If you can't read this, an online version is available here

ZOOZon

מופק על ידי ZOOZ  ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

  | גיליון מס. 06 |

 
שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון השישי של מאזניים.
העלון נשלח לאלפי משרדי עורכי דין בישראל,
כשרות חינם מידי שבוע, ואינו מכיל פרסומות.

בעלון תמצאו פינות מתחלפות קצרות במגוון נושאים, לרבות:
ראיון עם דמות מעניינת מעולם המשפט, כללים לניהול ושיווק יעיל, מגמות עסקיות חדשות,
דיווח על פעילות פרו-בונו, עדכוני חקיקה בתחום האתיקה, ועוד.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

קריאה מהנה!
עו"ד עדי גולן, מנהלת תחום עורכי דין, ZOOZ.

 

אחד על אחד

ראיון אישי עם דמות מעולם המשפט

השופט בדימוס, אמנון סטרשנוב, לשעבר שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב

  • זמן כהונה:  12 שנים.
  • היסטוריה: למדתי משפטים באונ' העברית בירושלים (בגבעת רם דאז) במסגרת עתודה אקדמאית. בתום הלימודים (בשנת 1969) התגייסתי לצה"ל ושירתתי במשך 23 שנה בפרקליטות הצבאית במגוון תפקידים כולל תובע צבאי ראשי, נשיא בתי המשפט באזור יהודה ושומרון ועד לתפקיד הבכיר ביותר של הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר) בדרגת תת-אלוף, בו שירתתי במשך 4 שנים, כולל בתקופת האינתיפאדה הראשונה (בשנים 1986-1991). מיד עם פרישתי, מוניתי לשופט בביהמ"ש המחוזי בתל אביב, המינוי היה תקדימי, היות והייתי הפצ"ר הראשון שמונה לשופט מחוזי. במסגרת תפקידי כשופט כיהנתי 12 שנה כשופט אזרחי ופלילי וראש הרכב פשעים חמורים.  לאחר פרישתי, בשנת 2004 מוניתי לנשיא המוסד לבוררות עסקית מיסודו של איגוד לשכות המסחר, בו אני מכהן עד היום. בנוסף במקביל אני עוסק באופן פרטי בבוררויות ובגישורים.
  • מה אהבת בתפקיד? את הסמכות ואת הכוח לחרוץ גורלות ולפתור סכסוכים בין אנשים או בין המדינה והאזרח, ולעשות זאת בדרך המהירה והיעילה ביותר כך שאנשים לא יאלצו לחכות חודשים ושנים לפסק דין. אני מדגיש סמכות וכוח, אך בשום אופן לא שררה. תפקידו של השופט בעיני הוא לעשות צדק ולגלות את האמת עד כמה שניתן ואת זה הוא חייב לעשות במהירות וביעילות האפשריים, תוך שמירה על כללי השיפוט ואמון הציבור במערכת .
  • מה היה הכי קשה בתפקיד? שני דברים: האחד - לחרוץ את הדין ע"ס מתן אמון בגרסה אחת לעומת הגרסה השניה, בעיקר כשמדובר בעבירות שנעשות בצנעה בין 2 אנשים (דוגמת עבירות מין או עבירות שוחד), שבד"כ אין להם עדויות חיצוניות, כאן עליך להכריע ולקבוע ממצאי אמון ע"ס הדברים שאתה שומע. בשמץ של לצון, ניתן לומר ששני האנשים היו באותו מקום וכל אחד אומר גרסה אחרת ואני שלא הייתי במקום צריך להכריע בין הגרסאות. הדבר השני - לשלוח אנשים לבית סוהר ובעיקר אנשים שאין להם עבר פלילי והתנהגותם היתה נורמטיבית עד כה (למשל בעבירות תנועה, תאונות דרכים או עבירות כלכליות). זהו קושי לא קל בעיני, אם כי מצד שני יש לזכור שבאותם מקרים האינטרס הציבורי ככל הנראה מחייב ומצדיק את הטלת עונש המאסר.
  • מהו עו"ד טוב בעיניך? מהן הציפיות שלך מעורכי דין? עו"ד טוב בעיני הוא קודם כל עו"ד הגון וישר, מן הראוי שיהיה משפטן טוב, שיטען בנימוס ולא בגסות ושלא יתכתש עם הצד השני לעיתים תכופות, כפי שרואים לצערנו לא אחת בקרב עורכי הדין הצעירים הרבים שמופיעים בבתי המשפט. עו"ד טוב חייב לזכור שחוץ מאשר לייצג את שולחו, הוא גם משרת את ביהמ"ש בבחינת קצין ביהמ"ש (Officer of the Court).
  • איזה עו"ד מכעיס אותך? עורכי דין מעצבנים הם עורכי דין שטחיים שאינם בקיאים בחומר, עורכי דין חוצפנים וחסרי נימוס שאצה להם הדרך, כאלה שמתנגדים וקופצים לכל שאלה ומתפרצים לדברי חבריהם. בקיצור, לא כאלה שמסייעים למנגנון עשיית הצדק, אלא לעיתים תכופות מנסים לחבל בו.
  • סיפור על תיק שונה ומעניין שהיה לך: אחד התיקים המיוחדים והמעניינים היה של אדריאן שוורץ שהרשעתי אותו באינוס של ילדה בת 10 וזאת בהסתמך על מסדר זיהוי שהיא זיהתה אותו ומסדר זיהוי ארנקים בו היא זיהתה את ארנקו וכן מכלול ראיות נסיבתיות שהצביעו על אשמתו. הוא נדון על ידי ל- 20 שנה וניהל כל השנים מלחמת חורמה כנגד הרשעתו, עד שבסופו של דבר הצליח לשכנע את שופטי בית המשפט העליון לתת לו משפט חוזר, בהסתמך על תוצאות דנ"א שאותן סרב למסור בזמנו. ההליך עדין מתנהל בביהמ"ש המחוזי בת לאביב בפני 3 שופטים ויש להמתין לפסק הדין.
  • האם לדעתך ניתן לייעל את מערכת בתי המשפט כך שתיקים ידונו ויסגרו מהר יותר? בהחלט ניתן לייעל את מערכת השפיטה במדינת ישראל, הן מבפנים והן מבחוץ. מבפנים - צריך לייעל את המערכת ע"י ניהול נכון, פיקוח הדוק ומעקב שוטף אחר עבודת השופטים ובמקרים מסוימים גם להוציא שופטים איטיים מהמערכת שהם בעיני מיעוטם של השופטים. מבחוץ - פתרון חשוב חיצוני הוא העברת תיקים אזרחיים לבוררויות, שכן הבוררות היא הליך מהיר ויעיל פי כמה מההליך המסורבל בבית המשפט. במוסד לבוררות עסקית שאני עומד בראשו יש גם ערכאת ערעור, כך הצדדים יכולים להסכים מראש שפסק הבוררות יהיה נתון לערעור בפני בורר או בוררים נוספים, שהכל מתנהל ביעילות ובמהירות והדיון מסתיים תוך זמן סביר.

בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת המשרד שלך

אלמנט האדמה - החזון

לפי תפיסת הניהול ההוליסטי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.


האם קבעת לך מספר שלבים, מטרות ויעדי ביניים להגשמת החזון של העסק?
(סמן את התשובה הנכונה)

כן       חלקית       לא 


"חזון אינו רק תמונה של מה שיכול להיות, הוא קריאה אל הטוב שבנו, קריאה להשיג יותר..." (רוזבאת' מוס קאנטר).

הקריאה להשיג יותר, כל העת, היא הקול הפנימי שצריך ללוות אותנו, מרגע שהגדרנו חזון לעסק שלנו ולעצמנו.

כאשר מדובר בחזון ככלי ניהולי, אין אנו מתכוונים להעלאת פנטזיה רגעית הסוחפת אותנו לחלום ולמקומות שאינם נטועים במציאות. ככלי ניהולי, החזון מתייחס לתהליך שיטתי ומובנה בו האדם - בשלב מסוים בחייו ועל בסיס הלוקח בחשבון צרכים, רצונות, שאיפות ונתונים ריאליים - מגדיר חזון.
 

מהשלב בו הוגדר החזון באופן מעשי, הועלה על הכתב וקבל תקפות של ישות קיימת ו"נושמת", מתחיל לשמש החזון ככלי מנחה ומכוון באופן מובנה ושיטתי, עבור כל אותן פעילויות שיש לעשות וכל אותם צמתים אליהם יש להגיע, בדרך למימושו.

בכדי להיות מסוגלים להגיע מעלה ולהתקדם לקראת אותו יעד מרכזי רחוק, הקרוב ככל הניתן להגשמת החזון, יש להגדיר שלבים בדרך ולהציב באופן מושכל מטרות ויעדי ביניים. כך יוכלו האדם והעסק לטפס שלב אחר שלב באופן בטוח ועקבי ב"סולם שראשו מגיע השמיימה" ולגעת בחזון.

דוגמא: עורך דין בעל מודעות סביבתית גבוהה העובד שנים כשכיר במשרד עורכי דין משגשג בתחום המסחרי והחברות, מצא עצמו במשך תקופה ממושכת מתוסכל ממצבו האישי - התמורה הכספית לעבודתו רבת השעות לא היתה הולמת, היחס אשר קבל לא היה מפרגן והחשוב מכולם - החברות המזהמות והמפעלים התעשייתיים אותם ייצג התנגשו באופן מהותי עם אמונתו לשימור הטבע והסביבה. לאחר מחשבה מעמיקה ועבודת ייעוץ צמודה, החליט להתחיל לבנות את עצמו ולהגשים את חלומו.

החזון שהוא הגדיר: "משרד עורכי דין המתמחה במשפט סביבתי ואקולוגיה בארץ ובעולם".

לשם השגת החזון, שרטט לעצמו סולם, בראשו מיקם את החזון, ובכל שלב משלבי הסולם מיקם יעד ולידו תאריך (ביעדים ניתן היה למצוא למשל: תחקיר מעמיק על התפתחויות בתחום איכות הסביבה בעולם.. יצירת פנייה ממוקדת לכל חברות קרנות הון סיכון על מנת לקבל מידע עכשווי ועתידי על כל מיזם ופטנט בתחום איכות הסביבה המגיע אליהם לבחינת אפשרות מימון, שיתופי פעולה עם חברות ועסקים ירוקים... איתור מוקדי התארגנויות אנושיות סביב תביעות ייצוגיות בנושאי אקולוגיה ושימור הסביבה, בניית הרצאה המלווה במצגת ויזואלית... השגת 3 מקומות בהם יוכל להעביר את ההרצאה....וכן הלאה והלאה).

לאחר חצי שנה נכנסו 2 פרוייקטים ראשונים אשר אפשרו לו לעזוב את עבודתו כשכיר ללא התמוטטות כלכלית והיוו עבורו את פריצת הדרך בתחום החדשני שיצר במו ידיו.

נראה לכם קשה? בואו ונסו בעצמכם לתרגל מטרות ויעדים:
הגדירו חזון
ציירו סולם והחזון בראשו
קבעו יעדים ומטרות בדרך להגשמתו
בחרו ביעד ראשון קרוב ושבצו אותו בתחתית הסולם
הכינו תוכנית עבודה לביצוע היעד הראשון
סמנו ליד היעד הראשון תאריך 'גמר ביצוע'.
כבשתם את היעד?
שבצו יעד נוסף בשלב השני בסולם (עם תוכנית עבודה ותאריך לצידו)
וכן הלאה...

תוך חצי שנה מתחילת עבודת כיבוש היעדים והמטרות הסתכלו אחורנית וראו כמה התרחקתם מנקודת ההתחלה וכמה התקדמתם לעבר החזון... בטוחני כי אם לא הייתם עושים כן, הנקודה בה הייתם מוצאים עצמכם לאחר מחצית השנה, היתה קרובה מאוד לנקודת ההתחלה.

טיפ: שתפו עמית, עובד, קרוב, בקביעת היעדים ובקשו ממנו להיות המבקר שלכם. כך לא תוכלו להרשות לעצמכם להתחמק.


כתבה: אורלי אדלר-ניזרי, מנהלת ZOOZonבנוגע ל... לב

מדור פרו-בונו בשיתוף לשכת עורכי הדין

התנדבות בפועל

הפונה שפנה למרכז הזכויות במחוז ירושלים, בעקבות פקודות מאסר, שהוצאו נגדו בגין תיקים שנפתחו לו בהוצאה לפועל, זכה לייצוג בהתנדבות על ידי עוה"ד איילת דוידוב במסגרת תכנית "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין - למתן סיוע וייצוג משפטי למעוטי אמצעים בהתנדבות (פרו בונו).

המדובר בגבר צעיר, אשר נפתחו נגדו 10 תיקים בהוצאה לפועל בגין חובות שצבר שסכומם עולה על 100,000 ₪. החובות נצברו לפונה בעקבות עסק שהיה בבעלותו במרכז ירושלים ושגשג עד לפרוץ מלחמת לבנון השנייה, שכתוצאה ממנה נחל הפסדים רבים שהביאו לסגירתו. במסגרת הייצוג המשפטי פרו בונו הגישה עו"ד דוידוב בשם הפונה בקשה לאיחוד תיקים לראש ההוצאה לפועל ובקשה לביטול פקודות המאסר. ראש ההוצאה לפועל אישר את הבקשה, הורה על איחוד התיקים, ואף ביטל את כל פקודות המאסר נגד הפונה. במכתב התודה, ששיגר הפונה למנהלת התכנית (עוה"ד שירי דביר) ציין הפונה לשבח את פועלה של עו"ד דוידוב ואת חשיבות התכנית.

תכנית "שכר מצווה", הפועלת מזה כ-6 שנים, מעניקה סיוע וייעוץ משפטי ב-44 מרכזי זכויות ברחבי הארץ. התכנית פתחה לאחרונה 11 מרכזי זכויות חדשים. בצפון הארץ - נפתחו בשיתוף פעולה עם העיריות מרכזי זכויות בטבריה ובנהרייה. במחוז הדרום - הורחבה פעילות התכנית ומוענק סיוע משפטי באופקים, ירוחם וכן בשבעה יישובים במגזר הבדואי.

בנוסף, נפתח החודש מרכז זכויות גם בשכונת פלורנטין בתל אביב הפועל בשיתוף עם "עמותת אנוש". במרכז מוענק סיוע משפטי בהתנדבות לנכי נפש ולמשפחותיהם.

לדברי עו"ד יוסי תוסיה-כהן, יו"ר (משותף) של התכנית, המטרה היא להגדיל את מספר מרכזי הזכויות של תכנית "שכר מצווה" ברחבי הארץ, על מנת להרחיב את היקף הסיוע המשפטי שניתן למעוטי יכולת, אשר נגישותם לבתי המשפט מוגבלת.


כיום, מתנדבים בתכנית למעלה מ-2,000 עורכות ועורכי דין, אשר מעניקים בהתנדבות סיוע וייעוץ משפטי ראשוני. ייצוג משפטי בהליכים משפטיים ניתן לזכאים על פי קריטריונים
 


כשהייתי עו"ד

מחשבות ותהיות על המקצוע

כשהייתי עורכת דין חיכיתי בכיליון עיניים לפגרת הקיץ. התמונה שלי נופשת בים ונהנית מקרני השמש היתה כ"כ מוחשית, שאפילו יכולתי לשמוע את רחש הגלים המתנפצים אל החוף. הקיץ אכן הגיע אבל במקום שלווה ונופש, מצאתי את עצמי יושבת על החול הרותח, נוטפת מחום, מנסחת עוד כתב הגנה... (-;
 

  • מידע על מעגלי-עסקים: כאן

מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "מאזניים" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.