות

חנדל'ה

כתובת: מושב גבעת חן. טלפון:09-7603647  | למידע נוסף
עיצוב:
אוכל:
שרות:
= מעולה = סביר = גרוע
מה? בית קפה-מסעדה עם אינטרנט אלחוטי השוכן במרחק שתי דקות מהעיר, כשהנוף מתחלף והופך מבניינים וחנויות לפרדסים וחממות.
למה? אווירה כפרית, ביתית וחמימה, נוף מקסים ואוכל טעים...
ראשונות: עלי גפן ממולאים, כנפיים, פטה כבד, חצילים ממולאים בגבינות ועוד.
עיקריות: מגוון קישים, בשרים, פסטות ומנות שף מיוחדות.
שעות הפעילות: א' - ד' 24:00 - 09:00, ה', ש' - 9:00 - עד לקוח אחרון, ו' - 8:30 - עד לקוח אחרון 09:00.

מופק ע"י ZOOZ הדרכה אפקטיבית | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "תזזית" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.