If you can't read this, an online version is available here

מגזין לזוז למנהלים

מופק על ידי ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

   | גיליון מספר 87 |


שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של לזוז.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי בכירים במשק הישראלי,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

 

קריאה מהנה וחג פסח שמח!
ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ
 

פרטים

ראיון עם מנהל בכיר

גיא לוי, מנהל חדשנות, מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית

  • מס' עובדים בחברה: 450.
  • אנחנו מספקים: ומפתחים תוכן דיגיטלי אינטראקטיבי עתיר מדיה מהגן עד י"ב, ומודלים שונים של למידה on-line. אנחנו המו"ל הגדול בישראל של ספרי לימוד מודפסים ודיגיטליים.
  • אוהב בתפקיד: שחלק מהותי ממנו כולל למידה ללא הפסקה.
  • הכי קשה בתפקיד: הפער העצום שקיים בין הפיתוחים החדשניים שלנו לבין היכולת להטמיע אותם במערכת החינוך.
  • מטרות שאני רוצה להשיג: בעבודה - לעצב את סביבת הלמידה של המאה ה-21, המשלבת טכנולוגיה ופיתוח מיומנויות רלוונטיות למציאות כיום: יצירתיות וחדשנות, חשיבה ביקורתית, פתרון בעיות, קבלת החלטות, עבודת צוות ושיתופיות בחיים - אני רוצה להתמיד בקריאת ספרות יפה, ולסיים מתישהו את הרומן שהתחלתי לכתוב על וִיאֵטְנָם לפני 4 שנים...
  • החזון שלנו: לאפשר לכל תלמיד במערכת החינוך בישראל הזדמנות שווה לקבל את החינוך הטוב ביותר, שיכין אותו לאתגרי המאה ה-21.
  • מוצרים מקוריים בתחוםLearning Object - עָצְמֵי למידה דיגיטליים בתחומי המדעים והמתמטיקה (STEM), המאפשרים ללמוד מושגים מופשטים ותיאוריות מורכבות בעזרת סימולציות והמחשות אינטראקטיביות. לדוגמא - סימולציית ילד על סקייטבורד, שניתן לשלוט עליה, ובדרך זו ללמוד איך אנרגיה מומרת (אנרגיית גובה, אנרגיית תנועה, אנרגיית חיכוך, וחוק שימור אנרגיה). פיתחנו מאות סימולציות כאלה, ובזכות היכולות שלנו בתחום זה נבחרנו להיות חלק מהקונסורציום שמפתח את מבחני פיז"ה הבינלאומיים (PISA 2015) עבור ה-OECD, בתחומים של אוריינות מדעית ושל פתרון בעיות שיתופי. בנוסף, השקנו תיכון וירטואלי בשיתוף עם משרד החינוך, המאפשר לתלמידים בפריפריה ללמוד ל-5 יחידות מתמטיקה ופיזיקה החל מכיתה י', גם כשאין מספיק תלמידים לפתוח מגמה או כשחסרים מורים מתאימים.
  • מקורות לחדשנות - חדשנות רגילה, "בתוך הקופסא" אנחנו מפתחים בעזרת משוב מתמיד מהלקוחות שלנו - מעל 1,500 בתי-ספר בישראל. לחדשנות מהפכנית,"מחוץ לקופסא" אנו מגיעים בהשראת רעיונות ממדינות אחרות ובעזרת פרויקטים חדשניים היוצאים מהאקדמיה (לדוגמא - MOOC - Massive Open Online Courses). בנוסף, הקמנו את MindCET, מרכז מחקר ופיתוח בירוחם, שאמור לפתח את הפרדיגמה החדשה של החינוך.
  • על איזה ספר מקצועי אתה ממליץ? Disruptive Class של קלייטון כריסטיאנסן, המבהיר איך חדשנות משבשת תשנה את הדרך בה נלמד בעתיד.

 

 

 

השכלה

ספר מנהלים שחובה לקרוא

 

כך בונים עסק

חדשנות \ קרטיס קרלסון, ויליאם וילמוט \  הוצאת מטר

 

קרטיס קרלסון הוא הנשיא והמנכ"ל של SRI International, מכון מחקר טכנולוגי, שפיתח בין היתר את תקני ה-HD למכשירי הטלוויזיה, את שמות התחומים באינטרנט (org, gov ,com), טכנולוגיות לניתוחים בעזרת רובוטים, ומאות חידושים טכנולוגיים נוספים. ויליאם וילמוט סייע בפיתוח סדנת החדשנות של SRI, המועברת לארגונים שונים ברחבי העולם.

הספר חדשנות עליו נמליץ הפעם, נכתב על-ידי השניים, ומתאר את סדנת החדשנות ואת תהליכי החדשנות שפותחו ב-SRI, ומרחיב על העקרונות ליצירת מוצרים ושירותים שהלקוחות באמת ירצו.

 

בין היתר, מבהיר הספר איך להימנע מחדשנות לא נחוצה, ולהתמקד רק בצרכים חשובים מאוד של הלקוחות ושל השוק (כאלה שיש להם שווי כלכלי גדול). בנוסף, מבהיר הספר איך ניתן ללטש ולעבד רעיונות חדשניים, בעזרת הצגה חוזרת ונשנית שלהם לצוותים פנימיים ולמקבלי החלטות, תוך קבלת משוב ושיפור מתמיד, על מנת שניתן יהיה לקדם אותם בארגון גדול ומורכב. ולבסוף, מסביר הספר איך ניתן לבנות צוותי חדשנות, ולוודא שניתן יהיה להבטיח קיום של חדשנות מתמדת גם בארגון שמרני, בעזרת מובילי חדשנות ותהליכים חדשנות יעילים וממוקדים.

 

הספר חדשנות מומלץ לכל מי שמתעסק בחדשנות טכנולוגית, וגם למי שמפתח חדשנות בתחום השרות, בייחוד אם אתם מארגונים גדולים. למרות שהקריאה בו אינה תמיד קלה, תוכלו ללמוד מהספר לקחים חשובים, ולהסתייע בו על מנת להפוך את הארגון שלכם לחדשני יותר, באופן שיטתי.

 

 


המצאה

חידוש עולמי שהפתיע את השוק ואת המתחרים

קפה כבקשתך

על מודל הזכיינות המיוחד של רשת קפה-קפה

 

רשתות קמעונאיות מספקות לרוב חוויה אחידה לצרכנים המבקרים בהן. לכן, כשמדובר ברשתות של מסעדות ושל בתי-קפה, נצפה לרוב למצוא בכל רשת (לדוגמא - במקדונלד'ס ובארומה) תפריטים דומים, מחירים דומים, שרות דומה, ועיצוב דומה. כל אלה מהווים חלק מחווית השרות, ומאפשרים למתג את הרשת, ולהצביע על הבידול ועל הייחוד שלה.

 

לאור זאת, אם ביקרתם השנה במספר סניפים של רשת קפה-קפה, ייתכן שהתפלאתם לגלות שכל סניף מעוצב בצורה שונה, ושקיים ברשת מגוון מאוד רחב של פורמטים (גדלים), עיצובי פנים, כלי הגשה, רמות שרות, תפריטים, מנות מזון וקינוחים.

 

למעשה - כל סניף ברשת הינו ייחודי ושונה משאר הסניפים, ולמעט הלוגו המשותף לכולם, ופרטי המזון הממותגים (קפה, שקיות סוכר, וכו') שבאים מאותו ספק מרכזי, קשה לדעת שמדובר בסניפים של אותה רשת.

 

מודל הזכיינות החדשני והגמיש של רשת קפה-קפה, מאפשר לכל זכיין לעצב את הסניף שלו כראות עיניו, להוסיף פרטי מזון מקומיים שמתאימים ללקוחות שלו, ולהתאים כל סניף ברשת להעדפות של הזכיין שמנהל אותו. כלומר - בוצעו החסרות רבות בהשוואה למודל הזכיינות הרגיל.

 

הזכיינים מקבלים ידע מקצועי, לוגו מוכר, וקפה מהרשת, ומשלמים על כך אחוזים מהותיים מהמחזור, אבל את כל השאר עליהם לארגן בעצמם, ולהתאים למיקום בו בחרו לפעול. הגמישות הרבה שמוענקת לזכיינים, ושאינה מוצעת על-ידי הרשתות המתחרות, מאפשרת לרשת קפה-קפה, בבעלות רונן נמני,  ולזכיינים שלה, ליהנות ממספר יתרונות מהותיים.

 

ראשית, הגמישות נוחה יותר וחוסכת עלויות מהרבה מאוד זכיינים. לדוגמא - מי שכבר יש לו בית-קפה או מסעדה, ומעוניין להסב אותם לסניף של קפה-קפה ולהפעיל אותם תחת מותג מוכר, לא נדרש להשקיע כסף רב בעיצוב ובשינוי החלל. בדרך זו גם קל יותר לזכיינים חדשים בתחום לאתר מיקומים מתאימים.

 

שנית, הגמישות מאפשרת להתאים כל סניף לאזור הספציפי בו הוא פועל. כל זכיין יכול להתאים את התפריט, השרות, המחירים, והעיצוב בסניף שלו לצרכים של הלקוחות המקומיים, וגם להיצע שמציעים לו הספקים המקומיים. כך לדוגמא - הזכיין יכול להציע מנות מיוחדות בהתאם לעדות השכיחות ביישוב, להתאים את הסניפים למשפחות או לחלופין לסטודנטים רווקים, לרכוש קינוחים טריים בקונדיטוריות מקומיות, וכיוצא באלה. 

 

בדרך זו, הודות לגמישות התפעולית,  זכיינים רבים יותר מעדיפים להצטרף דווקא לרשת קפה-קפה. למעשה, זהו אחד מסודות ההצלחה העיקריים של רשת קפה-קפה. סוד זה סייע לה לצמוח במהירות, ולהפוך לרשת בתי-הקפה הגדולה ביותר בישראל, עם מעל 120 סניפים, ועוד היד נטויה.

 

בנוסף, מכיוון שהזכיינים קובעים בעצמם דברים רבים בסניף שלהם, רשת קפה-קפה חוסכת עלויות תפעוליות רבות (על פיקוח, תפעול, הקמה, בנייה, וכו').

 

ומה עם המיתוג, אתם וודאי תוהים? מסתבר, שלפחות בישראל, ניתן לבנות מותג חזק פשוט על-ידי נוכחות חזקה בשטח והרבה סניפים, גם אם המותג מאוד מגוון, גם אם כל סניף נראה שונה, ומציע דברים שונים, וגם אם אינך יודע למעשה למה לצפות כלקוח כשאתה מגיע לסניף חדש של קפה-קפה.

 

.

 


מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "לזוז" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.